Rodičovský príspevok, keď dieťa nie je prijaté do škôlky

Kristína Turnerová Kováčiková 6

Neprijali vaše trojročné dieťa do škôlky? Podľa novely zákona o rodičovskom príspevku, ktorý schválil parlament 10. mája 2023, budú môcť rodičia poberať rodičovský príspevok aj po dovŕšení troch rokov veku dieťaťa, ak nebolo prijaté do štátnej materskej školy.

Shutterstock

Kto má nárok na rodičovský príspevok

Rodič, ktorý sa stará o dieťa

  • najdlhšie do 3 rokov veku dieťaťa,
  • najdlhšie do 6 rokov veku dieťaťa, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav,
  • najdlhšie do 6 rokov veku dieťaťa, ak bolo dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, nárok na rodičovský príspevok trvá najdlhšie tri roky od právoplatnosti prvého rozhodnutia o zverení dieťaťa do starostlivosti tej istej oprávnenej osobe

Po novom pribudne aj nárok na rodičovský príspevok v prípade, ak dieťa nie je prijaté do spádovej škôlky.

Rodič si môže uplatniť nárok na rodičovský príspevok na dieťa do 6 rokov veku, najdlhšie do začiatku školského roka, v ktorom začne plniť povinné predprimárne vzdelávanie, a to vtedy ak sa rodič preukáže rozhodnutím spádovej materskej školy podľa trvalého pobytu dieťaťa o neprijatí dieťaťa na predprimárne vzdelávanie.

Podmienka neprijatia dieťaťa do štátnej škôlky sa preukazuje v každom školskom roku.

Zároveň nie je podmienkou nároku na rodičovský príspevok, aby bol rodič s dieťaťom doma. Rodič môže pracovať a zároveň poberať rodičovský príspevok, ak dieťa nebolo prijaté do svojej spádovej škôlky, do ktorej patrí podľa svojho trvalého pobytu.

Taktiež môže rodič dieťa umiestniť do súkromnej MŠ a o rodičovský príspevok nepríde. Avšak, keď sa mu podarí dieťa dať do inej štátnej škôlky, nebude mať nárok na tzv. „predĺžený“ rodičovský príspevok.

Prečítajte si viac v článku: Predĺžený rodičovský príspevok pri neprijatí do škôlky – príklady.

 

Koľko je rodičovský príspevok

Rodičovský príspevok je od januára 2023 vo výške až 412,60 eur pre tých rodičov, ktorí poberali materské.

Tzv. nižší rodičovský príspevok je od januára vo výške 301 eur mesačne. Nárok na nižší rodičovský príspevok majú rodičia, ktorí nepoberali materské.

Z dôvodovej správy k zákonu

Cieľom predkladaného návrhu je kompenzovať rodičom resp. zákonným zástupcom detí vo veku od 3 do 5 rokov náklady spojené s nemožnosťou umiestnenia detí do verejnej materskej školy z kapacitných dôvodov.

Touto kompenzáciou má byť práve rodičovský príspevok.

Nárok na priznanie RP vznikne zákonnému zástupcovi dieťaťa, ktorý bude musieť preukázať, že sa neúspešne pokúšal umiestniť dieťa do verejnej materskej školy.

Oprávnený zákonný zástupca si bude môcť svoj nárok uplatniť najneskôr do 31. júla roka, v ktorom podávala žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie.

Nárok na kompenzáciu nákladov je časovo obmedzený:

Zanikne po uplynutí toho školského roka, v ktorom malo dieťa nastúpiť do materskej školy. Nárok taktiež zanikne aj v prípade, že sa podarí dieťa do materskej školy umiestniť priebežne, počas školského roka.

Zákonným zástupcom tak bude rodičovský príspevok vyplácaný po dobu najviac desať mesiacov po neúspešnom pokuse umiestnenia dieťaťa do verejnej materskej školy.

Dieťa môže chodiť do súkromnej škôlky

V prípade, že bude zákonný zástupca neúspešný pri umiestnení dieťaťa do verejnej materskej školy nárok mu nezanikne ak sa mu podarí dieťa úspešne umiestniť do súkromnej materskej školy.

Počas prázdnin rodičovský príspevok nebude

Rodičia budú mať nárok na kompenzáciu RP len počas školského roka. V lete, mimo školského roka, podľa dôvodovej správy, zväčša vzniká situácia, kedy ani väčšina detí, ktoré sa podarilo do materskej školy umiestniť, materskú školu nenavštevujú.

Školský rok sa síce v súvislosti s materskými školami nepoužíva a v škôlke prázdniny nebývajú, zákonodarca sa teda rozhodol, že nárok bude ošetrený len počas 10 mesiacov v roku.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Kristína Turnerová Kováčiková

články autora...

Komentáre k článku

  1. Dobry den,

     

    smiem sa spytat ci je mozne cerpat tento prispevok i v pripade, ze matka je na rodicovskom s mladsim dietatom?

    V niektorym clankoch som citala, ze tento prispevok ma byt viazany na konkretne dieta, preto sa otvara otazka moznosti subehu.

     

    Dakujem pekne za odpoved

    1. Je to veľmi múdra otázka. Odpovieme, keď bude zverejnený zákon v zbierke zákonov. Tiež budeme múdrejší.

  2. Dobrý deň, moj syn dovrsi 3 roky v marci 2024. Momentalne sa prihlasujú deti do skolky na rok 2023/2024 za podmienky,ze ku dnu 31.8.2023 dovrsia tri roky. Tzn.ze ja syna nemozem este ani skusit prihlásiť koli veku.ak chcem v marci 2024 pokracovat v poberani RP,pretoze syn nebol umiestneny v skolke,musim sa preukazat,ze ho do nej nezobrali. Lenze ja ho mozem skusit prihlásiť najskor v maji 2024 na sk.rok 2024/25. Cize v case,ked on dovrsi 3 roky nemam ako preukázať neprijatie,lebo tento rok je na to este maly a v dalsom roku sa prihlasky zasielaju az v maji. Co v takomto prípade? Dakujem.

    1. Dobrý deň,
       
      presne to isté čo sa pýta pani Lenka zaujíma aj nás, máme úplne rovnaký vek dieťaťa. Ďakujem.

      1. Dobrý deň. Toto opatrenie je nastavené tak, že po dovŕšení 3 rokov nemôže rodič poberať rodičovský príspevok automaticky ďalší mesiac. Rodič nedostane nič. Nárok bude mať až v septembri, keď preukáže, že jeho dieťa nebolo prijaté do spádovej škôlky. Úplne blbé je to vtedy, keď má dieťa narodeniny v septembri. To sa čaká potom celý rok… asi toľkoto.

  3. Dobry deň prajem

    Chcem sa informovať ohľadom trvalého bydliska a spádovej oblasti. Zákon ešte nebol medializovaný keď som dcéru prihlásila do školky ktorá spadá do spádovej oblasti nášho prechodného bydliska. Dcéra aj ja máme trvalé bydlisko na inej ulici v rámci toho istého mesta. Máme teda nárok na príspevok aj v prípade ak je škôlka v spádovej oblasti nášho prechodného bydliska?

    Otázka 2: ak je podmienkou trvalé bydlisko tak sa vieme dopracovať k príspevku aj dodatočnou zmenou trvalého bydliska?

     

    Ďakujem za odpoveď

Pridaj komentár