Vážne veciŠtát pre rodinu

Pandemické ošetrovné od 8. marca

 Kristína Kováčiková   08.03.2021   1

Od pondelka 8. marca platí nové rozhodnutie ministra školstva, ktoré nadväzuje na uznesenie vlády z 28. februára. To pôvodne malo umožniť navštevovať škôlky a základné školy deťom rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu.

Ministerstvo školstva však možnosti prezenčnej výučby rozšírilo a ponechalo rozhodovanie na zriaďovateľov a riaditeľov zariadení, v závislosti od epidemiologickej situácie, ale tiež od personálnych a priestorových kapacít.

A tak sa niektoré školy otvárajú len pre vybrané kategórie detí, iné pre všetky deti na 1. stupni bez rozdielu. Podmienkou je negatívny test rodiča.

Sociálna poisťovňa oznamuje, že od 8. marca 2021 sa v podmienkach nároku na pandemické ošetrovné nič nemení.

Shutterstock

 

Je škola alebo škôlka zatvorená?

„Ak bude škôlka alebo škola rozhodnutím príslušného orgánu uzatvorená, rodičia majú nárok na pandemické ošetrovné (pri splnení všetkých zákonných podmienok),“ ozrejmuje Sociálna poisťovňa.

Naďalej platí, že rodič po otvorení škôlky alebo školy stráca nárok na pandemické ošetrovné, ktoré mal z dôvodu starostlivosti o dieťa pre uzavretie zariadenia príslušným orgánom (rozhodnutím hygieny, riaditeľa, zriaďovateľa alebo ministra školstva).

Čo ak škôlka alebo škola otvorí len pre vybrané skupiny detí?

Ak materská škola alebo základná škola umožní návštevu alebo výučbu len pre časť detí, rodičia detí, ktoré nemôžu materskú školu alebo základnú školu z tohto dôvodu navštevovať, nárok na pandemické ošetrovné majú.     

„Ak dieťa patrí do skupiny, pre ktorú je zariadenie zatvorené, nárok na OČR rodičom vzniká. Zároveň platí, že ak si chcú ošetrovné čerpať, nesmú popritom pracovať (z domu). Čiže buď pracujú na home office alebo si čerpajú OČR (čo treba oznámiť zamestnávateľovi). Dávka totiž slúži ako náhrada príjmu,“ upozorňuje Zuzana Dvoráková, hovorkyňa Sociálnej poisťovne.

Otvorila vaša škôlka či škola pre všetky deti?

„Ak rodič nedá dieťa do školy, ktorá je pre toto dieťa otvorená, nemá nárok na pandemické ošetrovné (OČR),“ vysvetľuje Zuzana Dvoráková.

Stále totiž platí, že ak je škôlka alebo škola otvorená a rodičia nedajú dieťa do školského zariadenia iba pre obavy z ochorenia, nárok na pandemické ošetrovné nemajú.

Prečítajte si aj: Ako urýchlene vybaviť pandemickú OČR

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku
Katka napísané 06.03.2021 12:40

presne takto u nas po dome lietali deti a kedže mam home office, bolo to dost tažke. Teraz je teplo, tak som im vytiahol kolobežke a bicykle, takže ich doslova vypustim na dvor, aby sa tam mohli vybláznit

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...