Vážne veciŠtát pre rodinu

Rodičovský príspevok, keď dieťa nie je prijaté do škôlky

 Kristína Turnerová Kováčiková   14.05.2023   4

Neprijali vaše trojročné dieťa do škôlky? Podľa novely zákona o rodičovskom príspevku, ktorý schválil parlament 10. mája 2023, budú môcť rodičia poberať rodičovský príspevok aj po dovŕšení troch rokov veku dieťaťa, ak nebolo prijaté do štátnej materskej školy.

Zákon ešte musí podpísať prezidentka.

Shutterstock

 

Kto má nárok na rodičovský príspevok

Rodič, ktorý sa stará o dieťa

  • najdlhšie do 3 rokov veku dieťaťa,
  • najdlhšie do 6 rokov veku dieťaťa, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav,
  • najdlhšie do 6 rokov veku dieťaťa, ak bolo dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, nárok na rodičovský príspevok trvá najdlhšie tri roky od právoplatnosti prvého rozhodnutia o zverení dieťaťa do starostlivosti tej istej oprávnenej osobe

Po novom pribudne aj nárok na rodičovský príspevok v prípade, ak dieťa nie je prijaté do spádovej škôlky.

Rodič si môže uplatniť nárok na rodičovský príspevok na dieťa do 6 rokov veku, najdlhšie do začiatku školského roka, v ktorom začne plniť povinné predprimárne vzdelávanie, a to vtedy ak sa rodič preukáže rozhodnutím spádovej materskej školy podľa trvalého pobytu dieťaťa o neprijatí dieťaťa na predprimárne vzdelávanie.

Podmienka neprijatia dieťaťa do štátnej škôlky sa preukazuje v každom školskom roku.

Zároveň nie je podmienkou nároku na rodičovský príspevok, aby bol rodič s dieťaťom doma. Rodič môže pracovať a zároveň poberať rodičovský príspevok, ak dieťa nebolo prijaté do svojej spádovej škôlky, do ktorej patrí podľa svojho trvalého pobytu.

 

Koľko je rodičovský príspevok

Rodičovský príspevok je od januára 2023 vo výške až 412,60 eur pre tých rodičov, ktorí poberali materské.

Tzv. nižší rodičovský príspevok je od januára vo výške 301 eur mesačne. Nárok na nižší rodičovský príspevok majú rodičia, ktorí nepoberali materské.

 

Z dôvodovej správy k zákonu

Cieľom predkladaného návrhu je kompenzovať rodičom resp. zákonným zástupcom detí vo veku od 3 do 5 rokov náklady spojené s nemožnosťou umiestnenia detí do verejnej materskej školy z kapacitných dôvodov.

Touto kompenzáciou má byť práve rodičovský príspevok.

Nárok na priznanie RP vznikne zákonnému zástupcovi dieťaťa, ktorý bude musieť preukázať, že sa neúspešne pokúšal umiestniť dieťa do verejnej materskej školy.

Oprávnený zákonný zástupca si bude môcť svoj nárok uplatniť najneskôr do 31. júla roka, v ktorom podávala žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie.

Nárok na kompenzáciu nákladov je časovo obmedzený:

Zanikne po uplynutí toho školského roka, v ktorom malo dieťa nastúpiť do materskej školy. Nárok taktiež zanikne aj v prípade, že sa podarí dieťa do materskej školy umiestniť priebežne, počas školského roka.

Zákonným zástupcom tak bude rodičovský príspevok vyplácaný po dobu najviac desať mesiacov po neúspešnom pokuse umiestnenia dieťaťa do verejnej materskej školy.

Dieťa môže chodiť do súkromnej škôlky

V prípade, že bude zákonný zástupca neúspešný pri umiestnení dieťaťa do verejnej materskej školy nárok mu nezanikne ak sa mu podarí dieťa úspešne umiestniť do súkromnej materskej školy.

Počas prázdnin rodičovský príspevok nebude

Rodičia budú mať nárok na kompenzáciu RP len počas školského roka. V lete, mimo školského roka, podľa dôvodovej správy, zväčša vzniká situácia, kedy ani väčšina detí, ktoré sa podarilo do materskej školy umiestniť, materskú školu nenavštevujú.

Školský rok sa síce v súvislosti s materskými školami nepoužíva a v škôlke prázdniny nebývajú, zákonodarca sa teda rozhodol, že nárok bude ošetrený len počas 10 mesiacov v roku.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Turnerová Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Lucia napísané 31.05.2023 23:10

Dobry deň prajem

Chcem sa informovať ohľadom trvalého bydliska a spádovej oblasti. Zákon ešte nebol medializovaný keď som dcéru prihlásila do školky ktorá spadá do spádovej oblasti nášho prechodného bydliska. Dcéra aj ja máme trvalé bydlisko na inej ulici v rámci toho istého mesta. Máme teda nárok na príspevok aj v prípade ak je škôlka v spádovej oblasti nášho prechodného bydliska?

Otázka 2: ak je podmienkou trvalé bydlisko tak sa vieme dopracovať k príspevku aj dodatočnou zmenou trvalého bydliska?

 

Ďakujem za odpoveď

Lenka napísané 22.05.2023 23:02

Dobrý deň, moj syn dovrsi 3 roky v marci 2024. Momentalne sa prihlasujú deti do skolky na rok 2023/2024 za podmienky,ze ku dnu 31.8.2023 dovrsia tri roky. Tzn.ze ja syna nemozem este ani skusit prihlásiť koli veku.ak chcem v marci 2024 pokracovat v poberani RP,pretoze syn nebol umiestneny v skolke,musim sa preukazat,ze ho do nej nezobrali. Lenze ja ho mozem skusit prihlásiť najskor v maji 2024 na sk.rok 2024/25. Cize v case,ked on dovrsi 3 roky nemam ako preukázať neprijatie,lebo tento rok je na to este maly a v dalsom roku sa prihlasky zasielaju az v maji. Co v takomto prípade? Dakujem.

Sissa napísané 11.05.2023 20:19

Dobry den,

 

smiem sa spytat ci je mozne cerpat tento prispevok i v pripade, ze matka je na rodicovskom s mladsim dietatom?

V niektorym clankoch som citala, ze tento prispevok ma byt viazany na konkretne dieta, preto sa otvara otazka moznosti subehu.

 

Dakujem pekne za odpoved

redakcia napísané 12.05.2023 09:56

Je to veľmi múdra otázka. Odpovieme, keď bude zverejnený zákon v zbierke zákonov. Tiež budeme múdrejší.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rodila som v Trenčíne. Čo by mohla zlepšiť jedna z najlepších pôrodníc na Slovensku?
30.05.2023   0
Moje rozhodnutie ísť rodiť do pôrodnice v Trenčíne ovplyvnil náš projekt Sprievodca pôrodnicami, v ktorom nemocnica každoročne získavala prvé priečky medzi odborníkmi.
5 vecí, ktoré je treba zmeniť na šestonedelí nielen v trenčianskej pôrodnici
29.05.2023   2
O celkovom dojme z pôrodnice neraz rozhodujú maličkosti. Ľudské drobnosti. Slušnosť. Ochota. Empatia.
Rodinné prídavky, materské a rodičovské príspevky, daňový bonus 2023 (prehľad pre rodičov)
26.05.2023   5
Rodičia majú nárok na rôzne peňažné dávky, príspevky, prídavky, daňový bonus... Tu nájdete prehľad peňažných dávok pre rodiča. Viete, že poistné na dôchodkové poistenie a zdravotné poistenie môže za rodiča platiť štát?
babetko
Ako by bábätko prebaľovala Mária Montessori
30.05.2023   0
Čo myslíte: používala by Montessori jednorazové plienky alebo by rodičov od nich odhovárala?
Kam mám to dieťa položiť?
27.05.2023   12
Kam ho mám uložiť, keď nespí? Kde mám to dieťa mať? Na zemi? V kolíske? Čo vlastne ono bude robiť, keď nebude spať?
Kedy sa deti začínajú smiať?
25.05.2023   0
Reflexne sa dieťa usmieva už v maternici. Cielene sa na vás usmeje niekedy medzi 6. a 12. týždňom života. Na tento úsmev čaká veľa mamín :-)
detské choroby
Infekčná mononukleóza
26.05.2023   0
S týmto vírusovým ochorením sa najatejšie stretávame na jar a na jeseň. Aké sú jeho prejavy, priebeh ochorenia, možné komplikácie, liečba a odporúčané diéty sa dozviete v tomto článku.
Bipolárna porucha v detstve a adolescencii
20.05.2023   1
U detí je mánia skôr obdobím extrémnej podráždenosti a deštruktívneho konania, než extrémneho šťastia. Depresia je u týchto detí sprevádzaná mnohými fyzickými problémami, častou absenciou v škole, zlými výsledkami.
Bolesť končatín
10.05.2023   1
Bolia ma nožičky... Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie? Otázky a odpovede – pátrajme po príčine bolestí:
auto
Chcete sa zoznámiť? Vypýtajte si Renault Austral na celé 2 dni.
26.05.2023   0
Zoznamka 365.Renault poskytuje možnosť výpožičky na 2 dni alebo 300 km.
Čo je aquaplaning a čo robiť keď sa do neho dostanete?
17.05.2023   0
Nejde o bežný šmyk na mokrej vozovke, ale o úplnú stratu priľnavosti pneumatiky. Aquaplaning príchádza bez predchádzajúcich varovných signálov.
6 stresových situácií, ktoré musíme zvládať s deťmi v aute
14.04.2023   1
S deťmi v aute musíte mať pri šoférovaní dvojitú porciu koncentrácie, pretože aj pri najmenšej nepozornosti riskujete bezpečnosť a zdravie vás všetkých. Odopína si stále pásy? Vypadol mu dudlík? ...Takto to zvládnete: