Pandemická PN-ka a plošné testovanie: čo vyplýva pre tých, ktorí sa nezúčastnia

Kristína Kováčiková 0

V súvislosti s plošným testovaním dostávame množstvo informácií, ktoré sa menia zo dňa na deň.

Účasť je dobrovoľná, ale zároveň, ak sa testovania niekto nezúčastní, vyplývajú pre neho následky v podobe obmedzenia slobody pohybu. Napríklad bez certifikátu o negatívnom výsledku testu sa nemusí dostať do práce, dieťa do školy.

A to potom vyvoláva ďalšie otázky – majú ľudia v „dobrovoľnej“ karanténe nárok na pandemické dávky ako napríklad ošetrovné, či nemocenské?

Shutterstock

Bez negatívneho testu nemôžete ísť do práce

Kto sa dobrovoľne nezúčastní celoplošného testovania, má zákaz vychádzania. Ako to riešiť v práci? Podľa Ministerstva práce prichádzajú do úvahy tieto možnosti:

„Zamestnanec sa môže zo svojím zamestnávateľom dohodnúť:

  • na vykonávaní práce z domu, tzv. homeoffice,
  • na ospravedlnenej neprítomnosti v práci (postupuje sa na základe ustanovenia Zákonníka práce o dôležitých osobných prekážkach v práci (§ 141), kde zamestnávateľ ospravedlňuje neprítomnosť zamestnanca v práci z konkrétnych dôvodov),
  • na čerpaní dovolenky,  
  • na čerpaní náhradného voľna, resp. na pracovnom voľne s náhradou mzdy, ktoré si zamestnanec odpracuje neskôr.“

Kto nepôjde na test, nemusí dostať dávky

Kým účasť na celoplošnom testovaní nemá vplyv na nárok poistenca na pandemické ošetrovné, iná situácia je pri nemocenskom.

„Poistenec, ktorý sa dobrovoľne nezúčastní na celoplošnom testovaní, nemá nárok na pandemickú PN. Priznanie a vyplácanie tejto dávky podmieňuje platný zákon uznaním dočasnej pracovnej neschopnosti z dôvodu karantény resp. nariadenej izolácie.

Dočasnú pracovnú neschopnosť uznáva vždy lekár. Z dôvodu dobrovoľnej neúčasti na plošnom testovaní však poistencovi nebude nariadená karanténa ani izolácia, ale bude mu obmedzená sloboda pohybu. Z tohto dôvodu mu, jeho ošetrujúci nemôže vystaviť pandemickú PN,“ tvrdí Ministerstvo práce.

Čo ak nemôžem ísť na test, lebo som PN?

„V prípade, že osoba bude dočasne PN v čase celoplošného testovania, je potrebné, aby kontaktovala svojho ošetrujúceho lekára, v ktorého kompetencii je určenie liečebného režimu. Ten vzhľadom na charakter ochorenia posúdi, či absolvovanie testovania je alebo nie je v súlade so stanoveným liečebným režimom,“ radí ministerstvo.

Ak pôjdem na test, dostanem nemocenské?

Podľa ministerstva „ak sa nemocensky poistená osoba zúčastní na plošnom testovaní a bude mať pozitívny výsledok, bude jej príslušným úradom nariadená karanténa a má nárok na pandemickú PN.

Pre jej získanie musí telefonicky či mailom kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára a požiadať ho o vystavenie Potvrdenia o dočasnej práceneschopnosti z dôvodu nariadenej krantény, ktoré posiela do Sociálnej poisťovne.

Občan je povinný o práceneschopnosti a nariadenej karanténe informovať svojho zamestnávateľa; nerobí to za neho ani lekár, ani Sociálna poisťovňa.“

Zdroj: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár