Vážne veciŠtát pre rodinu

Povinná škôlka od 2021

 Kristína Kováčiková   15.10.2020   0

Minister školstva Branislav Gröhling potvrdil, že MŠ bude povinná pre všetky 5-ročné deti.

Všetky 5-ročné deti nastúpia do škôlky v septembri 2021. Teda tie, ktoré do 31. augusta 2021 dovŕšia 5 rokov a budú mať jeden rok pred nástupom do 1. ročníka základnej školy.

Shutterstock

 

Novelu školského zákona, ktorá zavádza povinné predprimárne vzdelávanie v MŠ ako súčasť plnenia povinnej školskej dochádzky pre 5-ročné deti v MŠ, predložili v parlamente ešte koaliční poslanci predchádzajúcej vlády.

Novela bola prijatá narýchlo a neprebehla žiadna širšia odborná diskusia. 

Z novely majú ťažkú hlavu najmä obce a mestá, ktoré majú na starosti škôlky a budú musieť riešiť kapacity, aj personál. Hovoríme o príleve viac ako osemtisíc detí, na ktoré nie sú obce pripravené.

Minister školstva na tlačovej besede povedal, že takýto zákon zdedili a musia sa s ním popasovať, aj keď ho predošlá vláda nedotiahla do konca. Ale dôležité je, aby všetky deti mali rovnakú štartovaciu čiaru a aby predčasne neopúšťali povinnú školskú dochádzku.

Obce dostanú viac peňazí

Pre materské školy sa teraz v štátnom rozpočte navýšili prostriedky o 15 miliónov eur, ktoré majú zriaďovateľom pokryť zvýšené výdavky súvisiace s povinným predprimárnym vzdelávaním.

Obce však tvrdia, že situácia s pandémiou skomplikovala prípravu na povinné škôlky, obávajú sa, že nebudú stíhať prebudovať škôlky, aby zvládli kapacitne viac detí, aj toho, že nebudú mať prostriedky na platy učiteliek.

Združenie miest a obcí by chcelo presunúť termín povinných škôlok až na január 2023. Ministerstvo školstva však trvá na pôvodnom termíne - september budúceho roka.

Do úvahy pripadajú aj alternatívne škôlky

Novela školského zákona ukladá zákonnému zástupcovi dieťaťa prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v materskej škole a na pokračovanie plnenia povinnej školskej dochádzky v základnej škole.

Neznamená to však koniec individuálneho vzdelávania.

Rodičia budú môcť svoje dieťa vzdelávať doma alebo dať dieťa do alternatívnej škôlky, napríklad firemnej, lesnej, či komunitnej, ktorá nie je zaradená v sieti.

Kmeňová škôlka bude dozorujúcim prvkom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   0
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
13.10.2020   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
babetko
Ako vybrať detskú postieľku pre pokojný spánok bábätka?
20.10.2020   0
Patrí medzi najdôležitejšie kúsky detskej výbavy vôbec. Prečítajte si tipy, ktoré vám výber postieľky uľahčia.
Na tieto míľniky dajte u svojho dieťaťa pozor
19.10.2020   1
Vo vývine malých detí sú isté míľniky, ktoré by dieťatko do určitého veku malo zvládnuť.
VIUSID - hrajte o zimnú výzbroj vašej imunity
16.10.2020   0
VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.
detské choroby
Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
Skrížená alergická reakcia
08.10.2020   0
Fenomén skríženej alergie je predmetom intenzívneho výskumu. Dnes je už známe presné zloženie skrížene reagujúcich proteínov. Máme k dispozícii senzibilizačné vzory s peľmi asociovanej potravinovej alergie.
zvery
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.