Vážne veciŠtát pre rodinu

Štátna čakáreň na očkovanie je tuposť. Priemerný vek pozvaných bol 36 rokov

 Tomáš Szalay   05.04.2021   0

Blížime sa k hranici 25 tisíc zaočkovaných v  dvoch očkovacích centrách v Bratislavskej župy – na futbalovom štadióne a na poliklinike v Karlovej Vsi. Zajtra budem mať konečne prvý deň voľna po siedmich týždňoch. Takže je čas na dlhší status.

Som unavený. 

 

Čakáreň je hrozná tuposť

Nechce sa mi už ani rozčuľovať nad fiaskom štátneho systému prihlasovania na očkovania. Nie, Čakáreň nie je vylepšením. Je to hrozná a škodlivá tuposť.

Na Veľký piatok sme na očkovanie napozývali 300 ťažko zdravotne postihnutých, ďalších 170 pacientov nám poslali zdravotné poisťovne na základe analýzy ich diagnóz. Štát nám cez NCZI a Čakáreň poslal 2000 ľudí.

Na rade mali byť päťdesiatnici (50+). Ale takmer tri štvrtiny (!) pozvaných boli mladší ako 50 rokov (priemerný vek 36).

Ako sa dostali k pozvánke?

V prihlasovacom formulári NCZI na očkovanie zaškrtli voľbu, že patria do akejsi "Fázy 1”. Keďže všetky ostatné voľby boli viazané na vek, jediná, ktorá pustila mladšieho človeka v prihlasovaní ďalej, bola “Fáza 1”. Čo je Fáza 1? No, to nie je zrejmé na prvý pohľad, to by ste museli rozkliknúť vysvetľovaciu linku. Po jej rozkliknutí sa ukážu možnosti, ktoré nie sú jednoznačné.

V princípe majú byť prioritizovaní ľudia, ktorí v zdravotníctve alebo sociálnych službách prichádzajú do rizika nákazy Covidom. Ako sa však preklikávate celým procesom, nenatrafíte na žiadne zdôraznenie tohto bodu, na informovanie neinformovaných alebo na odradenie pre podvodníkov. Až na poslednej stránke (tuším štvrtej) sa medzi poznámkami objaví zmienka o tom, že si treba priniesť potvrdenie. Ale to je stránka, na ktorej svieti veľký PIN, ten je posolstvom tej stránky, nie poznámky pod čiarou.

Upozornenie nie je ani v maili, ktorý NCZI posiela.

Dať to legálne na Cibulkovú

Zastanem sa preto časti ľudí, ktorí si v prihlasovacom formulári zaklikli, že sú “Fáza 1” a predbehli sa “na Cibulkovú" . Verím im, že boli vovedení do omylu. Hovoril som s mnohými desiatkami ľudí, ktorí boli presvedčení, že sa im podarilo sa v Čakárni zaregistrovať ako “náhradníci” a že dostali náhradnícky termín, a nikomu staršiemu ho “neukradli”.

Ten formulár je príšerne navrhnutý.  Wrong on so many levels. Hanba neviem komu, ale zodpovednosť nesie NCZI, a nad nimi MZ SR.

Odporúča im to zamestnávateľ

Časť ľudí chodila s tým, že im tento postup odporúčal zamestnávateľ (veľké telekom firmy, ako #Orange alebo #UPC, prípadne ústredie práce), podľa ktorého patria do Fázy 1 (nepatria).

Časť ľudí chodila s potvrdeniami, že robili v nejakej MOMke. (Tieto formuláre sú na webe dostupné, stačí si ich stiahnuť, vyplniť, vytlačiť…) Kde a ako si to môžem overiť?

Časť ľudí chodila s potvrdeniami a príbehom  – napríklad pani vraví, že pracuje v softvérovej firme (ukazuje potvrdenie o zamestnaní). Táto firma robí softvér, ktorý používa nemocnica (ukazuje zmluvu medzi firmou a nemocnicou). Ona tento softvér spravuje (ďalší papier od nadriadeného). Alebo – firma montuje podlahy, je v súťaži o montovanie podlahy v DSSke, ale podmienkou je, že montéri budú zaočkovaní. Alebo manžel záujemkyne o očkovanie montuje klimatizácie, a to aj v nemocnici. Keďže to nenapĺňalo žiaden bod z Fázy 1, o hodinu prišla pani s potvrdením od manžela, že tie klimatizácie v nemocnici montujú spolu.

Toto máme nejako vyhodnocovať?

Veľkokapacitné očkovacie centrum nie je úrad na overovanie papierov,

zmlúv a komplikovaných dodávateľsko-odberateľských vzťahov.  Dokonca si myslím, že na to ani nemáme právo. Našou úlohou je veľkokapacitne očkovať. Proces u registrátora, ktorý trvá štandardne do 20 sekúnd, sa kontrolou papierov natiahol na vyše 2 minúty. Namiesto 5 registrátorov by sme ich na riešenie administratívy potrebovali 30. Odporúčania, aby sme pred štadión vyvesili informačné bilbordy sú scestným chytaním tigra za chvost. Ľudia, ktorí ešte nie sú na rade podľa očkovacej stratégie, nemajú dostať termín z Čakárne. Alebo naopak: termíny majú dostávať tí, ktorí sú na rade. A toto má manažovať štát. Toto nemá byť úloha očkovacích centier.
Žiaľ, NCZI (a neviem-kto-všetko-ešte spáchal toto zverstvo) tu zlyháva na všetkých čiarach.

Výbuchu reaktora v černobyľskej jadrovej elektrárni  predchádzalo vypnutie bezpečnostných poistiek, aby mohli urobiť jednu chýbajúcu kolaudačnú skúšku. The rest is history.

Vo formulári NCZI boli a sú vypnuté kontroly! Ten formulár pustí všeličo.

Nekorektné rodné čísla, nekorešpondujúce dátumy narodenia, vymyslené identity. A tieto virtuálne identity aj pozve na očkovanie. Mali sme tak v rozpisoch z Čakárne dva razy na jeden deň objednaného aj Igora Matoviča. Vyskytol sa aj Ute Kokott. Na východe mali zasa niekoľko stoviek robotom nahodených neexistujúcich pacientov. Kvôli ktorým sa pripravovali vakcíny…

Veľkokapacitné očkovacie centrum slúži na veľkokapcitné očkovanie. Nemáme sa prečo zaoberať témou, či je niekto dlžník poistného. Alebo cudzinec, ktorý má poistenie v niektorej z krajín EÚ. Alebo má potvrdenie, že rozváža aj zdravotnícke potreby. Týchto ľudí má filtrovať Čakáreň.

Lenže formulár Čakárne pustí každého

Ľudia si myslia, že keď dostali SMS z NCZI, majú nárok na očkovanie. To isté som si myslel i ja. Až kým nám NCZI a MZ SR neodkázalo, že ho-ho-hó, je to úloha a zodpovednosť nášho očkovacieho centra, ak zaočkujeme niekoho, koho sme nemali. (Očkovaciemu centru hrozí pokuta za každú “Cibulkovú”  vo výške 10.000 eur. Tomu, kto sa o to pokúsi, nehrozí nič. O hodinu to môže skúsiť znova.)

Vo výsledku sme v piatok odmietli zaočkovať dobre vyše stovky ľudí, ktorí chceli byť zaočkovaní; lekári a sestry nemali dosť práce; a o pár týždňov budeme týchto istých ľudí naháňať, aby sa prišli dať zaočkovať, lebo už budú na rade. Opakujem sa, ale musí viete čo. 

Otvorte Čakáreň pre všetkých!

Ak neviete urobiť formulár, ktorý odfiltruje podvodníkov, prosím, MZ SR/NCZI, otvorte Čakáreň pre všetkých, a prioritizujte ľudí podľa diagnóz a veku !
A potom sa môžete začať zamýšľať, že čo s tým černobyľským problémom. Pretože vypnuté kontroly sú predzvesťou kolosálneho fuckupu. Čakáreň nekontroluje nič, teda ani to, či už bol niekto zaočkovaný alebo nie.  (O.i. to dosť dobre ani nevie  – dáta o očkovaniach sa prestali zbierať, pretože po súčasnom upgrade frontendu aj backendu (skvelá idea, robiť to naraz!) im to ešte nefunguje.) To, či dostanú ľudia pozvánku na druhú dávku, a či ich to správne spáruje so správnou vakcínou, a že ich to nepozve omylom na tretiu dávku, atď, je podľa mňa veľká výzva pre NCZI, nového ministra zdravotníctva i nového predsedu vlády.

  • Autor textu je Riaditeľ odboru zdravotníctva, a hlavný lekár Bratislavského samosprávneho kraja MUDr. Tomáš Szalay
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
Ako bolia kontrakcie?
23.06.2021   0
Čo sú kontrakcie, ako sa prejavujú a ako veľmi bolia? Ako odlíšiť pravé kontrakcie od falošných, pri akom intervale ísť do pôrodnice? Pomáha kontrakcie predýchať?
Opuchy nôh v tehotenstve
22.06.2021   6
Opuchy nôh postihujú asi 75% tehotných, zvyčajne po 20. týždni tehotenstva. Zhoršujú sa hlavne na večer a cez noc by mali vymiznúť. Aké sú príčiny opuchov a ako ich zmierniť?
3D animácie pôrodu (video)
18.06.2021   0
Ako prebieha pôrod? Čo sa počas kontrakcií deje s bábätkom? Nasledujúce video veľmi názorne zobrazuje priebeh prvej i druhej doby pôrodnej.
babetko
Utopiť sa dá aj v záhradnom bazéne. Na toto treba dať pozor
23.06.2021   0
Voda deti láka, sú v nej obvykle radi. No v okolí bazénu ich nikdy nenechávajte bez dozoru. Aké riziká hrozia?
Vodné hry pre deti
23.06.2021   0
Hry s vodou deti milujú. Okrem osvieženia hry s vodou poskytujú veľa príležitostí na trénovanie ohybnosti, koordinácie pohybov, kooperácie s kamarátmi ...
Začíname papať: Kedy? Čo? Tabuľky po mesiacoch.
22.06.2021   9
Ako zavádzať príkrmy? Kedy s nimi začať? Ako postupovať? Ak hľadáte tabuľku, s akými príkrmami začať podľa veku bábätka, urobíte si prehľad od 6. mesiaca po prvý rok bábätka.
detské choroby
Suché a sekundárne utopenie – aké ich sprevádzajú príznaky
23.06.2021   0
Čo je suché alebo sekundárne utopenie? Nenastane vo vode, ale až neskôr. Aké sú príznaky? Čo robiť pri suchom topení a ako podať prvú pomoc?
Fontanela: prečo ju bábätká majú a kedy zrastie
18.06.2021   0
Všetky bábätká prichádzajú na svet s vankúšikom nad čelom. Je to takzvaná veľká fontanela, ktorá je veľmi dôležitá pre zdravý vývoj novorodenca.
Príznaky dehydratácie
07.06.2021   0
Príznaky dehydratácie: suché sliznice ( pery, jazyk, dutina ústna, málo slín) tmavý, koncentrovaný moč nemočenie 6-8 hodín ( 3-4 hodiny dojčatá do pol roka) chýbanie sĺz,...
zvery
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?
Ako dlho si pamätajú mačky
28.05.2021   0
Pamätajú si mačky svojich majiteľov aj po rokoch odlúčenia? Aká je pamäť mačiek? Majú nejaké spomienky?
Ako nakŕmiť malé mačiatko
17.05.2021   1
Ocitli ste sa v situácii, že sa máte postarať o mačiatko-novorodenca? Nemusí to byť jednoduché. Ako nakŕmiť takúto "mini micu"?