Vážne veciŠtát pre rodinu

Prídavok na dieťa bude 50 eur, 100 eur pre prvákov sa zruší

 Kristína Kováčiková   18.05.2022   0

Vláda 18.5. schválila návrh ministra financií Igora Matoviča, na základe ktorého sa má zvýšiť prídavok na dieťa od 1. júla na sumu 30 eur mesačne.

Od 1. januára 2022 by mal byť prídavok na dieťa vo výške 50 eur. O niektoré výhody však rodičia prídu.

Shutterstock

 

Prváci nedostanú 100 eur naviac

Navrhuje sa, aby sa po novom prestal vyplácať jednorazový prídavok na dieťa pri príležitosti nástupu do prvého ročníka.

Jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa o 100 eur sa vyplácalo za kalendárny mesiac, v ktorom nezaopatrené dieťa oprávnenej osoby prvýkrát nastúpilo do prvého ročníka základnej školy.

Rodičia prvákov dostali minulý rok okrem "bežného" prídavku na dieťa v sume 25,50 eur nárok aj na jednorazový zvýšený prídavok v sume 104,76 eur, dokopy teda sumu 130,26 eur. Táto suma sa v roku 2021 zvýšila ešte o jednorazový zvýšený pandemický prídavok a celá suma, ktorú rodičia prvákov získali, bola 204,47 eur.

Po novom by už rodičia prvákov mali prídavok v rovnakej výške ako všetky ostatné vekové kategórie detí, a to v sume 30 eur mesačne, resp. 50 eur mesačne od januára.

 

 

Zvyšovanie prídavku na dieťa

Po novom už nebude prídavok na dieťa naviazaný na životné minimum ako doteraz. Pri zvýšení životného minima sa automaticky zvýšili aj niektoré príspevky a prídavky na deti, spravidla však len o niekoľko centov. Boli tiež roky, kedy sa prídavok na dieťa nezvyšoval, a to preto, že životné minimum bolo zmrazené.

O zvýšení prídavku na dieťa by od nového roka rozhodovala vláda. Od 1. januára môže vláda ustanoviť sumu prídavku aj príplatku k prídavku na dieťa nariadením - to, že môže, však neznamená, že je povinná každý rok prídavky zvýšiť.

 

Daňový bonus

Pri daňovom bonuse už nebudú tri kategórie súm podľa veku detí (do 6 rokov, do 15 rokov a nad 15 rokov), ale iba do 15 rokov a nad 15 rokov.

Na dieťa do 15 rokov má byť daňový bonus od júla 70 eur, od januára 100 eur. Na dieťa, ktoré má viac ako 15 rokov, má byť daňový bonus od júla 40 eur a od januára 50 eur.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.6 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Už sa nemusíte báť pôrodu. Vieme, ako sa pripraviť a zvládnuť to
28.06.2022   0
Veľa žien, ktoré sa pôrodu obávali, mali krásnu, pozitívnu a posilňujúcu skúsenosť. Patria k nim najmä tie ženy, ktoré sa na pôrod pripravovali – psychicky, aj fyzicky.
Pekelné muky letného tehotenstva (len pre silné povahy)
22.06.2022   0
9 z 10 mužov ti potvrdí, že tehotenstvo je najkrajšie obdobie v živote ženy. Medzi nami dievčatami, 10 z 10 ti povie, že je to len hoax.
Tehotná na festivale?
21.06.2022   0
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Koľké v poradí sa dieťa narodilo?
28.06.2022   0
Prvorodené - narodilo sa prvé a prvým chce zostať, po narodení súrodenca (najmäk ak je medzi nimi malý vekový rozdiel) sa môže cítiť "zbavené" trónu: hľadá prílišnú pozornosť a ak ju nenájde, cíti sa prehliadané, neisté.
Cumlíky, cumlíky, ach tie cumlíky...
27.06.2022   12
V tomto období riešim dilemu s cmúľaním cumlíka... A tak som si zistila informácie o cumlíkoch – aký je vhodný, odkedy a dokedy ho používať, a či vôbec...
Prečo musia v škôlke spať? - reakcia pedagóga
24.06.2022   11
Téme poobedňajšieho spania, či nespania v školkach, ktoré tak často medzi sebou rozoberáme, sme prizvali predškolskú pedagogičku, Mgr. Ľudmilu Janigovú. Ponúkame Vám reakciu odborníka na článok "Prečo musia v škôlke spať" od Lucie H.
detské choroby
Tieto lieky nejdú so slnkom dokopy
20.06.2022   0
Štátny ústav pre kontrolu liečiv upozorňuje, že slnko v kombinácii s liekmi môže spôsobiť kožné problémy.
6 vecí, ktoré majte na pamäti, keď hovoríte s deťmi o smrti blízkeho človeka
16.06.2022   0
Je nesmierne náročné byť v pozícii rodiča, ktorý stratil partnera, či svojho rodiča, ktorého dieťa malo veľmi rado. Nikdy deťom neklamte, pochopia zo situácie, z vašich prejavov, že sa deje niečo vážne, „zlé“.
Kleptománia v detskom veku
10.06.2022   1
Sú deti, u ktorých sa vyvinie porucha zvaná kleptománia. Je definovaná ako „opakované, nutkavé kradnutie predmetov, ktoré osoba nepotrebuje. Patrí do skupiny „porúch ovládania impulzov“.
auto
Prvý trip s európskou teslou – Renault Megane E-TECH Electric
21.06.2022   0
26 rokov Meganu a 10 rokov skúseností Renaultu s elektromobilitou. To bola cesta k dnešnej novinke Megane E-TECH Electric.
Spoľahlivé auto pre mladú rodinu: Dôležité sú bezpečnostné prvky, no nepodceňujte ani typ karosérie
16.06.2022   0
Niekto sa pri výbere nového vozidla rozhoduje podľa ceny, iný podľa vonkajšieho vzhľadu a ďalší zas podľa vybavenia interiéru.
Karavána najnovších elektických a hybridných modelov značky RENAULT cestuje po Slovensku
07.06.2022   0
K dispozícií je 6 elektrických, hybridných a plug-in hybridných modelov Renault.