Vážne veciŠtát pre rodinu

Pokračujete v pandemickej OČR alebo vám končí?

 Kristína Kováčiková   02.07.2020   0

Pandemické ošetrovné (OČR) je ošetrovné počas krízového obdobia v súvislosti s koronavírusom, teda počas trvania mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19.

Krízová situácia trvá od 12. marca a neskončila ani s nástupom letných prázdnin. Nárok na pandemické ošetrovné si však už nemôžu uplatniť všetci rodičia. Dôvodom sú školské prázdniny.

OČR nebudú pokračovať rodičia školopovinných detí, ale iba rodičia škôlkarov.

 

Koniec pandemickej OČR zo zákona

Nakoľko sú školy v júli a auguste zatvorené zo zákona, nie je naplnená podmienka nároku na ošetrovné na zdravé dieťa (uzatvorenie školy na základe rozhodnutia príslušného orgánu). Preto rodičom školopovinných detí zaniká pandemická OČR automaticky zo zákona k 30. júnu 2020.

Ukončenie OČR rodičia nemusia nahlasovať Sociálnej poisťovni, nemajú v tejto súvislosti žiadnu oznamovaciu povinnosť. Za júl už nebudú posielať Sociálnej poisťovni čestné vyhlásenie. Posledné čestné vyhlásenie pošlú za mesiac jún, ak sa doma starali o dieťa.

Pozor na správny formulár

Sociálna poisťovňa rodičov upozorňuje na zmenený formulár platný od júna 2020 (Čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné ), ktorý upravila špeciálne po opätovnom otvorení škôl a školských zariadení a rodičia v ňom po novom okrem názvu školy vypisujú aj dni, kedy dieťa navštevovalo/ nenavštevovalo zariadenie.

Sociálna poisťovňa nebude akceptovať staré tlačivá čestného vyhlásenia, kde uvedené údaje chýbajú. Je potrebné vypísať a podať správne – nové tlačivo.

Pandemická OČR pre chorých školákov

V prípade, že by počas prázdnin dieťa ochorelo, rodič môže mať nárok na pandemické ošetrovné.

Potrebu celodenného a osobného ošetrovania v mesiacoch júl a august musí potvrdiť pediater. Nárok na OČR počas týchto mesiacov sa bude vzťahovať len na dni, na ktoré má rodič potvrdenie od pediatra.

Nemusí si však podať novú žiadosť o ošetrovné.

Sociálna poisťovňa na svojej stránke uvádza, že nárok bude preukazovať prostredníctvom vyplneného formulára Čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné na konci mesiaca.

„Ak napríklad bude mať potvrdenie od lekára od 7. 7. 2020, nemusí podávať pobočke Sociálnej poisťovne novú žiadosť o pandemickú OČR, stačí, keď obdobie OČR vyznačí v čestnom vyhlásení, ktoré pošle pobočke na konci júla.

V prípade, ak OČR potvrdí lekár z dôvodu, že zdravotný stav dieťaťa do 16 rokov veku nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, nárok na pandemickú OČR bude tiež trvať naďalej.“

Rodičia škôlkarov

Nárok na pandemickú OČR majú rodičia detí predškolského veku, ktorých deti nenavštevujú v mimoriadnej situácii detské jasle alebo materskú školu. Sociálna poisťovňa nebude skúmať dôvod, prečo zariadenie nenavštevujú (uzatvorenie, choroba, strach z ohrozenia COVID-19.

Rodičia aj naďalej posielajú na konci kalendárneho mesiaca vyplnené (upravené) Čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné.

Prečítajte si aj: OČR: Ako sa Sociálna poisťovňa dozvie, či vaše dieťa chodilo do školy/škôlky

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?