Otváranie škôl od 8. februára: môžem si nechať dieťa doma, ktoré školy sa neotvoria?

Kristína Kováčiková 0

Otváranie škôl sprevádzal chaos a napätie. Do školy nejdú deti z „čiernych“ okresov, o tom, či je vhodné, aby išli do školy deti z „bordových“ okresov, sa má vyjadriť regionálna hygiena, ktorá ale vydáva iba odporúčanie alebo neodporúčanie a rozhodovanie, ako ďalej, je už na samosprávach, riaditeľoch a rodičoch.

Čierne okresy, ktoré 8. februára neotvárajú školy, sú Trnava, Hlohovec, Šaľa, Bánovce nad Bebravou, Partizánske, Zlaté Moravce, Žiar nad Hronom, Rožňava a Revúca.

Od 15. februára sa k čiernym okresom pridáva aj Dunajská Streda, Galanta, Piešťany, Nové Mesto nad Váhom, Nitra a Snina.

Tieto konkrétne okresy, kde sa školy otvoriť nemôžu, vymenoval minister zdravotníctva. No školy sa neotvoria aj v niektorých ďalších mestách, kde tak rozhodli primátori alebo riaditelia (bordové okresy, III. stupeň varovania).

V červených okresoch (II. stupeň varovania) sa školy môžu otvoriť.

Ako to bude vyzerať od 8. februára, resp. 15. februára?

Shutterstock

Ako rozhodol minister školstva

S účinnosťou od 8. 2. 2021 minister školstva v súlade s uznesením vlády SR rozhodol, ak to prevádzkové podmienky umožňujú, že sa školské vyučovanie obnovuje v:

  • a) materských školách, špeciálnych materských školách a materských školách pri zdravotníckych zariadeniach,
  • b) základných školách na prvom stupni,
  • c) základných školách na druhom stupni pre skupiny jedného pedagogického zamestnanca a najviac piatich žiakov, ak podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,
  • d) základných školách pri zdravotníckych zariadeniach,
  • e) špeciálnych základných školách,
  • f) stredných zdravotníckych školách,
  • g) stredných školách v posledných ročníkoch,
  • h) stredných školách okrem posledných ročníkov pre skupiny jedného pedagogického zamestnanca a najviac piatich žiakov, ak podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,
  • i) stredných školách pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, odborných učilištiach a praktických školách,

Obnovuje sa individuálne vyučovanie v základných umeleckých školách pre žiakov vo veku žiaka prvého stupňa základnej školy okrem vyučovania predmetov spev a hra na dychový nástroj.

Obnovuje sa prevádzka

  • školských zariadení výchovného poradenstva a prevencie v rozsahu vykonávania individuálnej odbornej činnosti,
  • školských klubov detí,
  • školských internátov pre deti a žiakov škôl  uvedených v prvom bode písm. a), e) a i),
  • školských internátov pre žiakov škôl uvedených v prvom bode písm. f) s tým, že ubytovanie bude zabezpečené pre jedného žiaka v samostatnej izbe,
  • zariadení školského stravovania pre deti a žiakov škôl uvedených v prvom bode;  pre žiakov škôl, ktorí sa naďalej vzdelávajú dištančne, sa umožňuje len výdaj jedál a nápojov.

Pritom platí, že

      a) v školách, v ktorých sa školské vyučovanie neobnovuje, ostáva školské vyučovanie mimoriadne prerušené a riaditelia škôl naďalej zabezpečujú dištančné vzdelávanie, 
       b) v školských zariadeniach, ktorých prevádzka sa neobnovuje, ostáva prevádzka mimoriadne prerušená; prevádzka špeciálnych výchovných zariadení zostáva zachovaná podľa rozhodnutia zriaďovateľa s ohľadom na výkon rozhodnutia súdu.
 

V školách a škôlkach, v ktorých je prerušená prevádzka na základe rozhodnutia príslušného orgánu, môžu rodičia detí čerpať ošetrovné, nakoľko ide o mimoriadne prerušenie školského vyučovania v škole, resp. prevádzky školského zariadenia. Toto platí, aj keď je zatvorená len jedna alebo viacerých tried a škola, resp. škôlka inak funguje. Deťom sa zabezpečí dištančné vzdelávanie.

Testovanie rodičov a detí

Otestovať sa musí aspoň jeden zákonný zástupca dieťaťa či žiaka, ktorý s ním žije v spoločnej domácnosti. Ak ide o plnoletého žiaka, tak sa testuje len on, rodič sa testovať nemusí. Žiaci prvého stupňa základnej školy sa netestujú, aj keď presiahli vek 10 rokov.

Test platí 7 kalendárnych dní, splnenie tejto podmienky sa preukazuje hlavne prostredníctvom čestného vyhlásenia. Jeho prílohou je kópia negatívneho výsledku na COVID-19.

Čo ak sa rodič nedá testovať?

Ak rodič neabsolvuje testovanie a dieťa sa preto nebude zúčastňovať prezenčného vyučovania, škola eviduje neprítomnosť žiaka ako ospravedlnenú absenciu.

Rodič je povinný zabezpečiť kontakt so školou ohľadne vzdelávania svojho dieťaťa, ktoré bude prebiehať formou zadávania úloh ako je obvyklé pri chorobe dieťaťa alebo formou dištančného vyučovania, ak má na to škola kapacitné možnosti.

Ak tak rodič neurobí v priebehu 5 dní školského vyučovania, je to považované za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky a riaditeľ školy bude kontaktovať ÚPSVAR SR s hlásením o jej zanedbávaní. 

Ak neprítomnosť na prezenčnom vyučovaní bude dlhšia ako 15 vyučovacích dní a rodič nezabezpečí kontakt so školou v priebehu 5 dní školského vyučovania, žiak môže byť komisionálne preskúšaný z učiva daného ročníka

Zákonný zástupca nemá nárok na pandemickú OČR.

Kedy má rodič nárok na ošetrovné?

  • Ak dieťaťu bola nariadená karanténa/izolácia,
  • ak trieda/škola dieťaťa bola uzatvorená rozhodnutím príslušného orgánu (zriaďovateľ, riaditeľ alebo RÚVZ), pričom nemusí ísť iba o karanténne opatrenie, ale môže ísť aj o riaditeľské voľno,
  • ak dieťa lekár ospravedlnil pre chorobu, resp. rodičom lekár potvrdil potrebu ošetrovania z dôvodu choroby dieťaťa.

Prečítajte si viac: Pandemické ošetrovné od 8. februára

zdroj: minedu.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár