Vážne veciŠtát pre rodinu

Obedy zadarmo sa rušia. Odkedy treba platiť?

 Kristína Kováčiková   04.09.2020   0

V júli predstavila vláda Igora Matoviča balík opatrení určených pre rodiny a na podporu detí, študentov a seniorov, medzi ktorými zaznel aj návrh zrušenia obedov zadarmo. Namiesto dotácie na obed ohlásili vyšší dvojnásobný daňový bonus.

Rodičia od septembra dostávajú zo školy prihlášky na obed. Školské jedálne zisťujú počet detí, s ktorými treba počítať v novom školskom roku. A zatiaľ sa rodičia pýtajú, či už budú po novom za obedy platiť.

 

Obedy zadarmo. Alebo trochu zadarmo

Aj keď mnohí rodičia už žijú v tom, že nám obedy zadarmo zrušili, koniec dotácie na obed je na pláne až od januára 2021. V rovnakom termíne má byť účinná aj „protináhrada“ v podobe zvýšenia daňového bonusu pre pracujúcich rodičov, ktorú má pod palcom ministerstvo financií.

Minimálne do decembra tak bude štát dávať dotáciu v sume 1,20 eur na každé dieťa – predškoláka alebo školáka ZŠ, a to za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo na výchovno-vzdelávacej činnosti.

Pripomíname, že dotácia je určená len na nákup potravín, nie aj na réžiu, a preto musia rodičia obedy pre deti doplácať. Sumy doplatkov sa rôznia v závislosti od toho, v akom finančnom pásme je škola, do ktorej chodí dieťa. Tie sú štyri a majú zohľadňovať rôzne ceny potravín v rôznych častiach Slovenska.

Okrem doplácania za obedy si musia dať rodičia pozor aj na odhlasovanie obedov. V niektorých školách je treba stihnúť dieťa odhlásiť z obeda deň vopred, inak musí rodič platiť cenu obeda v plnej výške.

Vyšší daňový bonus od januára

Za obedy budú rodičia predškolákov a školákov platiť najskôr od januára. Obedy za symbolický cent by mali dostať deti nezamestnaných rodičov a detí zo sociálne slabších rodín. Protihodnotou plošných obedov zadarmo by mal byť dvojnásobný daňový bonus pre pracujúcich rodičov.

Daňový bonus je daňové zvýhodnenie, ktoré sa poskytuje daňovníkovi vyživujúcemu dieťa žijúce s ním v domácnosti formou zníženia dane z príjmov, resp. preddavkov na daň, ktorú by inak daňovník musel zaplatiť. O sumu daňového bonusu sa daňovníkovi znižuje daň (nie základ dane), čo daňovníkovi – zamestnancovi priamo zvyšuje jeho plat.

V súčasnosti výška ročného daňového bonusu na jedno dieťa staršie ako 6 rokov predstavuje sumu 272,64 eur (12 x 22,72). Výška ročného daňového bonusu na jedno dieťa, ktoré nedovŕšilo 6 rokov veku predstavuje sumu je 545,28 eur (12 x 45,44), pri dvoch deťoch je to suma 1096,56 eur.

Po novom by dvojnásobný daňový bonus dostali aj rodičia detí do 15 rokov.

Prečítajte si viac: Daňový bonus

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenská poradňa - aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?
18.01.2021   5
Viete aké vyšetrenia vás čakajú počas tehotenstva? Čo sa vyšetruje v ktorej poradni? Koľko ultrazvukov je povinných v tehotenstve? Kedy vám lekár vypíše tehotenskú knižku a kedy nástup na materskú dovolenku?
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
babetko
Kedy má už rozprávať? 7 otázok pre logopédku
18.01.2021   1
Podľa psychológov a ich tabuliek má vedieť 16-mesačné dieťa cca 50 slov. Ale často ich narátame sotva 15, aj to je veľa. Je to zle? Pýtala som sa logoédky Barbory Králikovej.
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
Hanbím sa, že neľúbim svoje dieťa viacej
14.01.2021   14
Čo len to bábätko potrebuje, veď všetko som mu už dala, tak čo teraz s ním... nemôžem si pomôcť, ale je to také nudné, stereotypné, príšerne otravné. Som z toho unavená.
detské choroby
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
Krvácanie z nosa
11.01.2021   0
Hoci krvácanie z nosa vie poriadne vystrašiť,u detí vo veku 3-10 rokov je časté a obyčajne nejde o nič vážne. Krvácanie sa zvyčajne zastaví samo a môže byť bezpečne ošetrené doma.
zvery
Morčatá
12.01.2021   11
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   3
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?