Vážne veciŠtát pre rodinu

Smer navarí školákom obedy zadarmo?

  05.09.2018   0

Róbert Fico na tlačovke strany Smer zopakoval ideu spred pár mesiacov, aby štát platil obedy predškolákom a žiakom základných škôl.

Novela, ktorá zavádza príspevok štátu na školské obedy, by mala platiť od januára 2019 a dotkne sa viac ako 500 tisíc žiakov. Opatrenie bude stáť 117 miliónov eur.

Shutterstock

 

Dieťa by malo od štátu dostať 1,20 eura na deň na stravovanie. Teda nedostane ich dieťa, ani rodič, ale zriaďovatelia, ktorými sú mestá, obce a cirkvi. Ak sa školopovinné dieťa stravuje doma, rodičia nedostanú nič.

Príspevok na stravovanie nedostanú rodičia škôlkarov, ktorí nie sú v predškolskom ročníku, ani žiaci stredných škôl.

Podľa Róberta Fica rodičia školákov môžu za celý školský rok usporiť nezanedbateľnú sumu – 220 eur na dieťa. Pri dvoch deťoch už je to zaujímavých 440 eur.

Za tieto ušetrené peniaze ale netreba vďačiť štátu, ani predvolebnému programu vládnucej strany, na obedy "zadarmo" sa vyskladajú všetci daňoví poplatníci.

Návrh Roberta Fica je podľa opozičnej poslankyne Veroniky Remišovej nedomyslený, nakoľko až 11 % škôl nemá vlastnú školskú jedáleň. Remišová tvrdí, že kvalita obedov sa bude s veľkou pravdepodobnosťou znižovať, lebo štát dáva na obedy veľmi malý príspevok:

„Za túto sumu je ťažké navariť pre deti a mládež zdravý a kvalitný obed s dostatkom ovocia a zeleniny. Rodičia už nebudú priplácať za obedy, no stratia akúkoľvek kontrolu nad kvalitou obeda.“

Podľa Remišovej by štát viac podporil rodičov s deťmi, keby zvýšil prídavok na dieťa. Ten je v súčasnosti vo výške 23,68 eur, od januára 2019 bude suma prídavku na dieťa 24,34 eur.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Súťaž o krásny úsmev s Philips
22.05.2019   0
Zapojte sa do súťaže o skvelé produkty spoločnosti Philips.
5 dôvodov, prečo sa malé deti správajú hrozne
22.05.2019   0
Dvoj-trojročné deti. Niekedy aj staršie. Dokážu chytiť amok kedykoľvek, za čokoľvek.
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?