Vážne veciŠtát pre rodinu

PN-ka a OČR-ka bez lekára. Sociálna poisťovňa kvôli koronavírusu zjednodušuje postupy

 Kristína Kováčiková   10.03.2020   0

Nie sú to obyčajné chrípkové prázdniny. Z dôvodu prevencie pred šírením nákazy koronavírusu Sociálna poisťovňa zjednodušila postup v prípade, že si chcete uplatniť nárok na OČR-ku (ošetrovné) a PN-ku (nemocenské).

Žiadna zbytočná byrokracia. Aby sa obmedzil osobný kontakt verejnosti v ambulanciách všeobecných lekárov, pediatrov a v pobočkách Sociálnej poisťovne, nemusíte navštevovať lekára ani pobočku.

 

Čo je iné pri OČR-ke v prípade koronavírusu

Máte doma dieťa do 10 rokov veku a chcete si uplatniť ošetrovné, lebo je zatvorená škola kvôli karanténe?

Nemusíte absolvovať žiadne chodenie na pobočku Sociálnej poisťovne. Žiadne chodenie do ambulancie lekára, aby vám potvrdil tlačivo na účely OČR-ky.

Nárok na ošetrovné si rodič môže uplatniť telefonicky alebo zaslaním vyplneného formulára, ktorého vzor je na webovej stránke Sociálnej poisťovne (Žiadosť o výplatu dávky ošetrovné).

Sociálna poisťovňa si následne overí, či škola konkrétneho dieťaťa bola uzatvorená z dôvodu nariadeného karanténneho opatrenia, napríklad prostredníctvom webovej stránky zriaďovateľa.

Následne sa môže začať konanie o tejto dávke. Zamestnanec by mal informovať o prekážke v práci svojho zamestnávateľa (telefonicky alebo e-mailom).

Máte doma choré dieťa staršie ako 10 rokov veku?

 V tomto prípade Sociálna poisťovňa vyžaduje, aby rodič telefonicky kontaktoval pediatra a riadil sa jeho pokynmi. Ak lekár vyhodnotí, že je nevyhnutné osobné a celodenné ošetrovanie dieťaťa napriek tomu, že choroba sa u dieťaťa ešte nevyvinula, môže potvrdiť žiadosť o ošetrovné a zašle ju Sociálnej poisťovni.

V oboch prípadoch pobočka pri posudzovaní žiadosti skúma, či žiadateľ o ošetrovné spĺňa všetky ostatné podmienky na priznanie dávky, najmä existenciu nemocenského poistenia.

Ako je to pri PN-ke v prípade koronavírusu

Ak máte príznaky ochorenia, telefonicky kontaktujte svojho všeobecného lekára. Váš lekár rozhodne o tom, či je opodstatnená dočasná PN a vystaví Potvrdenie o dočasnej PN, na ktorom uvedie príslušnú diagnózu.

Váš lekár by vás mal požiadať o telefónne číslo a zapísať ho viditeľne na potvrdenie o dočasnej PN.

Aj bez vášho podpisu lekár zašle II., IIa. a III. diel Potvrdenia o dočasnej PN pobočke Sociálnej poisťovne. Sociálna poisťovňa potom zašle IIa. diel zamestnávateľovi, ak je pacient v právnom postavení zamestnanca. Ostatné diely PN zostávajú v Sociálnej poisťovni na ďalšie konanie.

Poistenec, ktorý je zamestnancom, by mal informovať zamestnávateľa telefonicky alebo e-mailom o prekážke v práci.

Sociálna poisťovňa vás bude telefonicky kontaktovať (ak bude na potvrdení od lekára vaše číslo) a v prípade záujmu s vami spíše žiadosť o výplatu nemocenskej dávky.

Ak na potvrdení nebude uvedený telefonický kontakt na poistenca, musíte pobočku (telefonicky alebo mailom) kontaktovať, aby s vami spísala žiadosť o dávku.

Aj v prípade žiadosti o dávku nemocenské Sociálna poisťovňa skúma, či poistenec spĺňa všetky ostatné podmienky na priznanie dávky, najmä existenciu nemocenského poistenia.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Pozor na túto novinku:

Prečítajte si aj: Sociálna poisťovňa žiada rodičov, ktorí poberajú OČR, aby zaslali čestné vyhlásenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
11 symptómov, ktoré by ste nemali ignorovať, ak ste tehotná
29.05.2020   1
Dajte na svoj inštinkt. Ak cítite, že niečo nie je v poriadku, kontaktujte svojho lekára.
Odtok plodovej vody
26.05.2020   4
Čo by ste mali vedieť o odtoku plodovej vody? Ako ju spoznáte? Kedy máte ísť do pôrodnice?
Dve ženy, dve skúsenosti, jedna pôrodnica. Banská Bystrica.
22.05.2020   0
Toto je skúsenosť Karin z apríla a Jany z mája 2020. Dve ženy, dve rôzne skúsenosti.
babetko
Tefal Ultrablend Boost Vacuum - trochu veľké sústo
29.05.2020   0
Nie je mixér ako mixér. Toto je múdry mixér s 10 automatickými programami vo verziach teplá/ studená.
Tabuľka veľkostí detských odevov
28.05.2020   3
Oblečenie pre deti býva označovaný rôzne. Podľa veku, výšky dieťaťa alebo dokonca hmotnosti. Ak je na výber, odporúčame orientovať sa vo veľkostiach podľa výšky, na začiatku dĺžky :-) dieťaťa. Nasledujúce tabuľky veľkostí detských oblečení vám poslúžia pre vašu lepšiu orientáciu.
Čo bolo pre vás počas korona krízy najťažšie?
25.05.2020   0
Povedzte nám vašu skúsenosť a súťažte o nákupné poukážky do dm-ka.
detské choroby
Zväčšené nosné mandle
29.05.2020   13
Zväčšenie nosných mandlí - hltanovej mandle - adenoidné vegetácie. Za týmito tromi názvami sa skrýva to isté. Nájdite tu všetky užitočné informácie.
Operácia: Pruh - Hernia - Prietrž
26.05.2020   36
Prietrž, alebo pruh, po latinsky hernia, je najčastejším chirurgickým problémom detského veku. U detí je najčastejšia pupočná prietrž a slabinová prietrž, ktorá je častá u detí narodených pred termínom. V lekárskej terminológii sa stretnete s výrazmi Hernia umbilicalis (pupočná hernia) a Hernia inguinalis (slabinová hernia).
Diéta pri zvracaní
22.05.2020   0
Diétou pri zvracaní sa snažíme dostať do dieťaťa dostatočné množstvo tekutín a minerálov, no žalúdok pri tom zaťažovať, čo najmenej.
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
26.05.2020   7
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Welsh Corgi alebo Kto je Korgi
18.05.2020   3
Welsh Corgi je najmenší pes pastierskej skupiny, ktorý pochádza z Walesu z Veľkej Británie. Aký vlastne je tento malý psík? Hodí sa aj k Vám do rodiny? Čo je na ňom výnimočné?
Prečo psy považujú svoje výkaly za delikatesu?
11.05.2020   2
Požieranie vlastných, mačacích a ďalších exkrementov je pomerne častým problémom. Prečo k tomu dochádza a ako pracovať na odstránení tohto zlozvyku?