Vážne veciŠtát pre rodinu

Príspevok pre tehotné, autobusy zadarmo, vyšší daňový bonus namiesto obedov – zmeny od 2021

 Kristína Kováčiková   16.07.2020   0

Vláda Igora Matoviča predstavila balík opatrení určených pre rodiny a na podporu detí, študentov a seniorov za pol miliardy eur.

Počíta sa v ňom so zavedením príspevku pre tehotné, k vlakom zadarmo by mala pribudnúť aj bezplatná miestna hromadná doprava pre deti, seniorov a ťažko zdravotne postihnutých.

Namiesto obedov zadarmo, ktoré dostávali školáci, by mali mať rodičia dvojnásobný daňový bonus na deti do 15 rokov. Zmeny nastanú aj v doplatkoch za lieky.

 

Príspevok pre tehotné

V súčasnosti neexistuje dávka (okrem materského od 34. týždňa tehotenstva), ktorá by patrila tehotným. Dávky sú v zásade naviazané na narodenie dieťaťa.

To sa od januára 2021 zmení.

Tehotenská dávka sa bude vyplácať od 4. mesiaca tehotenstva, a to nielen pracujúcim matkám, ktoré majú nárok na materské, ale aj študujúcim mamám.

Príspevok sa bude vyplácať, až kým prejdú na materskú dávku, resp. rodičovský príspevok. V prípade študentiek nepôjde o tehotenskú dávku, ale o štipendium.

Prečítajte si viac v článku: Nová dávka tehotenské a tehotenské štipendium 2021

Doprava zadarmo

Zavedie sa bezplatná preprava v autobusoch pre deti, študentov, dôchodcov a ZŤP. Vlaky zadarmo tiež zostávajú.

Doplatky za lieky

Zrušia sa doplatky na lieky pre deti do 6 rokov, ťažko zdravotne postihnutých a dôchodcov.

Dvojnásobný daňový bonus namiesto obedov zadarmo

Koniec plytvaniu jedlom a obedmi „zadarmo,“ na ktoré sa deti neodhlasovali a koniec chaosom s doplácaním – namiesto dotácie na obed bude vyšší dvojnásobný daňový bonus.

Naďalej zostanú zadarmo – za symbolický cent - pre deti nezamestnaných rodičov a detí zo sociálne slabších rodín

V súčasnosti je daňový bonus vo výške 22,72 eura mesačne, pri deťoch do šesť rokov je to dvojnásobok. Dvojnásobný daňový bonus by mali po novom dostať rodičia detí do 15 rokov.

Prečítajte si viac v článku: Obedy zadarmo sa rušia. Odkedy treba platiť?

Trináste dôchodky

Trinásty dôchodok bude vyplatený už v decembri. Nebude v rovnakej výške pre každého. Prilepšia si dôchodcovia s nižším dôchodkom.

Podľa ministra práce Krajniaka dostanú dôchodcovia viac ako dvojnásobok toho, na čo boli zvyknutí. Napríklad senior s dôchodkom 214 eur dostane 300-eurový 13. dôchodok, senior s 500-eurovým dôchodkom dostane 197 eur. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.2 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Košický neonatológ Krcho: 9 dôvodov, prečo sa pred pôrodom otestovať na koronavírus
26.10.2020   0
Peter Krcho vysvetľuje, prečo musí mamička v pôrodnici nosiť rúško a prečo by si mala pred pôrodom urobiť PCR alebo antigénový test.
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   1
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
babetko
Materská je drina. Ak máte jedno dieťa
29.10.2020   26
Bola som unavená, otrávená, rozčarovaná, a všetko to súviselo s mojou jedinou životnou náplňou: materstvom. Od rána do večera a celú noc v kuse vypínať a vychylovať stredovú os okolo jedného malého človeka, ktorý si nárokoval na každý môj nádych, výdych, nič medzitým mi nedaroval.
10 rád pre chronicky nevyspatých rodičov, ktorých deti sa v noci stále budia
27.10.2020   0
Občasné nočné budíčky sa dajú zvládať, aj keď je na ďalší deň unavená celá rodina. Ak ale ide o pravidelnú záležitosť, potom už ide ruka v ruke s chronickým nedostatkom spánku.
Knižná novinka: Rodičovské skratky
27.10.2020   0
Hrajte o novinku na knižnom trhu - Rodičovské skratky na ceste k sebe i do neba
detské choroby
10 vecí, ktoré by alergici na palinu a ambróziu mali vedieť
27.10.2020   0
Pálenie očí, plný nos, dusivý kašeľ či bolesť hlavy. Napriek jednoznačným prejavom mnoho pacientov obchádza ambulancie alergológov a svoju liečbu odkladajú. Sezónna alergia dá pritom zabrať imunitnému systému a bez správne nastavenej liečby sa bude každú sezónu zhoršovať.
Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
zvery
Nanoakvárium
27.10.2020   0
Ak máte stiesnené podmienky a aj napriek tomu túžite po štyroch stenách naplnených vodou, ktoré Vám budú pri sledovaní prinášať pocit pokoja, tak nezúfajte. V posledných rokoch sa totiž čoraz viac objavuje nová verzia akvaristiky, ktorá sa už pretavila v samostatný smer, ktorým je nanoakvaristika. O čo vlastne ide?
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.