Vážne veciŠtát pre rodinu

Obedy zadarmo sa rušia. Odkedy treba platiť?

 Kristína Kováčiková   04.09.2020   0

V júli predstavila vláda Igora Matoviča balík opatrení určených pre rodiny a na podporu detí, študentov a seniorov, medzi ktorými zaznel aj návrh zrušenia obedov zadarmo. Namiesto dotácie na obed ohlásili vyšší dvojnásobný daňový bonus.

Rodičia od septembra dostávajú zo školy prihlášky na obed. Školské jedálne zisťujú počet detí, s ktorými treba počítať v novom školskom roku. A zatiaľ sa rodičia pýtajú, či už budú po novom za obedy platiť.

 

Obedy zadarmo. Alebo trochu zadarmo

Aj keď mnohí rodičia už žijú v tom, že nám obedy zadarmo zrušili, koniec dotácie na obed je na pláne až od januára 2021. V rovnakom termíne má byť účinná aj „protináhrada“ v podobe zvýšenia daňového bonusu pre pracujúcich rodičov, ktorú má pod palcom ministerstvo financií.

Minimálne do decembra tak bude štát dávať dotáciu v sume 1,20 eur na každé dieťa – predškoláka alebo školáka ZŠ, a to za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo na výchovno-vzdelávacej činnosti.

Pripomíname, že dotácia je určená len na nákup potravín, nie aj na réžiu, a preto musia rodičia obedy pre deti doplácať. Sumy doplatkov sa rôznia v závislosti od toho, v akom finančnom pásme je škola, do ktorej chodí dieťa. Tie sú štyri a majú zohľadňovať rôzne ceny potravín v rôznych častiach Slovenska.

Okrem doplácania za obedy si musia dať rodičia pozor aj na odhlasovanie obedov. V niektorých školách je treba stihnúť dieťa odhlásiť z obeda deň vopred, inak musí rodič platiť cenu obeda v plnej výške.

Vyšší daňový bonus od januára

Za obedy budú rodičia predškolákov a školákov platiť najskôr od januára. Obedy za symbolický cent by mali dostať deti nezamestnaných rodičov a detí zo sociálne slabších rodín. Protihodnotou plošných obedov zadarmo by mal byť dvojnásobný daňový bonus pre pracujúcich rodičov.

Daňový bonus je daňové zvýhodnenie, ktoré sa poskytuje daňovníkovi vyživujúcemu dieťa žijúce s ním v domácnosti formou zníženia dane z príjmov, resp. preddavkov na daň, ktorú by inak daňovník musel zaplatiť. O sumu daňového bonusu sa daňovníkovi znižuje daň (nie základ dane), čo daňovníkovi – zamestnancovi priamo zvyšuje jeho plat.

V súčasnosti výška ročného daňového bonusu na jedno dieťa staršie ako 6 rokov predstavuje sumu 272,64 eur (12 x 22,72). Výška ročného daňového bonusu na jedno dieťa, ktoré nedovŕšilo 6 rokov veku predstavuje sumu je 545,28 eur (12 x 45,44), pri dvoch deťoch je to suma 1096,56 eur.

Po novom by dvojnásobný daňový bonus dostali aj rodičia detí do 15 rokov.

Prečítajte si viac: Daňový bonus

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?