Vážne veciŠtát pre rodinu

Prezident Kiska udelil milosť odsúdeným matkám: rodina si zaslúži šancu

 kika/redakcia   11.08.2017   0

Prezident Andrej Kiska udelil milosť päťnásobnej matke, ktorej hrozil nástup do väzenia. Deti by inak skončili v detskom domove, ako sa už žiaľ, stalo v minulosti. Žene sa však podarilo začať odznova.

Dostala sa z problémov, získala späť svoje deti a dnes s nimi žije v usporiadanej rodine s novým partnerom. Bývalý partner ju týral.

Facebook Andrej Kiska

 

„Jedno z ich detí potrebuje obzvlášť veľa lásky a pozornosti, pretože má autizmus. Pre matku to nie je jednoduché, keďže sama sa lieči na sklerózu multiplex,“ odôvodnil prezident svoje rozhodnutie.

Podmienkou je, že ďalší rok nespácha žiadny trestný čin. Inak bude musieť ísť do väzenia a odsedí si zvyšok pôvodného trestu 3 mesiace a 3 dni.

"Žena si už odsedela časť trestu, keď spáchala priestupok, zatiaľ čo bola v podmienke za inú krádež z minulosti. Vraví, že priestupok spáchala neúmyselne, náhodou.

Neviem, ako to bolo v skutočnosti. Ale viem, že sa jej spolu s rodinou podarilo postaviť znova na nohy. Pre deti by bolo veľmi smutné, keby prišli o matku a museli by ísť do detského domova,“ napísal Andrej Kiska.

 

Urobila chybu, ale jej najmladšie dieťa nie

Nejde o prvú milosť, ktorú prezident tento rok udelil odsúdenej matke. V júni sa rozhodol dať druhú šancu aj matke hendikepovaného dieťaťa.

„Áno, urobila v živote niekoľko chýb, ale jej najmladšie, štvrté dieťa nie. Odsúdená žena sa denne stará o telesne a mentálne hendikepovanú dcéru, ktorá navštevuje špeciálnu školu, kam ju pravidelne vozia autobusom. Dcéra je na matku veľmi naviazaná.“

45-ročná žena bola v minulosti niekoľkokrát predtým odsúdená, nakoľko jej iná, 16-ročná dcéra mala opakovane veľa neospravedlnených hodín. Inej trestnej činnosti sa matka nedopustila.

„6 mesiacov väzenia som jej podmienečne odpustil. Rodina si zaslúži dostať ešte šancu.“

Každý si zaslúži druhú šancu

Andrej Kiska zasiahol v prospech rodiny aj vo februári, keď udelil podmienečnú milosť slobodnej mamičke.

„Pred štyrmi rokmi ju súd odsúdil na štyri roky väzenia. Narodila sa jej však dcérka. Sama sa o ňu vzorne stará, chodí do práce. Všetci ju chvália. A teraz, keď bude mať maličká štyri roky, by mala ísť mama do väzenia. A dcérka by možno skončila v detskom domove.

Rozhodol som sa jej dať podmienečnú milosť. Ak ďalších päť rokov neurobí nič protizákonné, tak do väzenia ísť nemusí. V opačnom prípade si bude musieť pôvodný trest odsedieť.

Ženu odsúdili za to, že v dome, kde bývala so svojím partnerom, našli pred ôsmimi rokmi drogy. Na súde tvrdila, že o nich nevedela. Neuverili jej.

Neviem, ako to v skutočnosti bolo. Ale viem jedno: jej život za posledné roky je dôkazom toho, že si zaslúži, aby dostala šancu. Pre ňu, pre maličkú aj pre našu spoločnosť je to najlepšie riešenie.“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.