Vážne veciŠtát pre rodinu

Povinná škôlka od 2021

 Kristína Kováčiková   15.10.2020   0

Minister školstva Branislav Gröhling potvrdil, že MŠ bude povinná pre všetky 5-ročné deti.

Všetky 5-ročné deti nastúpia do škôlky v septembri 2021. Teda tie, ktoré do 31. augusta 2021 dovŕšia 5 rokov a budú mať jeden rok pred nástupom do 1. ročníka základnej školy.

Shutterstock

 

Novelu školského zákona, ktorá zavádza povinné predprimárne vzdelávanie v MŠ ako súčasť plnenia povinnej školskej dochádzky pre 5-ročné deti v MŠ, predložili v parlamente ešte koaliční poslanci predchádzajúcej vlády.

Novela bola prijatá narýchlo a neprebehla žiadna širšia odborná diskusia. 

Z novely majú ťažkú hlavu najmä obce a mestá, ktoré majú na starosti škôlky a budú musieť riešiť kapacity, aj personál. Hovoríme o príleve viac ako osemtisíc detí, na ktoré nie sú obce pripravené.

Minister školstva na tlačovej besede povedal, že takýto zákon zdedili a musia sa s ním popasovať, aj keď ho predošlá vláda nedotiahla do konca. Ale dôležité je, aby všetky deti mali rovnakú štartovaciu čiaru a aby predčasne neopúšťali povinnú školskú dochádzku.

Obce dostanú viac peňazí

Pre materské školy sa teraz v štátnom rozpočte navýšili prostriedky o 15 miliónov eur, ktoré majú zriaďovateľom pokryť zvýšené výdavky súvisiace s povinným predprimárnym vzdelávaním.

Obce však tvrdia, že situácia s pandémiou skomplikovala prípravu na povinné škôlky, obávajú sa, že nebudú stíhať prebudovať škôlky, aby zvládli kapacitne viac detí, aj toho, že nebudú mať prostriedky na platy učiteliek.

Združenie miest a obcí by chcelo presunúť termín povinných škôlok až na január 2023. Ministerstvo školstva však trvá na pôvodnom termíne - september budúceho roka.

Do úvahy pripadajú aj alternatívne škôlky

Novela školského zákona ukladá zákonnému zástupcovi dieťaťa prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v materskej škole a na pokračovanie plnenia povinnej školskej dochádzky v základnej škole.

Neznamená to však koniec individuálneho vzdelávania.

Rodičia budú môcť svoje dieťa vzdelávať doma alebo dať dieťa do alternatívnej škôlky, napríklad firemnej, lesnej, či komunitnej, ktorá nie je zaradená v sieti.

Kmeňová škôlka bude dozorujúcim prvkom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.