Vážne veciŠtát pre rodinu

Rúška a respirátory – zmeny od pondelka

 redakcia   17.06.2021   0

Od 17. júna 2021 platí najnovšia vyhláška upravujúca podmienky nosenia pre rúška a respirátory.

Rúška

Shutterstock

 

Exteriér - rúška vonku

Kedy je treba nosiť vonku rúško? Záleží od farby okresu.

V zelených, žltých a oranžových okresoch (stupeň monitoring, I. a II. stupeň ostražitosti) nemusíte nosiť v exteriéri rúško, šál, ani šatku. Rúško je povinné len na hromadných podujatiach.

Na hromadných podujatiach nemusia mať rúško:

 • deti do 6 rokov veku,
 • deti v MŠ
 • osoby so závažnými poruchami autistického spektra,
 • osoby so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím,
 • osoby pri výkone športu,
 • osoby nevesty a ženícha pri sobáši,
 • umelci, tlmočníci pri výkone svojho povolania
 • návštevníci prírodných a umelých kúpalísk, aquaparkov a wellnes (týka sa to interiérov aj exteriérov)

V bordových, červených, ružových okresoch (I., II. a III. stupeň covid automatu) v exteriéri nie je povinné mať prekryté horné dýchacie cesty (nemusíte mať rúško, šál, šatku), ak ste od ostatných osôb, s ktorými nežijete v spoločnej domácnosti, vzdialení najmenej päť metrov.

 

Interiér: respirátor

V interiéri, a to sa týka aj MHD, taxislužieb, či prepravy osôb z iných domácností, musí byť nos a ústa prekrytý respirátorom.

Kedy stačí rúško?

Respirátor môžete vymeniť v interiéri za rúško:

 • v zelenom, žltom, oranžovom okrese (monitoring, I. a II. stupeň ostražitosti)

V iných okresoch (červené, bordové) musíte mať v interiéri respirátor. Rúško namiesto respirátora môžu mať len:

 • v škole alebo školskom zariadení (žiaci, pedagogickí a odborní zamestnanci)
 • vo väzení (osoby vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody)
 • v práci - tí zamestnanci, ktorí vykonávajú rizikovú prácu, pri ktorej sú vystavení záťaži teplom alebo fyzickej záťaži zaradenej do tretej alebo štvrtej kategórie
 • zamestnanci s chronickými ochoreniami dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou a zamestnanci s kožnými ochoreniami tváre, u ktorých by nosenie respirátory mohlo viesť k zhoršeniu stavu
 • zamestnanci, u ktorých na základe vyjadrenia pracovnej zdravotnej služby alebo na základe dohody medzi zamestnávateľom a zástupcami zamestnancov pracovné podmienky alebo spôsob práce neumožňujú nosenie respirátora
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Príspevok pri narodení dieťaťa od obce
30.07.2021   0
Niektoré obce poskytujú príspevok pri narodení dieťaťa, niekde je to 50 eur, inde 200 eur. Za akých podmienok a dokedy si treba žiadať o príspevok?
Prídavok na dieťa 2021
30.07.2021   35
Prídavok na dieťa alebo "prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
Nezaopatrené dieťa
30.07.2021   0
Nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu - na účely prídavku na dieťa, daňového bonusu, zdravotného poistenia, dôchodkového poistenia, životného minima.
babetko
Ako funguje adaptačný pobyt škôlkarov a aké sú možnosti rodičov
29.07.2021   0
Adaptačný pobyt v škôlke môže mať podľa vyhlášky rôznu dĺžku, najviac však štyri hodiny. Ako ho zladiť, keď nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke, aké máte možnosti, keď si dieťa nezvykne na škôlku?
Novorodenecká žltačka. Ako dojčiť spavé dieťa?
28.07.2021   0
Dieťa sa nenarodí „žlté“, žltačka sa vyvíja, vrcholí na 3 – 4 deň života a potom začína klesať. Novorodenecká žltačka komplikuje dojčenie.
Rastové ukazovatele novorodencov
27.07.2021   0
Prehľadná rastová tabuľka, aký veľký, aký ťažký, koľko má priberať priemerný novorodenec. Sú to len čísla. Vaše dieťatko je jedinečné napriek tomu, alebo možno práve tým, že nie je priemerné:)
detské choroby
Impetigo
28.07.2021   0
Impetigo (sladké chrasty) je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí, je vysoko nákazlivé. Spôsobuje ho zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).
Šiesta choroba
27.07.2021   14
Šiesta choroba (roseola) je vírusové ochorenie. Typické sú vysoké horúčky, po ktorých nasleduje vyrážka. Dokedy je dieťa infekčné a môže sa nakaziť aj dospelý? Čo ak dostane šiestu chorobu tehotná žena?
Piata choroba
26.07.2021   2
Piata choroba je vírusové ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou na tvári (akoby motýlik). Dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa. Komplikácie spôsobuje v tehotenstve.
zvery
Prečo je mačka tučná
15.07.2021   1
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát
08.07.2021   1
Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Koľko vody potrebuje vypiť pes? Ako zistíme, či jej náš pes vypije dosť?
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?