Vážne veciŠtát pre rodinu

Príspevok pre tehotné, autobusy zadarmo, vyšší daňový bonus namiesto obedov – zmeny od 2021

 Kristína Kováčiková   16.07.2020   0

Vláda Igora Matoviča predstavila balík opatrení určených pre rodiny a na podporu detí, študentov a seniorov za pol miliardy eur.

Počíta sa v ňom so zavedením príspevku pre tehotné, k vlakom zadarmo by mala pribudnúť aj bezplatná miestna hromadná doprava pre deti, seniorov a ťažko zdravotne postihnutých.

Namiesto obedov zadarmo, ktoré dostávali školáci, by mali mať rodičia dvojnásobný daňový bonus na deti do 15 rokov. Zmeny nastanú aj v doplatkoch za lieky.

 

Príspevok pre tehotné

V súčasnosti neexistuje dávka (okrem materského od 34. týždňa tehotenstva), ktorá by patrila tehotným. Dávky sú v zásade naviazané na narodenie dieťaťa.

To sa od januára 2021 zmení.

Tehotenská dávka sa bude vyplácať od 4. mesiaca tehotenstva, a to nielen pracujúcim matkám, ktoré majú nárok na materské, ale aj študujúcim mamám.

Príspevok sa bude vyplácať vo výške 200 eur, až kým prejdú na materskú dávku, resp. rodičovský príspevok. V prípade študentiek nepôjde o tehotenskú dávku, ale o štipendium.

Doprava zadarmo

Zavedie sa bezplatná preprava v autobusoch pre deti, študentov, dôchodcov a ZŤP. Vlaky zadarmo tiež zostávajú.

Doplatky za lieky

Zrušia sa doplatky na lieky pre deti do 6 rokov, ťažko zdravotne postihnutých a dôchodcov.

Dvojnásobný daňový bonus namiesto obedov zadarmo

Koniec plytvaniu jedlom a obedmi „zadarmo,“ na ktoré sa deti neodhlasovali a koniec chaosom s doplácaním – namiesto dotácie na obed bude vyšší dvojnásobný daňový bonus.

Naďalej zostanú zadarmo – za symbolický cent - pre deti nezamestnaných rodičov a detí zo sociálne slabších rodín

V súčasnosti je daňový bonus vo výške 22,72 eura mesačne, pri deťoch do šesť rokov je to dvojnásobok. Dvojnásobný daňový bonus by mali po novom dostať rodičia detí do 15 rokov.

Trináste dôchodky

Trinásty dôchodok bude vyplatený už v decembri. Nebude v rovnakej výške pre každého. Prilepšia si dôchodcovia s nižším dôchodkom.

Podľa ministra práce Krajniaka dostanú dôchodcovia viac ako dvojnásobok toho, na čo boli zvyknutí. Napríklad senior s dôchodkom 214 eur dostane 300-eurový 13. dôchodok, senior s 500-eurovým dôchodkom dostane 197 eur. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?