Vážne veciŠtát pre rodinu

Som nezamestnaná. Mám nárok na pandemickú OČR?

 Kristína Kováčiková   11.01.2021   0

Tento článok je určený rodičom, ktorí počas pandémie prišli o prácu a zároveň sa doma starajú o dieťa, ktoré nechodí do školy alebo škôlky, nakoľko sú tieto inštitúcie zatvorené kvôli nepriaznivej epidemiologickej situácii.

Môžu poberať pandemické ošetrovné alebo sa majú hlásiť na úrade práce a žiadať si o dávku v nezamestnanosti?

Shutterstock

 

Podmienky nároku na OČR

Aby vznikol nárok na pandemické ošetrovné, je treba aby rodič splnil nasledovné podmienky:

  • osobne a celodenne sa stará o dieťa do dovŕšenia 11. roku veku (u dieťaťa, ktoré je zdravotne ťažko postihnuté do dovŕšenia 18. roku veku), ktorého škôlka alebo škola je uzatvorená na základe rozhodnutia ministra alebo zriaďovateľa – dieťa však nesmie navštevovať ani školský klub, inak nie je splnená podmienka osobnej a celodennej starostlivosti),

alebo

  • osobne a celodenne ošetruje dieťa do dovŕšenia 16. roku veku, ktorého zdravotný stav na základe potvrdenia ošetrujúceho lekára takéto ošetrovanie nevyhnutne vyžaduje,

a zároveň

  • nemá príjem z činnosti zamestnanca v období starostlivosti o dieťa/ošetrovania dieťaťa – o ošetrovné si nemôžu žiadať rodičia, ktorí sú doma a pracujú formou home office.

Avšak úplne základnou podmienkou nároku na pandemické ošetrovné je:

  • existencia nemocenského poistenia v čase vzniku dôvodu na poskytovanie ošetrovného

alebo

  • trvanie ochrannej lehoty k tomuto dňu - práve tento bod sa týka rodičov, ktorým zanikol pracovný pomer. Ochranná lehota trvá spravidla sedem dní po zániku nemocenského poistenia.

Som ešte v ochrannej lehote, môžem si požiadať o ošetrovné?

V prípade, že rodičovi skončil pracovný pomer k 31.12., plynie mu 7-dňová ochranná lehota, v rámci ktorej si môže uplatniť nárok na OČR – teda do 7. januára 2021.

Problém získať OČR môžu mať rodičia školákov.

Školy boli uzatvorené počas vianočných prázdnin, ktoré trvali do 8. januára 2021. Tak, ako pri ostatných prázdninách, ktoré spadajú do obdobia školského vyučovania (1.9. – 30.6.), sú tieto určené zo zákona, a teda nárok na OČR len z titulu prázdnin nevzniká.

Výnimku majú iba tí, ktorých dieťa je v karanténe alebo ochorie a majú o potrebe starostlivosti pri karanténe alebo potrebe ošetrovania pri chorobe potvrdenie od lekára.

A ešte jednu výnimku uvádza Sociálna poisťovňa, a to v prípade, ak bolo ešte pred začatím zimných prázdnin na škole prerušené vyučovanie v škole na základe rozhodnutia, čiže v prípadoch, keď bola trieda alebo škola dieťaťa mimoriadne uzatvorená:

„Ak pred začatím zimných prázdnin bolo prerušené vyučovanie v školách na základe rozhodnutia príslušného orgánu (minister, zriaďovateľ, riaditeľ), tak toto prerušenie platí aj počas prázdnin. Rodičia takýchto detí preto majú nárok na ošetrovné aj počas prázdnin.“

Ak ale škola dieťaťa nebola mimoriadne uzatvorená a rodičovi zanikol pracovný pomer koncom roka, nárok na pandemické ošetrovné už nezíska, nakoľko ochranná lehota uplynula 7. januára. A školy sú zatvorené na základe rozhodnutia ministra školstva s účinnosťou od 11. januára.

Nemám nárok na OČR, lebo už nemám ochrannú lehotu, čo teraz?

Títo rodičia si môžu požiadať o dávku v nezamestnanosti.

Pre priznanie dávky v nezamestnanosti je potrebné byť zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie na príslušnom úrade práce sociálnych vecí a rodiny a preukázať celkovú dobu poistenia v nezamestnanosti v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie v trvaní najmenej dva roky, t. j. 730 dní.

Ošetrovné však môžu získať rodičia škôlkarov

V prípade, že rodičovi skončil pracovný pomer počas vianočných prázdnin a škôlka, ktorú navštevuje dieťa, bola uzatvorená, môže získať ošetrovné v ochrannej lehote.

Ako uvádza Sociálna poisťovňa, „škôlky môžu byť počas celého roka uzatvorené iba na základe rozhodnutia príslušného orgánu (zriaďovateľa, riaditeľa). Rodičom žiakov v škôlkach, ktoré sú v období zodpovedajúcom zimným prázdninám školákov zatvorené rozhodnutím zriaďovateľa alebo riaditeľa, preto nárok na ošetrovné trvá aj v tomto období.

To znamená, že ak príslušný orgán uzavrie škôlku v období, ktoré zodpovedá obdobiu nastávajúcich zimných prázdnin školákov, rodičia škôlkarov v tom čase nárok na pandemické ošetrovné mať budú.“

Ak bola škôlka uzavretá v čase, keď rodičovi zanikol pracovný pomer, môže si uplatniť ošetrovné v ochrannej lehote a čerpať ho až do času, kým sa znovu otvoria škôlky. Dovtedy sa nemusí evidovať na úrade práce a žiadať si o dávku v nezamestnanosti.

Ako si požiadam o ošetrovné v ochrannej lehote?

 

V prípade, ak už vám bol počas krízovej situácie (od 12. 3. 2020) priznaný nárok na pandemické ošetrovné, novú žiadosť nepodávate. Koncom januára 2021 pošlite iba čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné, ktoré nájdete tu:

Čestné vyhlásenie bez aktivovaného elektronického občianskeho preukazu

Čestné vyhlásenie s aktivovaným elektronickým občianskym preukazom

V prípade, ak ste počas krízovej situácie o pandemické ošetrovné ešte nežiadali, pošlite žiadosť o pandemické ošetrovné, ktorú nájdete tu:

Žiadosť o ošetrovné bez aktivovaného elektronického občianskeho preukazu

Žiadosť o ošetrovné s aktivovaným elektronickým občianskym preukazom

Až koncom januára 2021 zašlite aj čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné.

 

Zdroj: Sociálna poisťovňa

 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
babetko
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
Súťaž: Čo sa dá robiť cez jarné prázdniny v lockdowne?
01.03.2021   0
Súťažte o 20 eurovú poukážku na nákup v dm.
detské choroby
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   1
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.