Vážne veciŠtát pre rodinu

Pozitívny spolužiak, celá trieda v karanténe - a čo rodičia a učitelia?

 Kristína Kováčiková   14.09.2021   0

Prehľad najčastejších situácií, ktoré môžu nastať v škole, keď sa zistí pozitívny žiak alebo učiteľ - čo vyplýva pre ostatných žiakov a zamestnancov školy, kto ide automaticky do karantény, kto si uplatňuje výnimku?

Musí ísť do karantény rodič, ktorého dieťa je podozrivé, lebo bolo v kontakte s pozitívnym spolužiakom? Môžem chodiť aj ďalej do práce, ak mám doma dieťa s pozitívnym výsledkom na covid-19 - platí pre mňa výnimka z karantény?

Covid na skolach
Shutterstock

 

1 pozitívny žiak – celá trieda v karanténe

Ak bolo žiak pozitívne testovaný na covid-19, idú žiaci z triedy na základe vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR do 10-dňovej karantény, okrem tých, ktorí si uplatňujú výnimku z karantény (plne zaočkovaní/po prekonaní ochorenia).

Neprihliada sa na to, či vaše dieťa sedí v jednej lavici s pozitívnym spolužiakom alebo je to „spolužiak zo zadnej lavice.“ Všetci spolužiaci pozitívne testovaného dieťaťa sú považovaní za úzky kontakt.

Za úzky kontakt sa považuje aj učiteľ tejto triedy, hoci by v nej bol len jednu vyučovaciu hodinu, a to aj vtedy, ak by pozitívny žiak sedel v poslednej lavici. A to preto, lebo s pozitívnym žiakom strávil v interiéri, resp. uzavretom priestore dlhšie ako 15 minút.

Pokiaľ riaditeľ nepreruší vyučovanie, spraví tak regionálny úrad verejného zdravotníctva. Karanténu je možné ukončiť po 7 dňoch, pokiaľ výsledok RT-PCR testu vykonaného najskôr v 5. deň karantény je negatívny a osoba nemá žiadne príznaky covid-19.

Riaditeľ školy počas karantény zabezpečí dištančné vyučovanie. Žiaci, ktorí majú výnimku z karantény, sa počas 10-dňového obdobia prerušeného vyučovania tiež učia dištančne, ak je však v možnostiach školy, riaditeľ môže žiakom s výnimkou z karantény zabezpečiť prezenčnú formu vyučovania.

»»»» Prečítajte si aj: Do školy len bezpríznakové deti (ranný filter).

Pozitívny učiteľ – kto ide do karantény

Obdobne ako bolo spomenuté pri príklade jedného pozitívneho v triede, to platí aj v prípade pozitívne testovaného učiteľa, resp. iného zamestnanca školy.

Ak učiteľ oznámil v piatok, že bol pozitívne testovaný na covid-19 a celý týždeň vyučoval rôzne triedy, potom všetci žiaci a zamestnanci, ktorí boli v úzkom kontakte (boli s ním v uzavretom priestore dlhšie ako 15 minút) v priebehu 2 dní predchádzajúcich dňu testovania pozitívnej osoby na ochorenie covid-19, prerušia dochádzku do školy, resp. zamestnania, okrem osôb, ktoré si uplatňujú výnimku z karantény (plne zaočkovaní a osoby, ktoré preukázateľne prekonali covid za posledných 180 dní.

Pozitívny rodič – podozrivý žiak

Ak rodič oznámi, že bol pozitívne testovaný na covid-19 a jeho dieťa chodilo do školy – kto ide do karantény?

Ak sa osoba pozitívna na ochorenie covid-19 vyskytne v domácnosti žiaka, zostáva v karanténe len tento žiak po dobu 10 dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou, ak nespĺňa podmienky výnimky z karantény. Jeho trieda pokračuje v prezenčnom vyučovaní.

Karanténu žiaka je možné ukončiť po 7 dňoch, pokiaľ výsledok rt-prc restu vykonaného najskôr v 5. deň karantény je negatívny a osoba nemá žiadne príznaky covid-19. Vtedy sa môže dieťa vrátiť do školy skôr.

Pozitívny spolužiak vášho dieťaťa

Zatiaľ čo vaše dieťa ide pri výskyte pozitívneho spolužiaka do 10-dňovej karantény, vás ako rodiča sa karanténa netýka, hoci spolu žijete v jednej domácnosti. Ako „kontakt kontaktu“ nie je potrebné, aby ste nastúpili do karantény.

Situácia by sa pre vás zmenila až v momente, keď sa počas 10-dňovej karantény vášho dieťaťa ukáže, že aj ono sa nakazilo od spolužiaka a je pozitívne testované na covid-19.

Vtedy už nie ste „kontakt kontaktu“ ale úzky kontakt pozitívnej osoby a musíte nastúpiť do karantény, pokiaľ nespĺňate výnimku z karantény (nie ste plne zaočkovaná osoba alebo ste neprekonali v uplynulých 180 dňoch covid-19).

Kto sa vyhne karanténe, aj keď bol v úzkom kontakte s pozitívnym?

Ministerstvo školstva uvádza v manuáli príklad plne zaočkovanej učiteľky, ktorá žije v spoločnej domácnosti so zaočkovaným otcom – a ten napriek tomu dostal covid-19 a má kašeľ a horúčku.

Zaočkovaná učiteľka má podľa platnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR stále nárok na výnimku z karantény. Môže chodiť do práce a dodržiavať ROR (rúško, odstup, ruky). Je potrebné, aby si sledovala svoj zdravotný stav a v prípade, že začne prejavovať príznaky ochorenia covid-19, ide do okamžitej karantény. V prípade, že neprejavuje príznaky ohorenia, nepredpokladá sa, že je infekčná.

Obdobne sa tento príklad môže použiť aj na plne zaočkovaného rodiča, ktorého dieťa bolo pozitívne testované na covid-19. Jeho trieda síce ide do karantény (pokiaľ nespĺňajú výnimky z karantény), ale plne zaočkovaný rodič (resp. po prekonaní covidu do 180 dní), ak nejaví príznaky ochorenia, platí pre neho výnimka z karantény a môže chodiť aj naďalej do práce.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Dieťa a štátne občianstvo
13.09.2021   0
Aké občianstvo bude mať dieťa, ktoré sa narodí v zahraničí? Ako dieťa získa slovenské občianstvo? Ak je aspoň jeden z rodičov slovenský štátny občan, dieťa sa stáva slovenským občanom.
7 formalít, na ktoré treba myslieť počas tehotenstva
13.09.2021   0
Čo je treba vybaviť počas tehotenstva? Od lekárov, zamestnávateľa, výberu pôrodnice, pediatra, mena pre dieťa...
Nielen antikoncepcia. Ako fungujú metódy prirodzeného plánovania?
10.09.2021   0
Billingsova metóda patrí medzi tie najznámejšie. Je zameraná nielen na páry, ktoré sa chcú tehotenstvu vyhnúť, ale aj na tie, ktoré sa o dieťa pokúšajú. Ženy majú za úlohu sledovať predovšetkým svoj ovulačný cyklus. Billingsova metóda pomáha rozoznávať hlien, a tak určiť plodné a neplodné obdobie.
babetko
Prečo hrozby vo výchove nefungujú
16.09.2021   0
„Okamžite prestaň lietať dookola a dupať, lebo Ťa odvediem do Tvojej izby!“„Ak ihneď neprestaneš pišťať, uvidíš, čo bude!“
Kedy už dieťa nepotrebuje poobedný spánok?
15.09.2021   0
Niektoré deti opúšťajú zvyk poobedného spánku už po 2. narodeninách, väčšina medzi tretím až piatym rokom života. Nedeje sa to zo dňa na deň.
Prečo dnešné deti nevedia chytiť loptu?
14.09.2021   3
Polovička detí nevie, ako správne chytiť loptu. Loptu častokrát ani nemajú doma, ak ju majú, potom zahrabanú niekde v kúte.
detské choroby
Infekčná mononukleóza
17.09.2021   0
S týmto vírusovým ochorením sa najatejšie stretávame na jar a na jeseň. Aké sú jeho prejavy, priebeh ochorenia, možné komplikácie, liečba a odporúčané diéty sa dozviete v tomto článku.
Atopický ekzém
14.09.2021   0
Atopický ekzém nie je ojedinelé ochorenie. Čo sú jeho príčiny, ako sa stanovuje diagnóza, ako prebieha liečba? Dá sa mu predísť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku MUDr. S. Javorkovej.
Diéta pri zápche
10.09.2021   0
Je dobré ak má dieťa príklad v stravovacích návykoch rodiny, ktorá sa má dieťaťu prispôsobiť a ísť príkladom v doporučenej pestrosti stravy a správnej diéte.
zvery
Čo sa psovi snívalo...
31.08.2021   0
Zdá sa vám, že váš pes v noci sníva? Je to možné? Má aj pes sny? Ak áno, tak čo sa mu vlastne sníva?
Ako (ne)mať zo psa tlsťocha 1
19.08.2021   1
Hoci labrador alebo mopslík s nadváhou sa môžu zdať veľmi milí, kilá navyše im dokážu spôsobovať zdravotné riziká a fyzické obmedzenia. Ako sa im dokážeme vyhnúť a čo robiť keď máme obézneho psa?
Ako čistiť psovi zúbky
10.08.2021   0
Prečo sa psom čistia zuby? Ako na to a ako mať zábavu zo zubnej kefky? Ako predchádzať u psov problémom s chrupom?