Vážne veciŠtát pre rodinu

Platená otcovská dovolenka

 Kristína Kováčiková   29.05.2022   0

Smernica Európskeho parlamentu, ktorá zaviedla minimálnu dĺžku otcovskej dovolenky v celej EÚ, sa premietla aj do zmien našich zákonov. 

Shutterstock

 

14 dní pre otcov po narodení dieťaťa

10 dní voľna pre otcov po narodení dieťaťa je minimum, ktoré požaduje smernica, každý členský štát si však môže určiť širšie obdobie, ktoré poskytne otcom.

Na Slovensku majú otcovia možnosť čerpať si rodičovskú dovolenku v trvaní 28 týždňov (osamelí rodičia 31 týždňov, otcovia viacerčiat 37 týždňov). No spravidla na ňu môžu nastúpiť najskôr, až keď si materské vyčerpá matka dieťaťa.

Toto sa teraz od 1. októbra zmení.

26. mája 2022 vláda schválila návrh, podľa ktorého si budú môcť otcovia na Slovensku čerpať 14 dňovú otcovskú dovolenku, a to už v prvých 6 týždňoch po narodení dieťaťa. Využiť tento inštitút je, samozrejme, dobrovoľné.

 

Materské pre otcov

Otcovia budú mať toto voľno platené, pričom nepôjde o náhradu mzdy, ktorú by museli poskytnúť zamestnancom ich zamestnávatelia. Dávku nemocenského poistenia, materské, bude vyplácať Sociálna poisťovňa.

Otcovia by mali mať nárok na "otcovské" materské, pokiaľ splnia podmienku aspoň 270 dní nemocenského poistenia v období 2 rokov pred narodením dieťaťa.

Platiť tak budú obdobné pravidlá ako pre matku, ktorá môže získať materské, len ak získala 270 dní nemocenského poistenia v období 2 rokov pred pôrodom.

 »»»»» Prečítajte si aj: Chceme obidvaja poberať materské.

Nárok na dávku budú mať otcovia aj vtedy, ak matka dieťaťa súčasne poberá materské alebo rodičovský príspevok.

 

Rozdeliť si materské

Otcovia však nezískajú 2 týždne voľna navyše po narodení dieťaťa. Stále sa vychádza z toho, že základný nárok trvá 28 týždňov.

To, čo je v súčasnosti jedno ucelené obdobie nároku na materské, si od októbra budú môcť otcovia rozdeliť na dve obdobia poberania materského (najprv 2 týždne a potom 26 týždňov pri starostlivosti o jedno dieťa).

Tesne po narodení dieťaťa si môžu požiadať o dávku v trvaní maximálne dvoch týždňov a zvyšných 26 týždňov môžu čerpať neskôr. Obdobie 2 týždňov sa započíta do celkového obdobia 28 týždňov, počas ktorého má otec pri starostlivosti o jedno dieťa nárok na materské aj v súčasnosti.

Alebo nemusia čerpať materské po tom, čo sa im narodí bábätko a ostane im 28 týždňov dovolenky v celku.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.2 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Už sa nemusíte báť pôrodu. Vieme, ako sa pripraviť a zvládnuť to
28.06.2022   0
Veľa žien, ktoré sa pôrodu obávali, mali krásnu, pozitívnu a posilňujúcu skúsenosť. Patria k nim najmä tie ženy, ktoré sa na pôrod pripravovali – psychicky, aj fyzicky.
Pekelné muky letného tehotenstva (len pre silné povahy)
22.06.2022   0
9 z 10 mužov ti potvrdí, že tehotenstvo je najkrajšie obdobie v živote ženy. Medzi nami dievčatami, 10 z 10 ti povie, že je to len hoax.
Tehotná na festivale?
21.06.2022   0
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Ako sa mám správať pri mojom vzdorovitom ročnom dieťati?
05.07.2022   0
Keď ju vonku vezmem na ruky a pritúlim si ju, aby sa ukludnila, tak ma kope, bije a kričí.
SUŤAŽ: babylove – všetko pre tých najmenších
04.07.2022   0
Súťažte o skvelý balíček produktov od dm drogerie markt.
4 stratégie, kedy vyraziť s deťmi na dlhú cestu autom
04.07.2022   0
Chystáte sa na dlhšiu cestu autom s dieťaťom či deťmi? Kedy ísť? Načasovanie odchodu je veľmi dôležitá vec. Stratégie sú rôzne.
detské choroby
Suché a sekundárne utopenie – aké ich sprevádzajú príznaky
03.07.2022   1
Čo je suché alebo sekundárne utopenie? Nenastane vo vode, ale až neskôr. Aké sú príznaky? Čo robiť pri suchom topení a ako podať prvú pomoc?
Tieto lieky nejdú so slnkom dokopy
20.06.2022   0
Štátny ústav pre kontrolu liečiv upozorňuje, že slnko v kombinácii s liekmi môže spôsobiť kožné problémy.
6 vecí, ktoré majte na pamäti, keď hovoríte s deťmi o smrti blízkeho človeka
16.06.2022   0
Je nesmierne náročné byť v pozícii rodiča, ktorý stratil partnera, či svojho rodiča, ktorého dieťa malo veľmi rado. Nikdy deťom neklamte, pochopia zo situácie, z vašich prejavov, že sa deje niečo vážne, „zlé“.
auto
Ako často treba čistiť klímu v aute?
28.06.2022   4
Peľová sezóna v plnom prúde, dovolenky sa plánujú. Nezabudnite skontrolovať aj klímu, pretože počas používania dochádza postupne k jej zanášaniu nečistotami.
Prvý trip s európskou teslou – Renault Megane E-TECH Electric
21.06.2022   0
26 rokov Meganu a 10 rokov skúseností Renaultu s elektromobilitou. To bola cesta k dnešnej novinke Megane E-TECH Electric.