ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Vážne veciŠtát pre rodinu

Smer navarí školákom obedy zadarmo?

  05.09.2018   0

Róbert Fico na tlačovke strany Smer zopakoval ideu spred pár mesiacov, aby štát platil obedy predškolákom a žiakom základných škôl.

Novela, ktorá zavádza príspevok štátu na školské obedy, by mala platiť od januára 2019 a dotkne sa viac ako 500 tisíc žiakov. Opatrenie bude stáť 117 miliónov eur.

Shutterstock

 

Dieťa by malo od štátu dostať 1,20 eura na deň na stravovanie. Teda nedostane ich dieťa, ani rodič, ale zriaďovatelia, ktorými sú mestá, obce a cirkvi. Ak sa školopovinné dieťa stravuje doma, rodičia nedostanú nič.

Príspevok na stravovanie nedostanú rodičia škôlkarov, ktorí nie sú v predškolskom ročníku, ani žiaci stredných škôl.

Podľa Róberta Fica rodičia školákov môžu za celý školský rok usporiť nezanedbateľnú sumu – 220 eur na dieťa. Pri dvoch deťoch už je to zaujímavých 440 eur.

Za tieto ušetrené peniaze ale netreba vďačiť štátu, ani predvolebnému programu vládnucej strany, na obedy "zadarmo" sa vyskladajú všetci daňoví poplatníci.

Návrh Roberta Fica je podľa opozičnej poslankyne Veroniky Remišovej nedomyslený, nakoľko až 11 % škôl nemá vlastnú školskú jedáleň. Remišová tvrdí, že kvalita obedov sa bude s veľkou pravdepodobnosťou znižovať, lebo štát dáva na obedy veľmi malý príspevok:

„Za túto sumu je ťažké navariť pre deti a mládež zdravý a kvalitný obed s dostatkom ovocia a zeleniny. Rodičia už nebudú priplácať za obedy, no stratia akúkoľvek kontrolu nad kvalitou obeda.“

Podľa Remišovej by štát viac podporil rodičov s deťmi, keby zvýšil prídavok na dieťa. Ten je v súčasnosti vo výške 23,68 eur, od januára 2019 bude suma prídavku na dieťa 24,34 eur.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Najobľúbenejšie mená roku 2018? Prvenstvo stále drží Sofia a Jakub
18.12.2018   0
Mená novorodeniatok už dávno neovplyvňuje len tradícia a rodinné zvyky.
Vianoce v pôrodnici
13.12.2018   0
Aj vďaka pobytu v nemocnici som si uvedomila, že Vianoce nie sú len o daroch, výzdobe a štedrej večeri, ale predovšetkým o otvorených srdciach dobrých ľudí, ktorí na tieto dni bez rodiny spríjemnili.
babetko
Dojčím. Ktoré lieky môžem a čomu sa mám radšej vyhnúť?
18.12.2018   0
Neodporúča sa, aby ibuprofén užívali dojčiace matky. Tiež kontraindikované sú prípravky s obsahom jódu.
Čo si myslia o našich deťoch susedia?
17.12.2018   4
„Tak ako sa majú chlapci? Suseda pod Vami sa mi sťažovala, že Vaši chlapci jazdia neskoro v noci na autíčkach po byte. Je to pravda? Tak moja vnučka má tiež odrážadlo, ale zať to prísne zakázal, keby sa to dozvedel tak by hneď spravil s nimi poriadok!“
detské choroby
Operácia: Nosová mandľa
19.12.2018   1
Kedy treba ísť na operáciu? Čo sa deje pred operáciou? Kedy sa nesmie operovať? Ako je to s anestéziou? A čo sa deje po operácii.
Hodnotíte lekárov na internete?
14.12.2018   0
V diskusiách o lekároch často chýba uvedomenie si toho, čo vlastne vyjadruje človek vo verejnom priestore, akým internet rozhodne je.
Nerobte paniku z detskej imunity
04.12.2018   0
Našim deťom môžeme škodiť dvoma spôsobmi. Buď ich zanedbávame, alebo im škodíme tým , že to so starostlivosťou o nich preháňame.
zvery
Ako fotiť domácich miláčikov?
17.12.2018   0
Ak máte chuť na pekné fotky s vaším miláčikom, nepotrebujete hneď hľadať profíka.
Čo zvážiť pri výbere psa do rodiny?
10.12.2018   0
Ak ste sa rozhodli zaobstarať si psa, spravili ste rozhodnutie, ktoré ovplyvní chod vašej domácnosti zhruba na 10 rokov. Aby zžitie sa s novým členom bolo čo najpríjemnejšie, uvádzam niekoľko oblastí, ktoré si treba vopred premyslieť.
Ako zazimovať korytnačku?
28.11.2018   0
Zazimovať či nezazimovať? To je otázka, ktorá trápi predovšetkým chovateľov – začiatočníkov.