Vážne veciŠtát pre rodinu

Pandemická OČR od septembra 2021

  20.09.2021   0

Pandemická OČR (ošetrovné) je aktuálna aj v školskom roku 2021/2022. Aké pravidlá platia, za akých podmienok vzniká nárok a ako si o pandemickú OČR požiadať?

Kedy majú rodičia nárok na OČR?

Shutterstock

Nechce sa vám čítať? Vypočujte si k téme náš podkást:

 

Nárok na pandemickú OČR majú rodičia detí do 11, resp. 18 rokov veku (ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom), ktoré sa nemôžu učiť prezenčne z dôvodu uzatvorenia triedy alebo školy (sú doma na online vyučovaní).

Avšak rodič si nemôže požiadať o OČR, ak dieťa nechodí do školy či do škôlky z obavy pred koronavírusom. V tomto prípade nárok na dávku nevznikne.

OČR a zavretá trieda

Trieda, či škola je spravidla uzavretá v prípade, ak je v triede pozitívny žiak (prípadne pozitívny učiteľ). Vtedy idú do karantény všetci žiaci (okrem tých, ktorí si uplatnia výnimku z karantény).

O uzavretí rozhodne riaditeľ školy, zriaďovateľ, hygienik, či minister. Obdobne to platí aj pre materské školy a jasle, ktorú sú uzatvorené na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak deti nemôžu zariadenie navštevovať.

»»»»»» Prečítajte si aj: Pozitívny spolužiak, trieda v karanténe - čo rodičia a učitelia?

OČR - izolácia a karanténa

Ďalej vzniká nárok na OČR vtedy, ak hygienik nariadil dieťaťu karanténne opatrenie. Na uplatnenie dávky pritom nemá vplyv, či dieťa bolo alebo nebolo zaočkované.

Choré dieťa a OČR

Rodič môže poberať ošetrovné aj v iných prípadoch, ako len z dôvodu koronavírusu. V prípade starších detí do 16 roku veku si rodičia nárok môžu uplatniť vtedy, ak je dieťa choré a lekár potvrdí potrebu ich osobného a celodenného ošetrovania.

Žiadosť o OČR a čestné vyhlásenie

Ak bolo vyučovanie v škole alebo jej časti prerušené, Sociálnej poisťovni rodičia nemusia predkladať žiadne potvrdenie o tom, že bola škola uzavretá, nemusia ani chodiť za pediatrom, aby potvrdil tlačivo k OČR (SP dostáva tieto informácie priamo od okresných úradov).

Ak už rodič počas koronakrízy poberal ošetrovné (stačí, že od marca 2020 podal jednu žiadosť o ošetrovné), stačí, ak na konci príslušného mesiaca zašle elektronický formulár Čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné a vyznačí v ňom dni, počas ktorých sa o dieťa staral.

OČR tlačivo cez pediatra

Ak malo dieťa pozitívny test na Covid-19 alebo je úzkym kontaktom pozitívneho spolužiaka či učiteľa a je preto v karanténe, či izolácii, treba telefonicky alebo mailom kontaktovať lekára a požiadať ho o vystavenie tlačiva Žiadosti o ošetrovné. Toto tlačivo pediater odošle priamo Sociálnej poisťovni.

Rodič na konci mesiaca zašle do Sociálnej poisťovne už len čestné vyhlásenie.

Ak rodič ešte počas krízovej situácie (od 12. 3. 2020) nikdy nečerpal pandemickú OČR, musí o dávku Sociálnu poisťovňu požiadať, stačí aj elektronicky.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Ako urýchlene vybaviť OČR.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
5 dôvodov, prečo je dobré byť mamou neskôr
22.10.2021   0
Štúdie ukazujú, že mať deti v neskoršom veku je dobré pre mozog, pretože ho robí „bystrejším.“
Bylinky v tehotenstve a počas dojčenia
21.10.2021   0
Veľa byliniek sa v tehotenstve, alebo v období dojčenia neodporúča. Chcela by som spomenúť bylinky, ktoré vhodné nie sú, ale aj to ako sa dajú pomocou byliniek vyriešiť niektoré tehotenské obtiaže, napríklad tehotenská nevoľnosť, ťažkosti po pôrode, či ktoré bylinky užívať pri dojčení.
Prehľad peňažných dávok pre rodiča
14.10.2021   1
Čakáte bábätko? V súvislosti s narodením a starostlivosťou o dieťa Vám môže vzniknúť nárok na rôzne peňažné dávky, príspevky, prídavky, daňový bonus... Tu nájdete prehľad peňažných dávok pre rodiča. Viete, že poistné na dôchodkové poistenie a zdravotné poistenie môže za rodiča platiť štát?
babetko
Správajú sa lepšie deti v jasličkách a škôlke, alebo tie, ktoré sú doma?
25.10.2021   0
Častá rodičovská dilema: dať dieťa do jasličiek, či do škôlky skôr, ako bude mať tri? Vedci z francúzskej Sorbonne sú však v tomto prípade na strane inštitúcií.
Deti, ktorým rodičia čítali pred nástupom do škôlky, napredujú viac ako ich rovesníci
20.10.2021   0
Rozdiel v slovnej zásobe u týchto detí je v miliónoch slov, doslova priepastný!
Dojčím proti svojej vôli.
19.10.2021   1
Bojíme sa v tomto napätom spoločenskom ovzduší nahlas povedať, že stačilo, že my vlastne už vôbec dojčiť nechceme!
detské choroby
CRP hodnoty. Kedy je CRP vysoké a treba antibiotiká?
25.10.2021   0
Z výsledkov CRP testu lekár zistí, či sú alebo nie sú antibiotiká potrebné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Operácia: Nosová mandľa
23.10.2021   0
Kedy treba ísť na operáciu? Čo sa deje pred operáciou? Kedy sa nesmie operovať? Ako je to s anestéziou? A čo sa deje po operácii.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
18.10.2021   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
zvery
Tehotenstvo a domáce zvieratá
18.10.2021   3
Aj vy máte doma miláčika, ktorý vás rozosmeje a privíta keď prídete z práce bez ohľadu na to či máte dobrú alebo zlú náladu? Možno aj preto mnoho domácností vlastní zvieratá, avšak čo robiť keď zrazu zistíte, že čakáte bábätko.
Pomoc, môj kocúr značkuje!
12.10.2021   1
Značkovanie znamená, že si kocúr označí svoje územie močom, aby tak dal okoliu vedieť, kde sa nachádza jeho teritórium.
Každý pes si zaslúži láskavý domov
04.10.2021   0
4. október je Svetový deň zvierat. Zodpovedná starostlivosť o psa začína už jeho hľadaním.