Od 1. októbra sa sprísňujú opatrenia, rúška budeme nosiť aj vonku

redakcia 0

Vláda vyhlásila v súvislosti s horšujúcou sa epidemiologickou situáciou núdzový stav. Od prvého októbra platia prísnejšie opatrenia.

Aktualizované: Od 12. októbra sa zatvárajú stredné školy. Od 15. októbra platia nové, ešte prísnejšie opatrenia.

Prečítajte si viac: Opatrenia od 15. októbra: rušia sa omše, športové podujatia, v reštauráciách sa nenajete.

Shutterstock

Hromadné podujatia

Pôvodne sa navrhovalo, že nebude možné organizovať žiadne hromadné podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy, vrátane omší.

Od 1.10. však platí, že hromadné podujatia je možné organizovať do 50 osôb, vrátane organizátorov. Ak by bolo napríklad 50 účinkujúcich alebo 50 športovcov na akcii, podujatie sa môže uskutočniť bez prítomnosti obecenstva.

V prevádzkach verejného stravovania (reštaurácie, bary, nočné kluby, pohostinstvá a pod.), ako aj v ubytovacích zariadeniach je zakázané usporadúvať hromadné podujatia kultúrnej, zábavnej, spoločenskej či inej povahy (diskotéky, tanečné zábavy a pod.)

Zakázané je usporadúvanie spoločenských podujatí ako sú svadobné oslavy, iné oslavy, plesy, kary, stužkové slávnosti a pod. Rodinné oslavy sa odporúčajú  presunúť na neskôr, keď bude priaznivejšia epidemiologická situácia. 

Konať sa budú môcť podujatia, ktorých konanie ustanovuje zákon, ako napríklad zasadnutia štátnych a samosprávnych orgánov, súdov a pod.

Výnimku majú aj hromadné podujatia, ktorých všetci účastníci budú v čase začiatku hromadného podujatia mať negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu certifikovaného v krajinách EÚ na ochorenie COVID-19, ktorý nie je starší ako 12 hodín.

Prevádzky

Obchody a obchodné domy budú mať opäť obmedzený počet zákazníkov na prevádzku – 1 zákazník na 10 štvorcových metrov. Táto podmienka sa nevzťahuje na deti.

Táto podmienka neplatí, ak je prevádzkovateľ schopný zabezpečiť a dodržiavať odstup medzi jednotlivými zákazníkmi minimálne 2 metre.

Alternatívne sa to dá použiť aj na prevádzky verejného stravovania, pokiaľ je prevádzkovateľ schopný zabezpečiť a dodržať odstup 2 metre medzi stolmi v zariadení určenými pre zákazníkov.

Prevádzky verejného stravovania budú môcť byť otvorené od 6.00 do 22.00, rozvoz a predaj cez okienko bez obmedzenia. Otvorené budú len tie prevádzky, kde zákazníci sedia.

Premiér vyzval domovy sociálnych služieb a nemocnice, aby zakázali návštevy.

Rúška

V školách budú nosiť aj naďalej rúška žiaci druhé stupňa ZŠ a študenti SŠ. V triedach pre mladšie deti (prvý stupeň ZŠ, škôlky) sa odporúčajú. Mimo tried musia mať rúška všetci žiaci, aj prvý stupeň. Výnimka platí len pre konzumáciu jedál a nápojov.

Povinnosť nosiť rúška v interiéri nielen zostáva, pridáva sa k nej aj exteriér – vonku budeme musieť mať rúška pri vzdialenosti menej ako 2 metre od ľudí, ktorí nežijú v spoločnej domácnosti.

Podľa epidemiológov má toto opodstatnenie aj vzhľadom na blížiacu sa chrípkovú sezónu, očakávajúc zvýšený výskyt respiračných ochorení s klinickými príznakmi podobnými COVID-19.

Odporúča sa nosiť rúško aj pri športovaní v interiéri.

Prečítajte si viac: Rúška od 1. októbra 2020.

Rúška – najmenej bolestivé a zároveň najúčinnejšie

„Počty infikovaných zo dňa na deň neznížime. Môžeme ale prispieť k tomu, aby sme situáciu najmä v nasledujúcich týždňoch udržali pod kontrolou,“ povedala prezidentka Zuzana Čaputová vo svojom príhovore občanom.

„Začnime prosím tým, čo je najmenej bolestivé a zároveň najúčinnejšie. Nezľahčujme situáciu, v ktorej sa nachádzame a nosme rúška všade tam, kde je to potrebné.

Nasadiť si rúško, pamätať na odstup a použiť dezinfekciu trvá sekundy. Sekundy, ktoré môžu pre tých najzraniteľnejších znamenať roky života, ktorý sa neskončí predčasne. Naše sekundy dnes teda znamenajú roky života pre iných.“

Prezidentka vyzvala k solidarite a ohľaduplnosti.

„S rastúcim počtom infikovaných stúpa počet tých, ktorí majú ťažký priebeh a končia v nemocniciach na jednotkách intenzívnej starostlivosti a pripojení na pľúcnych ventilátoroch.

Zastaviť šírenie vírusu teda neznamená len chrániť seba a svoje bezprostredné okolie, znamená uchrániť naše nemocnice, aby pod náporom nových pacientov naše zdravotníctvo neskolabovalo.

Aby chorí na COVID-19 s ťažkým priebehom mohli dostať adekvátnu starostlivosť a aby sme stále boli schopní liečiť aj iné ochorenia a robiť aj iné nevyhnutné lekárske zákroky.“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Pridaj komentár