Vážne veciŠtát pre rodinu

Od 1. októbra sa sprísňujú opatrenia, rúška budeme nosiť aj vonku

 redakcia   28.09.2020   0

Vláda vyhlásila v súvislosti s horšujúcou sa epidemiologickou situáciou núdzový stav. Od prvého októbra platia prísnejšie opatrenia.

Aktualizované: Od 12. októbra sa zatvárajú stredné školy. Od 15. októbra platia nové, ešte prísnejšie opatrenia.

Prečítajte si viac: Opatrenia od 15. októbra: rušia sa omše, športové podujatia, v reštauráciách sa nenajete.

Shutterstock

 

Hromadné podujatia

Pôvodne sa navrhovalo, že nebude možné organizovať žiadne hromadné podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy, vrátane omší.

Od 1.10. však platí, že hromadné podujatia je možné organizovať do 50 osôb, vrátane organizátorov. Ak by bolo napríklad 50 účinkujúcich alebo 50 športovcov na akcii, podujatie sa môže uskutočniť bez prítomnosti obecenstva.

V prevádzkach verejného stravovania (reštaurácie, bary, nočné kluby, pohostinstvá a pod.), ako aj v ubytovacích zariadeniach je zakázané usporadúvať hromadné podujatia kultúrnej, zábavnej, spoločenskej či inej povahy (diskotéky, tanečné zábavy a pod.)

Zakázané je usporadúvanie spoločenských podujatí ako sú svadobné oslavy, iné oslavy, plesy, kary, stužkové slávnosti a pod. Rodinné oslavy sa odporúčajú  presunúť na neskôr, keď bude priaznivejšia epidemiologická situácia. 

Konať sa budú môcť podujatia, ktorých konanie ustanovuje zákon, ako napríklad zasadnutia štátnych a samosprávnych orgánov, súdov a pod.

Výnimku majú aj hromadné podujatia, ktorých všetci účastníci budú v čase začiatku hromadného podujatia mať negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu certifikovaného v krajinách EÚ na ochorenie COVID-19, ktorý nie je starší ako 12 hodín.

Prevádzky

Obchody a obchodné domy budú mať opäť obmedzený počet zákazníkov na prevádzku - 1 zákazník na 10 štvorcových metrov. Táto podmienka sa nevzťahuje na deti.

Táto podmienka neplatí, ak je prevádzkovateľ schopný zabezpečiť a dodržiavať odstup medzi jednotlivými zákazníkmi minimálne 2 metre.

Alternatívne sa to dá použiť aj na prevádzky verejného stravovania, pokiaľ je prevádzkovateľ schopný zabezpečiť a dodržať odstup 2 metre medzi stolmi v zariadení určenými pre zákazníkov.

Prevádzky verejného stravovania budú môcť byť otvorené od 6.00 do 22.00, rozvoz a predaj cez okienko bez obmedzenia. Otvorené budú len tie prevádzky, kde zákazníci sedia.

Premiér vyzval domovy sociálnych služieb a nemocnice, aby zakázali návštevy.

Rúška

V školách budú nosiť aj naďalej rúška žiaci druhé stupňa ZŠ a študenti SŠ. V triedach pre mladšie deti (prvý stupeň ZŠ, škôlky) sa odporúčajú. Mimo tried musia mať rúška všetci žiaci, aj prvý stupeň. Výnimka platí len pre konzumáciu jedál a nápojov.

Povinnosť nosiť rúška v interiéri nielen zostáva, pridáva sa k nej aj exteriér - vonku budeme musieť mať rúška pri vzdialenosti menej ako 2 metre od ľudí, ktorí nežijú v spoločnej domácnosti.

Podľa epidemiológov má toto opodstatnenie aj vzhľadom na blížiacu sa chrípkovú sezónu, očakávajúc zvýšený výskyt respiračných ochorení s klinickými príznakmi podobnými COVID-19.

Odporúča sa nosiť rúško aj pri športovaní v interiéri.

Prečítajte si viac: Rúška od 1. októbra 2020.

Rúška - najmenej bolestivé a zároveň najúčinnejšie

"Počty infikovaných zo dňa na deň neznížime. Môžeme ale prispieť k tomu, aby sme situáciu najmä v nasledujúcich týždňoch udržali pod kontrolou," povedala prezidentka Zuzana Čaputová vo svojom príhovore občanom.

"Začnime prosím tým, čo je najmenej bolestivé a zároveň najúčinnejšie. Nezľahčujme situáciu, v ktorej sa nachádzame a nosme rúška všade tam, kde je to potrebné.

Nasadiť si rúško, pamätať na odstup a použiť dezinfekciu trvá sekundy. Sekundy, ktoré môžu pre tých najzraniteľnejších znamenať roky života, ktorý sa neskončí predčasne. Naše sekundy dnes teda znamenajú roky života pre iných."

Prezidentka vyzvala k solidarite a ohľaduplnosti.

"S rastúcim počtom infikovaných stúpa počet tých, ktorí majú ťažký priebeh a končia v nemocniciach na jednotkách intenzívnej starostlivosti a pripojení na pľúcnych ventilátoroch.

Zastaviť šírenie vírusu teda neznamená len chrániť seba a svoje bezprostredné okolie, znamená uchrániť naše nemocnice, aby pod náporom nových pacientov naše zdravotníctvo neskolabovalo.

Aby chorí na COVID-19 s ťažkým priebehom mohli dostať adekvátnu starostlivosť a aby sme stále boli schopní liečiť aj iné ochorenia a robiť aj iné nevyhnutné lekárske zákroky."

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   0
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
13.10.2020   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
babetko
Ako vybrať detskú postieľku pre pokojný spánok bábätka?
20.10.2020   0
Patrí medzi najdôležitejšie kúsky detskej výbavy vôbec. Prečítajte si tipy, ktoré vám výber postieľky uľahčia.
Na tieto míľniky dajte u svojho dieťaťa pozor
19.10.2020   1
Vo vývine malých detí sú isté míľniky, ktoré by dieťatko do určitého veku malo zvládnuť.
VIUSID - hrajte o zimnú výzbroj vašej imunity
16.10.2020   0
VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.
detské choroby
Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
Skrížená alergická reakcia
08.10.2020   0
Fenomén skríženej alergie je predmetom intenzívneho výskumu. Dnes je už známe presné zloženie skrížene reagujúcich proteínov. Máme k dispozícii senzibilizačné vzory s peľmi asociovanej potravinovej alergie.
zvery
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.