Vážne veciŠtát pre rodinu

Štátna čakáreň na očkovanie je tuposť. Priemerný vek pozvaných bol 36 rokov

 Tomáš Szalay   05.04.2021   0

Blížime sa k hranici 25 tisíc zaočkovaných v  dvoch očkovacích centrách v Bratislavskej župy – na futbalovom štadióne a na poliklinike v Karlovej Vsi. Zajtra budem mať konečne prvý deň voľna po siedmich týždňoch. Takže je čas na dlhší status.

Som unavený. 

 

Čakáreň je hrozná tuposť

Nechce sa mi už ani rozčuľovať nad fiaskom štátneho systému prihlasovania na očkovania. Nie, Čakáreň nie je vylepšením. Je to hrozná a škodlivá tuposť.

Na Veľký piatok sme na očkovanie napozývali 300 ťažko zdravotne postihnutých, ďalších 170 pacientov nám poslali zdravotné poisťovne na základe analýzy ich diagnóz. Štát nám cez NCZI a Čakáreň poslal 2000 ľudí.

Na rade mali byť päťdesiatnici (50+). Ale takmer tri štvrtiny (!) pozvaných boli mladší ako 50 rokov (priemerný vek 36).

Ako sa dostali k pozvánke?

V prihlasovacom formulári NCZI na očkovanie zaškrtli voľbu, že patria do akejsi "Fázy 1”. Keďže všetky ostatné voľby boli viazané na vek, jediná, ktorá pustila mladšieho človeka v prihlasovaní ďalej, bola “Fáza 1”. Čo je Fáza 1? No, to nie je zrejmé na prvý pohľad, to by ste museli rozkliknúť vysvetľovaciu linku. Po jej rozkliknutí sa ukážu možnosti, ktoré nie sú jednoznačné.

V princípe majú byť prioritizovaní ľudia, ktorí v zdravotníctve alebo sociálnych službách prichádzajú do rizika nákazy Covidom. Ako sa však preklikávate celým procesom, nenatrafíte na žiadne zdôraznenie tohto bodu, na informovanie neinformovaných alebo na odradenie pre podvodníkov. Až na poslednej stránke (tuším štvrtej) sa medzi poznámkami objaví zmienka o tom, že si treba priniesť potvrdenie. Ale to je stránka, na ktorej svieti veľký PIN, ten je posolstvom tej stránky, nie poznámky pod čiarou.

Upozornenie nie je ani v maili, ktorý NCZI posiela.

Dať to legálne na Cibulkovú

Zastanem sa preto časti ľudí, ktorí si v prihlasovacom formulári zaklikli, že sú “Fáza 1” a predbehli sa “na Cibulkovú" . Verím im, že boli vovedení do omylu. Hovoril som s mnohými desiatkami ľudí, ktorí boli presvedčení, že sa im podarilo sa v Čakárni zaregistrovať ako “náhradníci” a že dostali náhradnícky termín, a nikomu staršiemu ho “neukradli”.

Ten formulár je príšerne navrhnutý.  Wrong on so many levels. Hanba neviem komu, ale zodpovednosť nesie NCZI, a nad nimi MZ SR.

Odporúča im to zamestnávateľ

Časť ľudí chodila s tým, že im tento postup odporúčal zamestnávateľ (veľké telekom firmy, ako #Orange alebo #UPC, prípadne ústredie práce), podľa ktorého patria do Fázy 1 (nepatria).

Časť ľudí chodila s potvrdeniami, že robili v nejakej MOMke. (Tieto formuláre sú na webe dostupné, stačí si ich stiahnuť, vyplniť, vytlačiť…) Kde a ako si to môžem overiť?

Časť ľudí chodila s potvrdeniami a príbehom  – napríklad pani vraví, že pracuje v softvérovej firme (ukazuje potvrdenie o zamestnaní). Táto firma robí softvér, ktorý používa nemocnica (ukazuje zmluvu medzi firmou a nemocnicou). Ona tento softvér spravuje (ďalší papier od nadriadeného). Alebo – firma montuje podlahy, je v súťaži o montovanie podlahy v DSSke, ale podmienkou je, že montéri budú zaočkovaní. Alebo manžel záujemkyne o očkovanie montuje klimatizácie, a to aj v nemocnici. Keďže to nenapĺňalo žiaden bod z Fázy 1, o hodinu prišla pani s potvrdením od manžela, že tie klimatizácie v nemocnici montujú spolu.

Toto máme nejako vyhodnocovať?

Veľkokapacitné očkovacie centrum nie je úrad na overovanie papierov,

zmlúv a komplikovaných dodávateľsko-odberateľských vzťahov.  Dokonca si myslím, že na to ani nemáme právo. Našou úlohou je veľkokapacitne očkovať. Proces u registrátora, ktorý trvá štandardne do 20 sekúnd, sa kontrolou papierov natiahol na vyše 2 minúty. Namiesto 5 registrátorov by sme ich na riešenie administratívy potrebovali 30. Odporúčania, aby sme pred štadión vyvesili informačné bilbordy sú scestným chytaním tigra za chvost. Ľudia, ktorí ešte nie sú na rade podľa očkovacej stratégie, nemajú dostať termín z Čakárne. Alebo naopak: termíny majú dostávať tí, ktorí sú na rade. A toto má manažovať štát. Toto nemá byť úloha očkovacích centier.
Žiaľ, NCZI (a neviem-kto-všetko-ešte spáchal toto zverstvo) tu zlyháva na všetkých čiarach.

Výbuchu reaktora v černobyľskej jadrovej elektrárni  predchádzalo vypnutie bezpečnostných poistiek, aby mohli urobiť jednu chýbajúcu kolaudačnú skúšku. The rest is history.

Vo formulári NCZI boli a sú vypnuté kontroly! Ten formulár pustí všeličo.

Nekorektné rodné čísla, nekorešpondujúce dátumy narodenia, vymyslené identity. A tieto virtuálne identity aj pozve na očkovanie. Mali sme tak v rozpisoch z Čakárne dva razy na jeden deň objednaného aj Igora Matoviča. Vyskytol sa aj Ute Kokott. Na východe mali zasa niekoľko stoviek robotom nahodených neexistujúcich pacientov. Kvôli ktorým sa pripravovali vakcíny…

Veľkokapacitné očkovacie centrum slúži na veľkokapcitné očkovanie. Nemáme sa prečo zaoberať témou, či je niekto dlžník poistného. Alebo cudzinec, ktorý má poistenie v niektorej z krajín EÚ. Alebo má potvrdenie, že rozváža aj zdravotnícke potreby. Týchto ľudí má filtrovať Čakáreň.

Lenže formulár Čakárne pustí každého

Ľudia si myslia, že keď dostali SMS z NCZI, majú nárok na očkovanie. To isté som si myslel i ja. Až kým nám NCZI a MZ SR neodkázalo, že ho-ho-hó, je to úloha a zodpovednosť nášho očkovacieho centra, ak zaočkujeme niekoho, koho sme nemali. (Očkovaciemu centru hrozí pokuta za každú “Cibulkovú”  vo výške 10.000 eur. Tomu, kto sa o to pokúsi, nehrozí nič. O hodinu to môže skúsiť znova.)

Vo výsledku sme v piatok odmietli zaočkovať dobre vyše stovky ľudí, ktorí chceli byť zaočkovaní; lekári a sestry nemali dosť práce; a o pár týždňov budeme týchto istých ľudí naháňať, aby sa prišli dať zaočkovať, lebo už budú na rade. Opakujem sa, ale musí viete čo. 

Otvorte Čakáreň pre všetkých!

Ak neviete urobiť formulár, ktorý odfiltruje podvodníkov, prosím, MZ SR/NCZI, otvorte Čakáreň pre všetkých, a prioritizujte ľudí podľa diagnóz a veku !
A potom sa môžete začať zamýšľať, že čo s tým černobyľským problémom. Pretože vypnuté kontroly sú predzvesťou kolosálneho fuckupu. Čakáreň nekontroluje nič, teda ani to, či už bol niekto zaočkovaný alebo nie.  (O.i. to dosť dobre ani nevie  – dáta o očkovaniach sa prestali zbierať, pretože po súčasnom upgrade frontendu aj backendu (skvelá idea, robiť to naraz!) im to ešte nefunguje.) To, či dostanú ľudia pozvánku na druhú dávku, a či ich to správne spáruje so správnou vakcínou, a že ich to nepozve omylom na tretiu dávku, atď, je podľa mňa veľká výzva pre NCZI, nového ministra zdravotníctva i nového predsedu vlády.

  • Autor textu je Riaditeľ odboru zdravotníctva, a hlavný lekár Bratislavského samosprávneho kraja MUDr. Tomáš Szalay
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...