Vážne veciŠtát pre rodinu

Potvrdený koronavírus na Slovensku, nariadia karanténu?

 Kristína Kováčiková   09.03.2020   0

V piatok 6. marca bol potvrdený prípad koronavírusu na Slovensku. Hlavný hygienik SR Ján Mikas očakával v nasledujúcich dňoch ďalšie potvrdené prípady, čo sa aj naplnilo, po víkende hlásia 5 prípadov nákazy.

V bratislavskom kraji preventívne zatvorili stredné školy, výučba je prerušená na univerzitách. Očakáva sa, že sa pridajú aj základné školy.

Panika je podľa preťaženosti call centier zjavná, aj keď hygienik trvá na tom, že situácia je zvládnutá. Treba sa vyhýbať hromadným podujatiam (čo bude čochvíľa aj nákup v supermarkete) a dbať na zvýšenú hygienu (pravidelne si umývať ruky).

 

Obmedzenia vás môžu stretnúť v práci

Na základe rozhodnutia Bezpečnostnej rady SR merajú hygienici telesnú teplotu všetkým cestujúcim, ktorí priletia do Bratislavy na pravidelných linkách. No posedieť si o nejaký čas dlhšie v lietadle, kým povinne vyplníte dotazník o vašej ceste, nemusí byť jediné obmedzenie, ktoré sa vám môže stať, pokiaľ pricestujete zo zahraničia.

Niektoré firmy s medzinárodnou pôsobnosťou v súvislosti s rizikom nákazy s okamžitou účinnosťou pozastavili zahraničné pracovné cesty, či školenia mimo SR a zamestnancom, ktorí sa vrátili zo zahraničia, nariadili prácu v režime home office po dobu 2 týždňov od návratu do SR, resp. do uplynutia inkubačnej doby.

Prečítajte si aj: Koronavírus: ako sa účinne chrániť v 5 bodoch

 

Obmedzenia v škole

Na situáciu okolo rýchlo sa šíriaceho COVID-19 preventívne reagovali aj školy na východnom Slovensku, keď prikázali rodičom nechať deti v domácej karanténe po dobu 2 týždňov, pokiaľ vycestujú počas jarných prázdnin do krajiny, v ktorej boli zaznamenané ochorenia spôsobené koronavírusom.

Podľa ministerstva školstva však vylúčenie žiakov, ktorí neprejavujú príznaky ochorenia z vyučovania len z dôvodu, že boli na pobyte v oblastiach postihnutých výskytom koronavírusu, nie je možné, ak žiak plní povinnú školskú dochádzku.

V ostatných prípadoch (napr. materská škola) je na zvážení riaditeľa školy po dohode so zákonným zástupcom dieťaťa.

Pokiaľ sa u detí a žiakov neobjavia klinické príznaky respiračného ochorenia (zvýšená teplota, kašeľ, bolesti hrdla), nie je dôvod ich obmedzovať. Samozrejme, je potrebné kontrolovať ich zdravotný stav.

Ak by osoba vykazovala symptómy nákazy, v takom prípade musí ostať doma a telefonicky kontaktovať lekára (nesmie sama chodiť priamo k lekárovi, na pohotovosť, ani na infekčné oddelenie). Obvodný lekár na základe popísaných symptómov rozhodne, či osoba ostane v domácej karanténe alebo po ňu pošle špeciálnu sanitku.

Ak vám v práci nariadia karanténu

Karanténne opatrenia upravujú osobitné predpisy Ministerstva zdravotníctva SR. Zamestnancom môžu byť odporúčané ochranné opatrenia alebo nariadená karanténa.

Pri karanténe sa osobe podozrivej z nákazy nariadi izolácia, jej vyšetrovanie a pozorovanie v rámci lekárskeho dohľadu v zdravotníckom zariadení, v domácom prostredí alebo v inom jej prirodzenom sociálnom prostredí.

Ďalšie možnosti sú home office alebo čerpanie dovolenky po dohode so zamestnancom.

Ak sa z dôvodu karantény zamestnanec nemôže dostaviť na pracovisko a vykonávať prácu, zamestnávateľ ospravedlní zamestnanca v práci v súlade s § 141 ods. 1 Zákonníka práce.

Zamestnanec má počas nariadeného karanténneho opatrenia nárok na náhradu príjmu od zamestnávateľa počas prvých 10 dní karanténneho opatrenia, a to vo výške 25 % denného vymeriavacieho základu počas prvých troch dní karantény a 55 % od štvrtého do desiateho dňa karantény (za predpokladu, že nemá príjem z uvedeného zamestnania).

Od jedenásteho dňa má zamestnanec za predpokladu absencie príjmu nárok na nemocenské podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení vo výške 55 % denného vymeriavacieho základu. SZČO, dobrovoľne nemocensky poistené osoby a poistenci v ochrannej lehote majú nárok na nemocenské za uvedených podmienok od prvého dňa nariadeného karanténneho opatrenia.

Ako si požiadať o nemocenské pri karanténe

Kým pri „bežných“ PN-kách je zákonná možnosť spätného uznania len do troch dní, Sociálna poisťovňa upozorňuje, že ak je dôvodom vzniku PN karanténne opatrenie, akceptuje ju aj v prípade, že ju ošetrujúci lekár vystaví viac ako 3 dni spätne.

Dôvodom je skutočnosť, že karanténa môže trvať aj dlhšie a pacient nemá možnosť do troch dní od jej vyhlásenia navštíviť svojho ošetrujúceho lekára a doručiť PN zamestnávateľovi, resp. Sociálnej poisťovni. Pobočka žiadosť posúdi bez ďalšieho preverovania posudkovým lekárom.

Ak je teda poistenec vypísaný lekárom na základe karanténneho opatrenia, potom mu po splnení ďalších zákonných podmienok môže patriť dávka nemocenské.

Ak je nariadená karanténa vášmu dieťaťu

Zamestnávateľ musí ospravedlniť v práci rodiča, ak sa stará o dieťa, ktorému sa nariadila karanténa (karanténne opatrenie) v súlade s § 141 ods. 1 Zákonníka práce.

Zamestnanec si môže uplatniť ošetrovné, ak je regionálnym úradom verejného zdravotníctva nariadená karanténa dieťaťa do 10 rokov veku a ošetrujúci lekár potvrdí potrebu osobnej a celodennej starostlivosti. Žiadosť o ošetrovné môže ošetrujúci lekár potvrdiť rodičovi dieťaťa aj spätne. Nie je nevyhnutné, aby rodič navštívil detského lekára hneď v prvý deň ochorenia.

Ako si požiadať o ošetrovné

Lekárom potvrdené tlačivo Žiadosť o ošetrovné pre konkrétneho poistenca je potrebné postúpiť buď zamestnávateľovi (ak ide o zamestnanca, ktorý sa má osobne celodenne o chorého starať) alebo priamo pobočke Sociálnej poisťovne podľa trvalého pobytu poistenca (živnostníci, dobrovoľne poistené osoby).

Pobočka Sociálnej poisťovne následne posúdi nárok na dávku a splnenie všetkých ostatných zákonných podmienok na jej priznanie (najmä existenciu a trvanie nemocenského poistenia).

Sociálna poisťovňa upozorňuje, že obdobne môže vzniknúť nárok na ošetrovné aj v prípade v prípade uzatvorenia školy – teda, ak predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa dieťaťu poskytuje starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie, ale len ak ide o dieťa do 10 rokov veku.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...