Vážne veciŠtát pre rodinu

Pracovníčka Sociálnej poisťovne: Pracujeme od rána do noci a padáme na hubu

 Kristína Kováčiková   02.05.2020   0

Zvoní mi telefón. Pár hodín po tom, čo vyšiel môj článok Kedy vyplatia ošetrovné, mi volá pracovníčka Sociálnej poisťovne, ktorej pridelili moju žiadosť. Hovorí mi, že je nekompletná, chýba jej druhá strana tlačiva, kde sa uvádza číslo účtu, na ktoré majú poslať dávku. Ale dvakrát má prvú stranu.

Ospravedlňujem sa, lebo o tejto chybe som nevedela. A zároveň jej ďakujem, že si popri tej kope roboty našla čas zavolať mi a overiť si to.

pixabay

 

Koľkí moji známi sa mi ozvali, že im stále neprišla OČR-ka a sami si museli telefonicky zisťovať, kde je problém, čo je s ich žiadosťou, prečo nemajú na konci apríla peniaze za marec...

Mám ja ale šťastie, vravím si.

Napadne mi, že si to môžeme uľahčiť a pýtam sa veľmi milej a ochotnej pracovníčky, či sú systémy v Sociálnej poisťovni prepojené, lebo poberám vdovský dôchodok a môj účet tam majú.

Áno, áno, vidí ho tam, povie mi. Ale aj tak mi nemôže poslať peniaze len tak, na základe môjho dobrého slova, musíme to dokomunikovať e-mailom. Pošle mi zašifrovaný dokument, ktorý si musím odheslovať.

Keď už sa hrabem v odoslaných e-mailoch, zistím, že nie som až taká mentálne zaostalá, ako som si pôvodne namýšľala. Prílohy sú odoslané všetky. Nič duplicitne. Každá strana „normálne.“

Takže chyba v prenose sa musela stať niekde inde - v systéme Sociálnej poisťovne. A vôbec to nie je divné, nenormálne.

Chyby sa predsa pri takejto záťaži – a nezvládaní Sociálnej poisťovne – musia zákonite stávať.

Nadľudské výkony v SP

Sociálna poisťovňa uvádza, že sa tento mesiac musela popasovať z viac ako 320 tisíc nemocenskými dávkami – bežnými aj pandemickými (bežne je to len okolo 190 tisíc dávok mesačne).

Vraj 92 % dávok už úspešne vyplatila, len asi 25 tisíc žiadostí je ešte na odstrel – boli doručené nekompletné, musia sa došetrovať údaje, dožiadavať doklady, opravovať písmenká v názvoch firiem a podobné kudrlinky.

A preťažení zamestnanci, ktorí majú na stole X-násobne viac žiadostí a rôzne druhy tlačív, ešte musia zdvíhať telefóny nahnevaným rodičom, ktorí im vyvolávajú, lebo je koniec apríla a peniaze za marec nikde.

Sociálna poisťovňa sa priam hrdí, že „takýto vysoký výkon dosiahla napriek tomu, že zhruba 20 % jej pracovníkov je tak ako v iných inštitúciách na dočasnej PN-ke alebo na OČR.“

Zároveň sa tým priznávajú k tomu, že hazardujú so zdravím svojich zamestnancov, namiesto toho, aby napríklad posilnili stavy a odbremenili ich od nadmernej záťaže.

Ako napísala jedna z pracovníčok poisťovne u nás v komentároch na FB:

„Prosím vás, neurážajte zamestnankyne Sociálnej poisťovne. Mnohé pracujeme od rána 5.30 do večera 19.30, a to každý deň. Máme tiež rodiny a iba jedno zdravie. Pracujem každý do večera, hoci mám doma dve 5-ročné dievčatá a verte mi, padáme všetky dole hubou. Keby ste videli tie kopy papierov, asi by ste hovorili inak.“

Ako Sociálna poisťovňa zvláda pandémiu?

Sociálna poisťovňa na začiatku zjednodušila zabehnuté postupy a odbremenila rodičov od vybavovania rôznych potvrdení.

Upozornila zároveň na svoju vlastnú byrokraciu, na to, aké zbytočné sú niektoré štandardy napríklad pri bežných chrípkových prázdninách – nestačí Sociálnej poisťovni dokladovať, že školu, do ktorej chodí dieťa, zavrel hygienik.

Hoci je vaše dieťa v čase chrípkových prázdnin zdravé, aj tak musíte ísť za pediatrom, aby dal pečiatku na tlačivo, na ktorom si žiadate ošetrovné. Jediná úľava spočíva v tom, že k pediatrovi nemusíte ťahať do čakárne plnej chorých detí počas chrípky aj to vaše zdravé dieťa.

Toto by sa malo po pandémii zmeniť, nie vrátiť sa naspäť.

Minimalizovanie chodenia po úradoch a možnosť posielať tlačivá on-line by takisto malo zostať bežnou normou.

Napríklad, keď si žiadate o materské, tlačivo na stiahnutie na stránke Sociálnej poisťovne ani nenájdete. Žene ho vypíše gynekológ na tehotenskej poradni. Otec dieťaťa si musí zájsť po tlačivo na pobočku.

Sociálna poisťovňa doteraz nebola na nepapierový život pripravená, nepracovala s online žiadosťami, a preto „systém“ v súčasnosti nezvláda. Testuje sa až za pochodu, keď je niekoľkonásobne vyšší nápor ako kedykoľvek predtým.

Keby všetko fungovalo „normálne,“ v systéme Sociálnej poisťovne by im už dávno svietilo číslo môjho účtu, ktoré používam pri ďalšej dávke, ale v súčasnosti to pôsobí skôr tak, že každá jedna dávka predstavuje iný vesmír. Bolo by krásne, keby sa niekedy tieto systémy blízkeho druhu stretli.

Sociálnu poisťovňu pandémia vyrušila z divných rutinných postupov a odhalila veľa jej nedostatkov. Na tie teraz doplácajú všetci – jej preťažení zamestnanci a nespokojní rodičia, ktorí sa musia na kolenách dožadovať svojich peňazí.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 37 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
25. november - Katarína
25.11.2020   2
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
7 vecí, ktoré by nemali chýbať v detskej výbavičke
22.11.2020   0
Máte už všetko nakúpené? Zopár dôležitých vecí, na ktoré ste možnno ešte nemysleli
babetko
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
Súťažte o edukačné kartičky abeceda TROCHA INAK
24.11.2020   0
Počuli ste o VIZUÁLNEJ TECHNIKE UČENIA ? Dvaja rodičia sa nechali inšpirovať svojim školáčikom...
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.
Skalár
06.11.2020   0
Skalár je ryba, ktorá má majestátnosť Cichlidy, ale zároveň aj nenáročnosť pávieho očka. Postačí iba dodržiavať isté pravidlá a neprekračovať hranice.