Vážne veciŠtát pre rodinu

Slovensko nie je prorodinný štát, lebo záujem o to, kde a ako ženy rodia, je nulový

 Kristína Kováčiková   01.08.2022   1

Namiesto politických prestreliek o tom, či „200 eur na dieťa“ zachráni pôrodnosť na Slovensku, by sme sa mali pozrieť tam, kde mnohé príbehy slovenských rodín nielen začínajú, ale často aj predčasne skončia: do našich pôrodníc.

Shutterstock

 

V akých podmienkach rodíme na Slovensku

Máme síce 21. storočie, ale aj tak na Antolskej, v jednej z najväčších slovenských nemocníc, ktorá je zároveň jediným perinatologickým centrom v hlavnom meste, naše ženy rodia oddelené od seba iba zástenou.

Alternatívou v iných pôrodniciach často býva niekoľko žien v pôrodných bolestiach umiestnených na chodbe, pričom k dispozícii sú napríklad len tri pôrodné boxy. Ako môžu pôrodné asistentky poskytovať nejakú psychickú podporu rodičiek, keď ich najväčšou úlohou je riešiť logistiku, ktorú ženu skôr presunúť k pôrodu?

K ideálu, aby mala žena svoju pôrodnú miestnosť od prijatia do pôrodnice až po finále, sa zďaleka nepribližujeme.

Nielenže tehotné ženy nemajú svoj intímny priestor, napomáhajúci zvládnuť fyziologický pôrod, mnohokrát sú osamotené, ukrátené o možnosť mať pri sebe blízku osobu, odkázané na to, či si ich personál bude mať čas všimnúť.

Ak by mala rodiaca žena k dispozícii svoju pôrodnú asistentku, ktorá by sa jej mohla individuálne venovať celý deň, riziko, že sa jej pôrod skončí akútnym cisárskym rezom sa podľa profesora Záhumenského znižuje o viac ako 22 %.

Aktívna podpora rodiacej ženy znižuje aj ďalšie hroziace riziká pri pôrodoch - riziko kliešťového a vákuového pôrodu, riziko negatívnej skúsenosti, aj potrebu epidurálnej analgézie. Ale... takéto "vymoženosti" nemáme.

Nemáme právo na výber pôrodnice?

Možno si niekto povie, že 9 mesiacov tehotenstva je dosť dlhá doba, aby si žena vybrala pôrodnicu, kde nebude musieť predýchavať kontrakcie v čakárni. Problém je, že právo na výber pôrodnice nemáme garantované.

Situácia je zložitá napríklad v Bratislave, kde pre nedostatok sestier na oddeleniach hrozí, že ženu s rozbehnutým pôrodom pošlú do inej nemocnice. Do takej, kde sa možno nezmestí jej sprevádzajúca osoba, a to ani nemusí byť kovidové obdobie.

Je len smutné, že nárok na sprievod garantovaný zákonom budú mať ženy až od roku 2024.

 

Ako zlepšiť slovenské pôrodníctvo?

Ak uvažujeme, ako zlepšiť podmienky rodiacich žien v konkrétnych pôrodniciach, najčastejšou cestou je redukovať zbytočné medicínske úkony, ktoré škodia ženám aj novorodencom. A tými zbytočnými medicínskymi úkonmi sú najmä cisárske rezy, na ktoré nebola indikácia, resp. ktorým sme mohli predísť.

Na Slovensku máme, žiaľ, aj také pôrodnice, kde viac ako polovička žien odchádza domov s jazvou po sekcii, čím sa zaraďujeme aj my medzi krajiny s epidémiou cisárskych rezov, pred ktorou varuje WHO aj FIGO.

Cisárske rezy majú negatívny vplyv na fertilitu žien - prvý pôrod ženy cisárskym rezom preukázateľne zmenšuje počet detí v rodine. Málokedy si však uvedomujeme súvislosť medzi vysokým počtom sekcií a pôrodnosťou na Slovensku.

Profesor Jozef Záhumenský tvrdí, že keby sme si spočítali dáta, koľko žien prvorodičiek do 35 rokov prišlo porodiť ďalšie dieťa, ak sa im prvé narodilo cisárskym rezom, vychádza nám, že z 1000 žien s prvou sekciou prišlo k druhému pôrodu už len 750, teda na jeden pár máme už len 1,7 dieťaťa.

Naopak, ak prvorodička porodila spontánne, pár mal viac detí – počet ďalších detí na 1000 žien, ktoré porodili vaginálne, sa zvýšil na 1100 detí.“

Preto je dôležité hovoriť, ako slovenské ženy rodia, nielen o abstraktných balíčkoch peňazí pre rodiny, ktoré majú urobiť zo Slovenska jednu z najprorodinnejších krajín v Európe. Na Slovensku je totiž o pôrodníctvo nulový záujem zo strany štátu.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Kaščák: Cisárske rezy sú často alibistické.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Peter napísané 03.08.2022 10:18

Ano, je to bohuzial halvne otazka penazi, avsak len tak naliat peniaze nestaci, to by skoncili v ciernej diere, zmenit pravidla, a pristup napr ako v Brne, porody prebiehaju bez lekarov, len v pripade komplikacii je privolany lekar ....

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Liek na popôrodnú depresiu? Dlhšia materská dovolenka
09.08.2022   0
Prvý rok po narodení dieťaťa všeobecne predstavuje zvýšené riziko vzniku depresie u žien, pričom približne 13 % matiek sa aj skutočne dostalo do popôrodnej depresie.
Ako sa mení vagína po pôrode
05.08.2022   0
Počas tehotenstva sa menia aj orgány pohlavnej sústavy. Vplyvom hormónov sa pošva zväčšuje, stáva sa pružnejšou, elastickejšou, aby umožnila prechod novorodenca pôrodnými cestami.
10 vecí, ktoré treba vybaviť po narodení dieťaťa
28.07.2022   0
Narodenie dieťaťa znamená pre čerstvých rodičov aj veľa povinností na úradoch. Komu treba oznámiť narodenie dieťaťa, ako nahlásiť narodenie dieťaťa na matrike, zapísať na trvalý pobyt, ako vybaviť pre dieťa zdravotné poistenie a ako si požiadať o dávky a príspevky pri narodení dieťaťa?
babetko
Ukradla som kamarátke meno pre bábätko!
11.08.2022   0
Nielen ženy a autá, ale predovšetkým mená pre bábätká sa za žiadnych okolností nepožičiavajú.
20 domácich prác, ktoré reálne môžete očakávať od 2-3-ročných detí
10.08.2022   1
V poslednej dobe často vídam zoznamy domácich prác rozdelených podľa veku dieťaťa a pýtam sa: majú vôbec ich autori deti?
6 najväčších chýb pri uspávaní bábätka
09.08.2022   0
Má vaše maličké problém zaspať a v noci sa často budí? Toto sú najčastejšie chyby, ktorými rodičia narúšajú kvalitnú spánkovú rutinu.
detské choroby
Mrľa detská
02.08.2022   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
Ako rozpoznať, že sa niekto topí
23.07.2022   0
Vedeli by ste rozpoznať človeka, dieťa, ktoré sa topí? Bude mávať do vzduchu rukami a kričať o pomoc? Táto filmová predstava o topení sa nie je reálna. Ako teda rozpoznať, že vo vode je topiaci sa človek?
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
17.07.2022   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
auto
Ako jazdím elektrickým Meganom úplne zadarmo
10.08.2022   0
Akumulátor sa dá nabiť z 0% na 80% (deklarovaný dojazd vyše 300 km) za pol hodinu. Nabitie na dojazd 100 km sa uskutoční len za 7 minút. Cena na tento dojazd je len 1,5 EUR.
Dacia Jogger hodnota za peniaze
04.08.2022   0
Po zverejnení nových cien sa z davu rodín s deťmi ozývaly šťastné výkriky.
Dobrá príprava = menší stres pred dovolenkou
01.08.2022   0
Ideálny čas na dlhú cestu je medzi treťou a štvrtou hodinou ráno. V tomto čase je na cestách ešte málo áut. Deti sú také unavené, že v aute bez problémov spia ďalej. Pre vás to znamená, že môžete hodinu až dve šoférovať bez prestávky.