ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 17.10.2017 | meniny má Hedviga  
Vážne veciŠtát pre rodinu

Prezident Kiska udelil milosť odsúdeným matkám: rodina si zaslúži šancu

 kika/redakcia   11.08.2017   0

Prezident Andrej Kiska udelil milosť päťnásobnej matke, ktorej hrozil nástup do väzenia. Deti by inak skončili v detskom domove, ako sa už žiaľ, stalo v minulosti. Žene sa však podarilo začať odznova.

Dostala sa z problémov, získala späť svoje deti a dnes s nimi žije v usporiadanej rodine s novým partnerom. Bývalý partner ju týral.

Facebook Andrej Kiska

 

„Jedno z ich detí potrebuje obzvlášť veľa lásky a pozornosti, pretože má autizmus. Pre matku to nie je jednoduché, keďže sama sa lieči na sklerózu multiplex,“ odôvodnil prezident svoje rozhodnutie.

Podmienkou je, že ďalší rok nespácha žiadny trestný čin. Inak bude musieť ísť do väzenia a odsedí si zvyšok pôvodného trestu 3 mesiace a 3 dni.

"Žena si už odsedela časť trestu, keď spáchala priestupok, zatiaľ čo bola v podmienke za inú krádež z minulosti. Vraví, že priestupok spáchala neúmyselne, náhodou.

Neviem, ako to bolo v skutočnosti. Ale viem, že sa jej spolu s rodinou podarilo postaviť znova na nohy. Pre deti by bolo veľmi smutné, keby prišli o matku a museli by ísť do detského domova,“ napísal Andrej Kiska.

 

Urobila chybu, ale jej najmladšie dieťa nie

Nejde o prvú milosť, ktorú prezident tento rok udelil odsúdenej matke. V júni sa rozhodol dať druhú šancu aj matke hendikepovaného dieťaťa.

„Áno, urobila v živote niekoľko chýb, ale jej najmladšie, štvrté dieťa nie. Odsúdená žena sa denne stará o telesne a mentálne hendikepovanú dcéru, ktorá navštevuje špeciálnu školu, kam ju pravidelne vozia autobusom. Dcéra je na matku veľmi naviazaná.“

45-ročná žena bola v minulosti niekoľkokrát predtým odsúdená, nakoľko jej iná, 16-ročná dcéra mala opakovane veľa neospravedlnených hodín. Inej trestnej činnosti sa matka nedopustila.

„6 mesiacov väzenia som jej podmienečne odpustil. Rodina si zaslúži dostať ešte šancu.“

Každý si zaslúži druhú šancu

Andrej Kiska zasiahol v prospech rodiny aj vo februári, keď udelil podmienečnú milosť slobodnej mamičke.

„Pred štyrmi rokmi ju súd odsúdil na štyri roky väzenia. Narodila sa jej však dcérka. Sama sa o ňu vzorne stará, chodí do práce. Všetci ju chvália. A teraz, keď bude mať maličká štyri roky, by mala ísť mama do väzenia. A dcérka by možno skončila v detskom domove.

Rozhodol som sa jej dať podmienečnú milosť. Ak ďalších päť rokov neurobí nič protizákonné, tak do väzenia ísť nemusí. V opačnom prípade si bude musieť pôvodný trest odsedieť.

Ženu odsúdili za to, že v dome, kde bývala so svojím partnerom, našli pred ôsmimi rokmi drogy. Na súde tvrdila, že o nich nevedela. Neuverili jej.

Neviem, ako to v skutočnosti bolo. Ale viem jedno: jej život za posledné roky je dôkazom toho, že si zaslúži, aby dostala šancu. Pre ňu, pre maličkú aj pre našu spoločnosť je to najlepšie riešenie.“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
SZČO a materská
17.10.2017   1
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Dula rešpektuje rozhodnutia mamičky. Nehodnotí a nekomentuje ich.
16.10.2017   0
Rozprávala som sa s Lubkou Lapšanskou, nesmierne energickou, vtipnou a usilovnou ženou, mamou 3. detí, a ... dulou.
Všetko čo chcete vedieť o amniocentéze
16.10.2017   23
Odporučil Vám gynekológ amniocentézu? Prečítajte si, aké vyšetrenie sa skrýva za týmto komplikovaným slovom, čo všetko sa dá z výsledku tohto vyšetrenia zistiť a tiež aké riziká so sebou nesie.
babetko
Ako si vybrať opatrovateľku. Na toto sa jej spýtajte:
17.10.2017   0
Ak ste sa rozhodli vyhnúť sa opatrovateľským agentúram a chcete hľadať na vlastnú päsť, nasledujúce rady vám pomôžu viesť správne pohovor a klásť dobre mierené otázky.
Historická kauza : Plienky
16.10.2017   2
Jednorazové plienky sa stali symbolom novodobého rodičovstva. Stíhame veci, na ktoré by naše mamy, vešajúce plienky na dvore ani nepomysleli. Plávanie a angličtinu takmer od šestonedelia...
Čo robiť, aby dieťa viac poslúchalo.
15.10.2017   324
Cieľom nie je kontrolovať dieťa na 200%, ale naučiť ho kontrolovať sa a tiež naučiť ho istým hraniciam každodenného života.
detské choroby
Bolesť končatín
15.10.2017   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Ako sa deti vyrovnávajú so stratou blízkej osoby
13.10.2017   0
Akútne trúchlenie môžeme sledovať už u detí okolo prvého roka života. Deti v školskom veku majú obvykle potrebu zdieľať svoje pocity, potrebujú sa veľa uisťovať, že neostali sami.
Atopický ekzém
11.10.2017   8
Atopický ekzém nie je ojedinelé ochorenie. Čo sú jeho príčiny, ako sa stanovuje diagnóza, ako prebieha liečba? Dá sa mu predísť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku MUDr. S. Javorkovej.
zvery
Jazdenie na koni - začíname
12.10.2017   3
Kone sú fascinujúce zvieratá a jazdenie na nich o to viac. Nie je to ani tak náročné ale vyžaduje si to odvahu a správneho trénera. Ako na to? Skúsime vám poradiť. Ako vybrať ranč, trénera a koňa?
Aj kŕmenie psov je alchýmia: 7 vecí, na ktoré by ste nemali zabúdať
08.10.2017   0
Nie nadarmo sa psom hovorí domáci miláčikovia. Označenie, ktoré vyjadruje citovú väzbu, znamená, že majitelia ich milujú, berú ich ako členov rodiny a chcú im dopriať plnohodnotný a čo najdlhší život. Zdravý životný štýl sa netýka len ľudí, aj pri psoch treba myslieť predovšetkým na správne stravovacie návyky.
Severanka Freya alebo husky príbeh
06.10.2017   0
Zaujíma vás príbeh severskej krásky Frey a Filipa? Ako sa dá užívať si aktívny život spoločne so psom? Prečo práve Husky? Podporme Filipa v jeho ceste za vysnívanou severskou expedíciou.