Pandemická PN-ka – kto má nárok a ako si o ňu požiadať

Kristína Kováčiková 0

Možno aktuálne hľadáte toto: Pandemická PN-ka a plošné testovanie: čo vyplýva pre tých, ktorí sa nezúčastnia

Nárok na pandemické nemocenské (PN-ka) môže vzniknúť aj po 1. septembri, nakoľko krízová situácia, ktorá trvá od marca, ešte stále neskončila.

Uplatňuje sa v prípadoch, keď ošetrujúci lekár potvrdí osobe (poistencovi) dočasnú pracovnú neschopnosť z dôvodu karantény alebo izolácie. 

V 10-dňovej domácej izolácii musia byť napríklad tí, ktorí sa vrátia na Slovensko z rizikovej krajiny. PN z dôvodu karantény si môže uplatniť nielen osoba, ktorá sa vrátila zo zahraničia (z „červenej“ krajiny), ale aj osoby žijúce s ňou v jednej domácnosti, ak im regionálny úrad verejného zdravotníctva nariadil izoláciu v domácom prostredí.

Pandemické nemocenské vypláca Sociálna poisťovňa vo výške 55% denného vymeriavacieho základu (cca 70% hrubej mzdy).

1. Podmienka pri PN-ke: registrácia

Každý, kto prichádza z rizikovej krajiny, je povinný nastúpiť do domácej izolácie a bezodkladne nahlásiť svoj návrat na Slovensko zo zahraničia.

Vyplnenie formulára je jednou z podmienok, aby poistenec mohol požiadať Sociálnu poisťovňu o pandemické nemocenské.

Sú dva spôsoby:

2. Zatelefonovať svojmu lekárovi

Takisto je potrebné kontaktovať svojho obvodného lekára, resp. v prípade detí pediatra, a to buď telefonicky alebo e-mailom.

Lekár vystaví potvrdenie o dočasnej PN z dôvodu karanténneho opatrenia alebo izolácie. Následne lekár (nie poistenec) posiela všetky doklady, vrátane telefónneho kontaktu Sociálnej poisťovni.

3. Kvôli PN-ke nechodíte na pobočku Sociálnej poisťovne

Každý, kto je v karanténe alebo domácej izolácii, sa musí zdržiavať doma. Sociálna poisťovňa sama kontaktuje poistenca bez toho, aby navštevoval pobočku a telefonicky s ním spíše žiadosť.

Poistenec musí kontaktovať – telefonicky – Sociálnu poisťovňu (Kontakty – pobočky) iba v takom prípade, že neodovzdal telefónne číslo lekárovi a Sociálna poisťovňa sa s ním nemá ako spojiť.

4. Informujte zamestnávateľa

O tom, že ste v karanténe, treba bezodkladne informovať aj zamestnávateľa (ide o prekážku v práci).

V prípade pandemického nemocenského však zamestnávateľa nežiadate o náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti. 

Pri nariadenej karanténe a izolácii, ktorú potvrdí ošetrujúci lekár, vypláca zamestnancom pandemické nemocenské od prvého dňa Sociálna poisťovňa.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 3,40 z 5)
Loading...

Pridaj komentár