Vážne veciŠtát pre rodinu

Rúška v školách po 1. októbri

 Kristína Kováčiková   24.09.2020   0

Opatrenie, ktoré sa predĺžilo na celý prvý mesiac nového školského roka, zostane zrejme aktuálne oveľa dlhšie.

Minister školstva Branislav Gröhling navrhne, aby sa rúška na školách nosili aj po 1. októbri.

Shutterstock

 

Nielen COVID, ale aj chrípka

Aktuálne (k 23.9.) eviduje ministerstvo školstva spolu 226 zavretých tried. Súhrnný počet žiakov, ktorí sú doma a vzdelávajú sa dištančne, je 8 693.

Nielenže každým dňom pribúdajú nové prípady koronavírusu, padla aj hranica viac ako 300 prípadov, o ktorej sa premiér Matovič vyjadril, že pri takomto dennom prírastku infikovaných už bude treba zaviesť plošné opatrenia. O aké opatrenia konkrétne pôjde, zatiaľ nepovedal.

Minister školstva vyšiel von s návrhom, aby sa žiaci a učitelia v školách naďalej chránili rúškom.

„Budem odporúčať, aby sa rúška nosili aj po 1.10.2020, pretože aj po diskusii s Pandemickou komisiou, nás môžu čakať dva mesiace v rámci epidémie chrípky.

Tam by sme možno mali omnoho vyšší nárast  podozrení, keďže by sme v tom prvom momente nevedeli identifikovať, či to je chrípka, alebo je to COVID-19. Tým rúškom by sme sa všetci navzájom chránili,“ povedal minister školstva na rokovaní vlády 23. septembra.

Hlavné slovo pri posudzovaní epidemiologickej situácie a zavádzaní opatrení, vrátane prípadného predĺženia povinnosti nosiť rúška v školách v rámci vyučovania, má Úrad verejného zdravotníctva SR, ako aj pandemická komisia a krízový štáb.

Pravidlá pre rúška v škole

Povinnosť preventívneho nosenia rúšok platí učiteľov a žiakov druhého stupňa základných škôl a študentov stredných škôl v rámci vyučovania.

Nie je povinné počas vyučovania v triedach pre mladšie deti na prvom stupni a škôlkarov, ktoré nosenie rúšok znášajú ťažšie. Ministerstvo školstva rúška napriek tomu odporúča nosiť aj najmenším deťom.

Výnimky z nosenia rúšok majú žiaci so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím.

Deti majú mať v škole minimálne dve rúška – na tvári plus jedno ďalšie čisté rúško v mikroténovom vrecúšku. Rúška musí zabezpečiť rodič, a to buď jednorazové, ktoré po návrate zo školy treba vyhodiť do odpadkového koša, alebo plátenné – vyprané aspoň na 60 °, ev. vyvarené, z oboch strán vyžehlené suchým teplom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   0
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
13.10.2020   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
babetko
Ako vybrať detskú postieľku pre pokojný spánok bábätka?
20.10.2020   0
Patrí medzi najdôležitejšie kúsky detskej výbavy vôbec. Prečítajte si tipy, ktoré vám výber postieľky uľahčia.
Na tieto míľniky dajte u svojho dieťaťa pozor
19.10.2020   1
Vo vývine malých detí sú isté míľniky, ktoré by dieťatko do určitého veku malo zvládnuť.
VIUSID - hrajte o zimnú výzbroj vašej imunity
16.10.2020   0
VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.
detské choroby
Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
Skrížená alergická reakcia
08.10.2020   0
Fenomén skríženej alergie je predmetom intenzívneho výskumu. Dnes je už známe presné zloženie skrížene reagujúcich proteínov. Máme k dispozícii senzibilizačné vzory s peľmi asociovanej potravinovej alergie.
zvery
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.