Riešenie problémov s energiami: Zatváranie škôl?

ts / OZ rodičia 3

Školský rok síce začal bez pandemických obmedzení, žiaci a študenti sú však opäť uvádzaní do neistoty úvahami o dištančnom vzdelávaní kvôli dopadom zvýšených cien energií na prevádzkové náklady škôl.

shutterstock

 

Právo na vzdelávanie je ústavné právo

Zabezpečiť plnohodnotné vzdelávanie je jednou zo základných úloh štátu. Štát nemôže v tejto úlohe systematicky zlyhávať a opakovane prenášať zodpovednosť a náklady na rodičov či samosprávy a vyvolávať štvrtý školský rok u detí a mladých ľudí pocit neistoty a nedôvery.

Odchádzajúci minister školstva B. Gröhling na začiatku školského roka upozornil, že opakovane žiadal rezort financií o navýšenie financií pre školy na vykrytie zvýšených nákladov na energie. Rovnako Únia miest Slovenska žiada vládu o kompenzáciu zvýšených výdavkov za energie na základných školách. Ministerstvo financií reagovalo tým, že „vláda predloží komplexný balík opatrení na boj s vysokými cenami pre všetky zložky spoločnosti.“

“Zatvorenie škôl a teda aj rodičov s deťmi opäť doma musí ostať len smutnou spomienkou na pandémiu, ktorá sa už nesmie opakovať. Zavreté školy a prechod na vzdelávanie na diaľku nie je len o znížení kvality vzdelávania, o ďalšom znevýhodňovaní mladistvých zo sociálne slabších komunít, ale aj o úplnom narušení chodu domácností, kedy rodičia nemôžu ani plnohodnotne pracovať,” pripomína Matej Stuška, z občianskeho združenia Rodičia.sk.

Rozsah dôsledkov pandemického zatvárania škôl

Slovensko viedlo nechválny rebríček európskych krajín v dĺžke zatvorenia škôl. Dôsledkom sú straty vo vzdelávaní a zhoršenie duševného a fyzického zdravia detí. Nové štatistiky NCZI uvádzajú medziročný nárast počtu samovrážd vo všetkých vekových kategóriách, najviac však vo veku 15-19 a nárast pokusov o samovraždu, u mladých do 14 rokov až dvojnásobne.

V prípade fyzického zdravia všetky poisťovne uvádzajú nárast počtu detí s obezitou, s chybným držaním tela, s poruchami zraku, zvýšeným cholesterolom či zvýšeným krvným tlakom.

 

Energetická kríza

Energetická kríza sa opäť dotkne rodinných životov žiakov a študentov, preto bytostne potrebujú zažiť pocit istoty a bezpečia, ktorý im ponúka práve školské prostredie a vzdelávanie v štandardných podmienkach.

„Je našou spoločenskou povinnosťou pomôcť žiakom a študentom vyrovnať sa s následkami pandémie, vojny a spoločenskej nestability, ochrániť ich, zabezpečiť im fungujúci podporný systém a v žiadnom prípade ich nevystavovať ďalším ohrozeniam,“ hovorí Marek Madro, riaditeľ občianskeho združenia IPčko.

Deti sa nemôžu znova stať obeťami neodborných rozhodnutí a politických sporov.

Ministerstvo financií pred prázdninami oznámilo, že očakáva daňové nadpríjmy – aktuálny rok by mohli dosiahnuť miliardu a nasledujúci dve miliardy. V tejto situácií, nemôže minister financií a vládne strany riešiť ich prerozdelenie bez toho, aby boli v prvom rade zabezpečené základné povinnosti štátu, medzi ktoré patrí ústavné právo na vzdelanie a s tým spojené zabezpečenie prezenčného školského vyučovania.

Zdroj: Tlačová správa OZ rodičia.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ani za Bajana si nedovolili až tak najpr ze cez deň vykuruje ale nevykurovat v noci

    alebo potom Aj cez deň alebo pocas tyzdna počas vykurovacej sezóny nekurit v panelakoch

    je aj 5 a 10 stupňov celzia vonku

    Nejaký pan mgr doporučuje variť

    1. Tupelo je napr také mesto názov jeho
      V texte pod článkom nie je nic extra
      Len ze ak je už chladná jeseň tak sa vykuruje lebo už teplejšie nebude
      Deti nemajú mat co nejake príspevky naviac na krúžok vo voľnom case
      V rámci školy sú bežné kruzky tiez

Pridaj komentár