Vážne veciŠtát pre rodinu

Rodičovský príspevok a škôlka

 Kristína Kováčiková   05.09.2021   1

Prídem o rodičovský príspevok, ak dám dieťa do škôlky? Môže byť dieťa v škôlke celý deň alebo iba najviac štyri hodiny, neprídem o rodičovský príspevok?

Rodicovsky prispevok a skolka
Shutterstock

 

Rodičovský príspevok a škôlka

Ak umiestnite dieťa do škôlky, resp. do jasličiek, táto skutočnosť neovplyvní váš nárok na rodičovský príspevok. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vám rodičovský príspevok pri nástupe dieťaťa do zariadenia neodníme.

Na poberanie rodičovského príspevku nemá vplyv, či sa rodič stará o dieťa osobne alebo zabezpečí starostlivosť o dieťa inou fyzickou alebo právnickou osobou, napríklad ho umiestni do škôlky alebo do jaslí alebo ak sa o dieťa stará opatrovateľka alebo starý rodič.

Nárok na rodičovský príspevok, bez ohľadu na to, či je matka s dieťaťom doma alebo dieťa chodí do škôlky, skončí až dovŕšením 3. roku veku dieťaťa, resp. dosiahnutím 6. roku veku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom (tzv. "predĺžený" rodičovský príspevok).

Koľko hodín môže byť dieťa v škôlke

Rodičia malých detí sa tiež veľmi často pýtajú, či ich dieťa, na ktoré poberajú rodičovský príspevok, môže byť v škôlke celý deň, resp. viac ako štyri hodiny denne.

Zákon o rodičovskom príspevku však rodiča nijako neobmedzuje, pokiaľ ide o počet hodín, ktoré dieťa strávi v škôlke alebo v starostlivosti inej osoby, takže odpoveď je áno, dieťa môže byť v škôlke aj celý deň a o rodičovský príspevok neprídete.

Predĺžený rodičovský príspevok a škôlka

Aj rodičia, ktorí poberajú predĺžený rodičovský príspevok do 6 rokov veku dieťaťa (v prípade dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa), môžu dať dieťa do škôlky. Nárok na rodičovský príspevok ostáva zachovaný. 

Aj tu platí, že sa rodič môže rozhodnúť, či sa bude o svoje dieťa starať osobne alebo nie. A teda, dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom môže byť takisto umiestnené v škôlke, resp. zverené do starostlivosti inej osoby, rovnako ako zdravé dieťa.

Počet hodín pritom nie je nijako limitovaný. To znamená, aj takéto dieťa môže byť v škôlke viac ako 4 hodiny denne, resp. celý deň.

Kedy môže byť dieťa v škôlke iba 4 hodiny

Obmedzenie dochádzky dieťaťa v škôlke na maximálne 4 hodiny sa týka rodiča, ktorému skončil nárok na rodičovský príspevok (dieťa dosiahlo vek 3 rokov) a rodič je zároveň evidovaný ako osoba, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov a z tohto titulu sa prihlásil ako poistenec štátu, za ktorého štát platí poistné na zdravotné poistenie.

Na účely zdravotného poistenia je podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa splnená vtedy, ak dieťa navštevuje materskú školu v rozsahu najviac štyri hodiny denne.

Rodičovský príspevok a zdravotné poistenie

Za rodiča, ktorý poberá rodičovský príspevok (toto platí aj pre rodiča, ktorý poberá tzv. "predĺžený" rodičovský príspevok), platí poistné na zdravotné poistenie štát, bez ohľadu na to, koľko hodín je dieťa v zariadení.

Ak však rodič nie je poberateľom rodičovského príspevku (dieťa je staršie ako 3 roky), nie je zamestnaný, nevykonáva činnosť SZČO, nie je evidovaný ako nezamestnaný, ale ako "osoba, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa do 6 rokov veku," štát za neho platí zdravotné poistenie iba pod podmienkou, že dieťa chodí do škôlky najviac štyri hodiny denne.

»»»»»»» Možno vás bude zaujímať tiež, dokedy trvá nárok na prídavok na dieťa a daňový bonus.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Mária Solárova napísané 08.09.2021 10:09

Dobrý deň, prosím môžete mi vysvetliť, či má pre mňa zmysel vybaviť si neplatenú predĺženú rodičovskú dovolenku ako osoba, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa do 6 rokov veku, keďže som po RD evidovaná na UP ako nezamestnaná a nedarí sa mi nájsť časovo vhodnú prácu. Chápem to správne, že by sa mi predĺžená rodičovská dovolenka rátala aspoň do odpracovaných rokov, keďže ako nezamestnanej sa mi to neráta?

Ďakujem pekne

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Dieťa a štátne občianstvo
13.09.2021   0
Aké občianstvo bude mať dieťa, ktoré sa narodí v zahraničí? Ako dieťa získa slovenské občianstvo? Ak je aspoň jeden z rodičov slovenský štátny občan, dieťa sa stáva slovenským občanom.
7 formalít, na ktoré treba myslieť počas tehotenstva
13.09.2021   0
Čo je treba vybaviť počas tehotenstva? Od lekárov, zamestnávateľa, výberu pôrodnice, pediatra, mena pre dieťa...
Nielen antikoncepcia. Ako fungujú metódy prirodzeného plánovania?
10.09.2021   0
Billingsova metóda patrí medzi tie najznámejšie. Je zameraná nielen na páry, ktoré sa chcú tehotenstvu vyhnúť, ale aj na tie, ktoré sa o dieťa pokúšajú. Ženy majú za úlohu sledovať predovšetkým svoj ovulačný cyklus. Billingsova metóda pomáha rozoznávať hlien, a tak určiť plodné a neplodné obdobie.
babetko
Prečo hrozby vo výchove nefungujú
16.09.2021   0
„Okamžite prestaň lietať dookola a dupať, lebo Ťa odvediem do Tvojej izby!“„Ak ihneď neprestaneš pišťať, uvidíš, čo bude!“
Kedy už dieťa nepotrebuje poobedný spánok?
15.09.2021   0
Niektoré deti opúšťajú zvyk poobedného spánku už po 2. narodeninách, väčšina medzi tretím až piatym rokom života. Nedeje sa to zo dňa na deň.
Prečo dnešné deti nevedia chytiť loptu?
14.09.2021   3
Polovička detí nevie, ako správne chytiť loptu. Loptu častokrát ani nemajú doma, ak ju majú, potom zahrabanú niekde v kúte.
detské choroby
Infekčná mononukleóza
17.09.2021   0
S týmto vírusovým ochorením sa najatejšie stretávame na jar a na jeseň. Aké sú jeho prejavy, priebeh ochorenia, možné komplikácie, liečba a odporúčané diéty sa dozviete v tomto článku.
Atopický ekzém
14.09.2021   0
Atopický ekzém nie je ojedinelé ochorenie. Čo sú jeho príčiny, ako sa stanovuje diagnóza, ako prebieha liečba? Dá sa mu predísť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku MUDr. S. Javorkovej.
Diéta pri zápche
10.09.2021   0
Je dobré ak má dieťa príklad v stravovacích návykoch rodiny, ktorá sa má dieťaťu prispôsobiť a ísť príkladom v doporučenej pestrosti stravy a správnej diéte.
zvery
Čo sa psovi snívalo...
31.08.2021   0
Zdá sa vám, že váš pes v noci sníva? Je to možné? Má aj pes sny? Ak áno, tak čo sa mu vlastne sníva?
Ako (ne)mať zo psa tlsťocha 1
19.08.2021   1
Hoci labrador alebo mopslík s nadváhou sa môžu zdať veľmi milí, kilá navyše im dokážu spôsobovať zdravotné riziká a fyzické obmedzenia. Ako sa im dokážeme vyhnúť a čo robiť keď máme obézneho psa?
Ako čistiť psovi zúbky
10.08.2021   0
Prečo sa psom čistia zuby? Ako na to a ako mať zábavu zo zubnej kefky? Ako predchádzať u psov problémom s chrupom?