Povinná škôlka od 2020: deti namiesto odkladu prepadnú, šikana domácich školákov

Kristína Kováčiková 2

V roku 2020 by mala byť škôlka povinná pre všetky deti od 5 rokov. Premiér Pellegrini to avizoval už koncom roka 2018.

Nakoniec však návrh novely školského zákona nepripravilo ministerstva školstva, ale koaliční poslanci, Petrák (Smer-SD), Vörös (Most-Híd) a Smolíková (SNS), ktorí ho predložili v parlamente.

Týmto spôsobom sa znemožnilo, aby o zmene prebehla širšia odborná diskusia. Nepáči sa to, samozrejme, mestám a obciam, ktoré majú škôlky na starosti.

Shutterstock

11-ročná povinná školská dochádzka – bez odkladu

Novela školského zákona má zaviesť povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole ako súčasť plnenia povinnej školskej dochádzky pre 5-ročné deti v MŠ. Bude trvať jeden školský rok. Povinná školská dochádzka sa tak predĺži zo súčasných 10 rokov na 11 rokov.

Naopak, novela ruší „odklad začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky“ a „dodatočný odklad plnenia povinnej školskej dochádzky“. Zároveň sa ruší možnosť zriaďovať nultý ročník a prípravný ročník.

Deti prepadnú

V prípade, že po jednom roku povinného predprimárneho vzdelávania dieťa nebude spôsobilé pokračovať v plnení povinnej školskej dochádzky v základnej škole, bude na základe rozhodnutia riaditeľa materskej školy opakovať predprimárne vzdelávanie v materskej škole.

Profesor Pupala pre portál Postoj.sk píše, že deti, ktoré ešte nie sú spôsobilé nastúpiť do základnej školy, po novom jednoducho „prepadnú,“ čo sa s nimi bude ťahať celú školskú dochádzku.

Riešením by podľa neho bolo oddeliť povinné predškolské vzdelávanie a povinnú školskú dochádzku. V zahraničí nie je povinné predškolské vzdelávanie súčasťou povinného školského vzdelávania.

Paragrafy na rodiča

Novela školského zákona ukladá zákonnému zástupcovi dieťaťa prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v materskej škole a na pokračovanie plnenia povinnej školskej dochádzky v základnej škole.

V dôvodovej správe k novele školského zákona sa uvádza:

„Nie je na svojvôli zákonného zástupcu dovŕšením veku určeného školským zákonom, či dieťa začne chodiť do materskej školy alebo nie.

Nesplnením povinnosti zákonného zástupcu „zapísať dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v materskej škole“ môže byť naplnená skutková podstata priestupku vo veci ohrozovania výchovy a vzdelávania alebo vo veci zanedbávania starostlivosti o povinnú školskú dochádzku dieťaťa, dokonca môže byť naplnená aj skutková podstata trestného činu.“

Individuálne vzdelávanie? Platiť si učiteľky

Zákonný zástupca bude mať možnosť požiadať o individuálne predprimárne vzdelávanie dieťaťa za podmienok ustanovených zákonom.

Rozhodovať o tom, či povolí individuálne vzdelávanie, bude riaditeľ tzv. kmeňovej materskej školy, ktorý ho môže povoliť dieťaťu, ktorého zdravotný stav neumožňuje plnenie povinnej školskej dochádzky v kmeňovej materskej škole alebo dieťaťu, ktorého zákonný zástupca o to požiada materskú  školu.

Novela zákona ustanovuje aj kvalifikačné požiadavky na osobu, ktorá má zabezpečovať individuálne vzdelávanie takéhoto dieťaťa. Pokiaľ matka, ktorá chce „učiť“ doma svoje 5-ročné dieťa, nie je učiteľkou MŠ, bude si na to musieť prenajímať a platiť učiteľku.

Šikana domáceho vzdelávania

Navyše bude musieť mama, ktorá by chcela vzdelávať svoje dieťa doma, strpieť aj kontroly zo školskej inšpekcie alebo jej môže prísť domov zamestnanec kmeňovej materskej školy a bude mu musieť umožniť vstup do domácnosti, aby skontroloval „odborno-pedagogické a materiálno-technické zabezpečenie individuálneho vzdelávania.“

Odmietnutie vykonania takejto kontroly sa bude považovať za neplnenie podmienok individuálneho vzdelávania, dieťa by muselo plniť povinnú školskú dochádzku riadnym spôsobom – dennou dochádzkou do materskej školy.

Kam s mladšími deťmi

Z novely majú ťažkú hlavu najmä obce a mestá, ktoré majú na starosti škôlky a budú musieť riešiť kapacity, aj personál. Hovoríme o príleve viac ako osemtisíc detí, na ktoré nie sú obce pripravené.

Očakáva sa, že kvôli tomuto návrhu sa do škôlok nedostanú mladšie deti, resp. ich šance na umiestnenie v materskej škole budú ešte menšie – ako keby už dnes nebol problém s miestami v MŠ.

Narýchlo, bez diskusie, spomína sa k tejto novele najčastejšie. Treba povedať, že napriek odvolávkam na Dohovor o právach dieťaťa, aby to vyzeralo pekne, je to celé skôr šikanózne.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Nehovoriac este o detoch, ktorych sa skolky skor snazia zbavit ako napriklad autisticke deti. Zaujimavy je tento zakon este spolu s inym navrhovanym zakonom a to, ze skolku neprijmu deti, ktore neboli ockovane. Takze, ak budu oba zakony v platnosti, tak ako sa ma skolka zachovat v pripade 5 rocneho nezaockovaneho dietata? Prijme – porusi zakon, neprijme – porusi zakon.

  2. A co budu robit s troj-stvor-rocnymi detmi, ked v skolkach budu len patrocne? (Pretoze tie mladsie sa tam uz nikdy nedostanu.) Predlzia mi rodicovsky prispevok aspon do styroch rokov? Preplati mi niekto sukromnu skolku? Vie vobec niekto z tych mudrych ludi, aka je situacia so skolkami v Bratislave??

Pridaj komentár