Vážne veciŠtát pre rodinu

Pravidlá od 3. marca: zatvoria sa školy, zákaz vychádzania sa sprísni, povinné respirátory

 redakcia   01.03.2021   0

Od stredy 3. marca budú platiť sprísnené pravidlá, ktoré vláda predstavila v uznesení na svojej stránke.

Týkajú sa napríklad

 • zákazu vychádzania od 20. hod večer do 1. hod ráno, s výnimkou cesty do práce alebo k lekárovi
 • zatvorenia škôl a škôlok - prezenčne sa budú môcť učiť iba deti rodičov, ktorí musia fyzicky chodiť do práce,
 • či povinného nosenia respirátorov - najprv v obchodoch a MHD (od 8. marca), neskôr budú povinné vo všetkých interiéroch (15.3.).
 • okresania výnimiek: do prírody v inom okrese sa už nedostanete ani na "výnimku" s negatívnym testom, pozitívne osoby si už nebudú môcť chodiť nakúpiť a pod.

Cieľom opatrení je v priebehu 3 nasledujúcich týždňov znížiť mobilitu, spomaliť šírenie infekcie, zamedziť import nových variantov vírusu z rizikových krajín a zredukovať nárast hospitalizácií. 

V prípade, že sa do 21. marca neprejavia zmeny týchto opatrení, je treba sa pripraviť na zavedenie tvrdého obmedzenia pohybu, zastavenie výroby a uzavretie krajiny.

Shutterstock

 

Väčšie kontroly, aj väčšie benefity za dodržiavanie pravidiel

Okrem zvýšeného počtu kontrol dodržiavania opatrení zo strany policajného zboru, ktorým majú pomáhať aj vojaci, chce ísť na to vláda aj pozitívnou motiváciou - peniazmi, aby sa zlepšilo dodržiavanie opatrení a karantény, napríklad:

 • zaviesť COVID príplatok za dodržanie karantény pre všetkých členov domácnosti alebo
 • zvýšiť kompenzácie výpadku príjmu, napríklad zvýšiť výšku a dostupnosť pandemickej PN a OČR

Povinné respirátory

Vláda chce zaviesť povinnosť nosiť FFP2 respirátory

 • od 8. marca v obchodoch a MHD
 • od 15 marca vo všetkých interiéroch

Výnimku majú iba deti do ukončenia ZŠ 1. stupňa, ktoré používajú rúško.

Vláda chce tiež umožniť nakupovať vo vyhradených hodinách spolu s dôchodcami aj zdravotne postihnutým osobám a ich sprievodu (na základe preukazu ZŤP a preukazu asistenta)

Shutterstock

 

Obmedzenie mobility

 • zastaviť prezenčný výkon práce, ktorá nie je nevyhnutná - a okrem iného chce zaviesť povinnosť, aby sa každý pri ceste na nevyhnutný výkon práce preukázal potvrdením od zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce
 • iba detí rodičov, ktorí musia chodiť fyzicky do práce, môžu navštevovať škôlky a 1. stupeň ZŠ prezenčne

Zrušenie niektorých výnimiek

 • pozitívne testovaní by už nemali mať výnimku na vychádzanie z domu na akýkoľvek účel, vrátane vstupu do predajní, okrem odôvodnenej návštevy lekára a lekárne
 • výnimku by sme nemali mať ani na vychádzku do prírody mimo okresu, až na obyvateľov mesta BA, ktorí majú možnosť vychádzok v rámci kraja a obyvateľov mesta KE, s možnosťou vychádzok aj do okresu KE okolie

Hranice

 • majú sa sprísniť kontroly prechodu na hraniciach
 • zaviesť podmienku 72 hod negatívneho testu pre vstup na SK pre pendlerov zo susedných krajín - najlepšie s možnosťou testovania priamo na hraničnom prechode


Naša nová súťaž:

Povedzte nám, čo sa dá robiť cez jarné prázdniny v lockdowne?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...