Vážne veciŠtát pre rodinu

Rodičovský príspevok alebo príspevok na starostlivosť od 2020. Čo sa oplatí viac?

 Kristína Kováčiková   07.01.2020   0

Rodičovský príspevok sa od 1.1. zvýšil. Čo však s alternatívnym príspevkom na starostlivosť o dieťa, z ktorého pracujúci rodičia uhrádzali náklady na jasle, resp. škôlku? Ktorý príspevok sa oplatí viac od januára 2020?

 

Ktorý príspevok sa oplatí, ak mám dieťa do 3 rokov?

Niekoľko rokov sa suma rodičovského príspevku zvyšovala len o pár drobných eur, prípadne bola zmrazená a rodičia si neprilepšili ani o cent.

Od januára 2020 sa rodičia tešia výraznému zvýšeniu rodičovského príspevku, a to z 220 eur na 270 eur. Tí, ktorí poberali pred rodičovským príspevkom materské, majú nárok na rodičovský príspevok až vo výške 370 eur.

Kedy sa oplatil príspevok na starostlivosť o dieťa

Do minulého roka sa rodičom, ktorí pracovali, resp. študovali a dali dieťa do jaslí, finančne viac oplatil príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý sa poskytoval do výšky maximálne 280 eur, podľa preukázaných nákladov na starostlivosť (slúžil na „preplatenie“ jaslí, ale len do výšky 280 eur).

Rozdiel oproti rodičovskému príspevku bol 60 eur, aj keď sa niektorí rodičia sťažovali, že bol byrokraticky náročnejší.

Oplatil sa tiež preto, lebo rodičia, ktorí mali v jasliach dve deti do troch rokov, mohli poberať dva príspevky na starostlivosť, zatiaľ čo rodičovský príspevok je vždy len jeden, a to aj keď máte dve deti do troch rokov, resp. do šesť rokov veku, ak má dieťa nepriaznivý zdravotný stav.

Suma príspevku na starostlivosť sa od januára nemení, avšak ešte stále môže byť v niektorých situáciách atraktívny.

Polepšiť si o 90 eur

Teraz stoja pracujúci rodičia, ktorí majú deti v jasliach, opäť pred rozhodnutím, ktorý príspevok sa im oplatí poberať.

Ak majú jedno dieťa a pred tým poberali materské, môžu zrušiť príspevok na starostlivosť o dieťa (max 280 eur) a znova si požiadať o rodičovský príspevok (370 eur) – rozdiel vo výške 90 eur nie je vôbec zanedbateľný.

Ak majú dve, resp. viac detí do 3 rokov, oplatí sa im ostať pri príspevku na starostlivosť o dieťa, nakoľko rodičovský príspevok vo výške 370 eur sa poskytuje len na jedno dieťa do 3 rokov veku.

Študenti nedostanú vyšší rodičovský príspevok

Príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške maximálne 280 eur môže poberať aj rodič, ktorý študuje dennou formou na strednej škole alebo na vysokej škole, ak jeho dieťa navštevuje jasle. Z tohto príspevku dokáže pokryť náklady alebo časť nákladov na starostlivosť.

Pri väčšine študujúcich rodičov sa predpokladá, že nepoberali materské a nemajú nárok na vyšší rodičovský príspevok vo výške 370 eur, ale len na nižší rodičovský príspevok vo výške 270 eur.

Pokiaľ majú dieťa v súkromných jasliach, ktoré stoja mesačne 280 eur, prípadne viac, môžu ostať pri príspevku na starostlivosť o dieťa, ktorý je vyšší o 10 eur oproti rodičovskému príspevku (270 eur).

Ak sa rozhodnete prejsť na rodičovský príspevok

O rodičovský príspevok, ako aj príspevok na starostlivosť o dieťa, sa žiada na tom istom úrade – úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste trvalého pobytu.

Rodič, ktorý sa rozhodne požiadať si o rodičovský príspevok, musí najskôr požiadať o odňatie príspevku na starostlivosť o dieťa, nakoľko nie je možné poberať oba príspevky naraz.

Konanie o rodičovskom príspevku sa začína na základe písomnej žiadosti, alebo žiadosti podanej elektronickými prostriedkami podpísanej zaručeným elektronickým podpisom, ktorá obsahuje meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, ak je pridelené, a adresu pobytu oprávnenej osoby a dieťaťa, na ktoré sa uplatňuje nárok na rodičovský príspevok.

Vzor žiadosti o rodičovský príspevok môžete nájsť na stránke Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR a vytlačiť si ho (tu), prípadne vyplníte žiadosť priamo na úrade.

K žiadosti sa prikladá aj rodný list dieťaťa a rozhodnutie o vzniku nároku na materské a po jeho skončení potvrdenie o nároku na materské, resp. ďalšie doklady v závislosti od životnej situácie žiadateľa.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
babetko
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
Súťaž: Čo sa dá robiť cez jarné prázdniny v lockdowne?
01.03.2021   0
Súťažte o 20 eurovú poukážku na nákup v dm.
detské choroby
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   1
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.