ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 24.11.2017 | meniny má Emília  
Vážne veciŠtát pre rodinu

Rodičovský príspevok: dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom

 Mgr. Kristína Kováčiková   05.02.2011   1

Moje dieťa má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Môžem poberať rodičovský príspevok do 6. rokov jeho veku, ak budem pracovať alebo ak dám dieťa do škôlky na celý deň?

V súvislosti s legislatívnymi zmenami, ktorými prešiel zákon o rodičovskom príspevku (RP), sme pre Vás pripravili článok, v ktorom rozoberáme vybrané otázky k novele zákona o RP, medzi inými aj otázku nároku na RP v prípade, keď oprávnená osoba poberá RP na dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do 6 rokov veku dieťaťa.

Ako vyplynulo z otázok pod článkom, mnohé mamičky stále nemajú istotu, či splnia podmienky zákona a budú mať nárok na RP, ak budú pracovať alebo dajú dieťa do škôlky na viac ako 4 hodiny denne. Zákon o RP platný do konca roka 2010 to neumožňoval. Preto sme s Vašimi otázkami oslovili kompetentných z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Odpovedala Mgr. Andrea Hajdúchová.

Ako je to v prípade výkonu zárobkovej činnosti? Platia nejaké obmedzenia pre matky s deťmi s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom?

“Nová právna úprava zrušila zákaz vykonávať zárobkovú činnosť a umožňuje všetkým rodičom, pričom nie je rozhodujúce, či zabezpečujú starostlivosť o zdravé dieťa alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, popri poberaní rodičovského príspevku vykonávať aj zárobkovú činnosť akoukoľvek formou. Výška príjmu zo zárobkovej činnosti rodiča nemá vplyv na nárok a ani na výšku rodičovského príspevku.“

Musí sa oprávnená osoba starať o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom osobne alebo ho môže dať do jaslí či do škôlky aj na viac ako 4 hodiny denne?

„Nová legislatíva ponecháva na rozhodnutí rodiča, či sa bude popri poberaní rodičovského príspevku o svoje dieťa starať osobne alebo či bude vykonávať aj zárobkovú činnosť a žiadnym spôsobom neobmedzuje rodiča, akým spôsobom zabezpečí v čase zárobkovej činnosti starostlivosť o svoje dieťa (môže teda byť umiestnené aj v škôlke, resp. zverené do starostlivosti inej osoby).

Pripomíname, že v prípade umiestnenia dieťaťa do škôlky alebo do jaslí môžete žiadať aj o príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý sa poskytuje vo výške preukázaných nákladov na starostlivosť v tomto zariadení, najviac však vo výške 230 eur.” (pozn. redakcie: nemáte nárok na oba príspevky súčasne. Musíte si vybrať buď príspevok na starostlivosť o dieťa alebo rodičovský.)

Ak sa oprávnená osoba zamestná, bude mať nárok na rodičovský príspevok, aj na ošetrovné (OČR)?

„S účinnosťou od 1. januára 2011 nárok na rodičovský príspevok neovplyvňuje poberanie ošetrovného.“

Ak oprávnená osoba umiestni dieťa s dlhodobo nepriaznivým stavom do zariadenia (do škôlky) na celý deň, bude za ňu naďalej platiť poistné na dôchodkové poistenie štát?

“Povinne dôchodkovo poistenou fyzickou osobou, za ktorú toto poistenie platí štát je aj po 1. januári 2011 fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, a to len za predpokladu, že nie je dôchodkovo poistená z dôvodu svojho postavenia zamestnanca alebo samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá je povinne nemocensky poistená, súčasne jej nebol priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok a nedovŕšila ani vek potrebný na nárok na starobný dôchodok.

V prípade starostlivosti o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotný stavom, je povinne dôchodkovo poistenou fyzickou osobou, za ktorú platí poistné na toto poistenie štát, fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá sa riadne stará o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom po dovŕšení šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky najdlhšie však do 18 rokov jeho veku, a to len za predpokladu, že nie je dôchodkovo poistená z dôvodu svojho postavenia zamestnanca alebo samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá je povinne nemocensky a nie je súčasne ani dôchodkovo poistenou fyzickou osobou, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila dôchodkový vek.

Podmienkou vzniku tohto dôchodkového poistenia je podanie prihlášky na dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa do šiestich rokov veku, respektíve u dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom po dovŕšení šiestich rokov veku.

Podmienkou zániku povinného dôchodkového poistenia tejto fyzickej osoby je podanie odhlášky (odhlásenie sa) z tohto poistenia, a to do ôsmich dní odo dňa, kedy vznikol dôvod pre zánik povinného dôchodkového poistenia z dôvodu starostlivosti od dieťa (napr. fyzickej osobe vzniklo povinné dôchodkové poistenie, z dôvodu výkonu činnosti zamestnanca, bol takejto osobe priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok).

Splnenie tejto povinnosti ukladá zákon č. 461/203 Z. z. o sociálnom poistení priamo tejto fyzickej osobe.”


Ďakujeme Mgr. Andrei Hajdúchovej z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR za objasnenie podmienok nároku na rodičovský príspevok v dotknutých situáciách. Veríme, že Vám pomôžu zorientovať sa v prípade pochybností.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
Denisa napísané 18.01.2012 20:04

Dobrý večer, chcem sa opýtať, v prípade, že mi bude u 4,5 r. dieťata predlžená materská dovolenka pre dlhodobo nepriaznivý zdr.stav, na ako dlho, resp.na koľko hodín denne môžem svoje dieťa dávať do štátnej MŠ?Max.na 4 hodiny, alebo aj na celý deň? Som momentálne zamestnaná na plný úväzok, dieťa navštevuje MŠ na celý deň.V prípade schválenia mojej žiadosti ÚPSVaR plánujem v zamestnaní zotrvať na polovičný prac.úväzok 4 h denne, avšak zamestnávateľ mi nemôže umožniť prácu v rozmedzí od 8-12.Ďakujem

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Odtok plodovej vody
23.11.2017   4
Čo by ste mali vedieť o odtoku plodovej vody? Ako ju spoznáte? Kedy máte ísť do pôrodnice?
Koľko je ideálne pribrať v tehotenstve?
22.11.2017   0
Prírastok na váhe viac ako 20 kilogramov, môže nepriaznivo vplývať na zdravotný stav tehotnej ženy a spôsobiť zdravotné problémy, ako napríklad tehotenskú cukrovku, zvýšený krvný tlak a iné problémy.
Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?
18.11.2017   0
Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia.
babetko
Ad: Prečo máme málo detí
24.11.2017   117
Povedzme si to na rovinu – treba chcieť byť mamou, aj keď to nie je momentálne z hľadiska spoločenského uznania žiadny lukratívny džob. Pre mňa to lukratívne je, snívala som o tom dlho a som o správnosti svojho poslania stále presvedčená.
Adventná súťaž s Rybou Žilina
24.11.2017   0
Trom výhercom dovezie mraziace auto Ryby Žilina až do domu - balíček mrazených rýb značky Radoma v hodnote 30 eur.
Urobme si Adventný veniec s deťmi
23.11.2017   0
Prvá adventná nedeľa sa blíži, na stoloch by nemali chýbať adventné vence. Ako si vyrobiť jednoduché a krásne venčeky? Ako zapojiť aj drobizg, aby ste sa spoločne mohli tešiť z vášho diela? Nech sa páči! Nápady len pre vás.
detské choroby
Pásový opar u detí
24.11.2017   0
Riziko vzniku pásového oparu u ľudí, ktorí prekonali kiahne, je 25 – 30%. Do veku 10 rokov je to cca 5% prípadov.
Astma
21.11.2017   3
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
LIPIKAR SOS STAROSTLIVOSŤ AP+ - aby atopikov nesvrbela koža
20.11.2017   0
Okamžite uľaví od pocitu svrbenia. Znižuje počet vzplanutí ekzému. Vyživuje a pomáha znovu obnoviť ochrannú bariéru pokožky. Aplikácia nahrádza reflex „poškrabania sa“ a vďaka tomu sa znižuje zhoršovanie ekzému rozškrabaním. Navyše nie je potrebné dotýkať sa pokožky rukami.
zvery
Prečo má pes strach?
24.11.2017   14
Strach motivuje k vyhnutiu sa ohrozeniu alebo k úteku pred ním. Kde to nie je možné, tam sa často strach mení na agresiu. U citlivejších psíkov môže strach prejsť do paniky či fóbie, a stáva sa neovládateľný.
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   4
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.