Vážne veciŠtát pre rodinu

Nová výška pandemickej PN a OČR v apríli 2021

 Kristína Kováčiková   01.04.2021   1

Novela zákona o sociálnom poistení umožňuje čerpanie pandemickej PN a OČR za apríl 2021 vo výške 75 % vymeriavacieho základu, čiže na úrovni čistej mzdy zamestnanca.

Takáto kompenzácia bude možná len za mesiac apríl. Má isť o motiváciu dodržiavania karanténnych opatrení a podporu osôb odkázaných na tieto dávky.

Predpokladá sa, že v mesiaci apríl sa bude týkať pandemické nemocenské 136,8 tisíc poberateľov a pandemické ošetrovné takmer 51 tisíc rodičov.

Shutterstock

 

Pandemické nemocenské za apríl 2021

V apríli 2021 je výška pandemického nemocenského poistenca, ktorý bol v čase trvania krízovej situácie uznaný za dočasne práceneschopného z dôvodu nariadenia karanténneho opatrenia alebo izolácie, 75 % denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

Poistencovi, ktorému vznikol nárok na nemocenské z dôvodu nariadenia karanténneho opatrenia alebo izolácie pred nadobudnutím účinnosti novely, vzniká nárok na nemocenské aj za obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti z dôvodu nariadeného karanténneho opatrenia alebo izolácie po 31. marci 2021.

Pandemické ošetrovné za apríl 2021

 V apríli 2021 je výška pandemického ošetrovného 75 % denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

Poistencovi, ktorému vznikol nárok na pandemické ošetrovné pred nadobudnutím účinnosti novely, vzniká nárok na ošetrovné aj za obdobie osobného a celodenného ošetrovania alebo osobnej a celodennej starostlivosti po 31. marci 2021.

O výške nemocenského a ošetrovného sa písomné rozhodnutie nevyhotovuje; deň oznámenia rozhodnutia je deň výplaty tohto nemocenského alebo ošetrovného.

Možnosť prepočítania výšky dávky ošetrovného

Z dôvodu dlhodobého trvania krízovej situácie a s tým spojenými problémami v aplikačnej praxi – napríklad nezohľadňovanie zmeny rozhodujúceho obdobia, či vznik povinného poistenia SZČO k 1. júlu, je ďalšou zmenou možnosť požiadať o opätovné posúdenie nároku na tzv. pandemické ošetrovné 2 x ročne (k 1. dňu čerpania OČR po 31. decembri, resp. 30. júni)

V praxi sú bežné situácie, že pri prvom nároku na uplatnenie pandemickej OČR poistencovi nevznikol nárok, pretože nesplnil všetky podmienky nároku, napríklad nedoplatok na poistnom SZČO alebo nárok poistencovi vznikol, ale keby sa posúdil opätovne, vychádzalo by sa pri výpočte z iného rozhodujúceho obdobia a ošetrovné by mohol mať vyššie.

V prípade, ak poistenec požiada o prepočítanie, Sociálna poisťovňa opätovne posúdi nárok a rozhodne o novej výške pandemickej OČR – z vymeriavacieho základu, ktorý poistenec dosiahol v novom rozhodujúcom období (v ktorom dosiahol vyšší vymeriavací základ).

O prepočítanie si treba požiadať, nebude to automaticky platiť pre všetkých poistencov, pretože niekomu by, naopak, mohlo výšku ošetrovného takéto prepočítanie znížiť.

Aby dotknuté osoby mohli o prepočítanie požiadať v čo najkratšom termíne, novela umožňuje prvý raz podať žiadosť o posúdenie nároku k 1. dňu OČR po nadobudnutí účinnosti novely, následne už bude možné požiadať o prepočítanie len v určených termínoch (po 31. júni a následne 31. decembri), teda maximálne 2 x do roka.

Ďalšiu výšku ošetrovného môže určiť aj vláda

Podľa novely zákona o sociálnom poistení môže vláda na obdobie trvania krízovej situácie ustanoviť svojim nariadením podmienky nároku na výplatu nemocenského a výšku nemocenského a ošetrovného.

Ide o mimoriadny - neštandardný nástroj, ktorý má byť použitý len v odôvodnených situáciách. Nariadenie vlády umožňuje riešiť niektoré otázky operatívnejšie v porovnaní s legislatívnym procesom.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku
gusto napísané 05.04.2021 20:08

Bol som v kontakte s covid pozitivnym a som v karantene. Do karanteny som nastupil koncom marca a aj v aprili este musim nejake dni ostat v karantene.

Cize som na pandemickej PN.

Chcel by som vediet, ci od 01.04.2021 sa vztahuje aj na mna novela zakona a od 01.04.2021 dostanem 75 % vymeriavacieho základu.

dakujem

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
Pôrod po francúzsky? Tlmenie bolesti a ocko pri pôrode sú samozrejmosťou
08.04.2021   0
Povestná francúzska elegancia sa netýka len filmov. Tu vo Francúzsku sa pôrod rozhodne toľko neprežíva, nevedú sa verejné diskusie o zlepšení postavenia rodičiek, lepších pôrodniciach, kvalitnejšej starostlivosti, tieto témy majú vyriešené. Tehotenstvo je brané ako normálny stav ženy, o ktorom sa veľa nehovorí. Francúzky až do pôrodu fungujú normálne, chodia do práce, raz za čas si zájdu na vyšetrenie.
babetko
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
Polohy na dojčenie po cisárskom reze
12.04.2021   1
Dojčenie po „cisárskom“ si vyžaduje také polohy na dojčenie, ktoré nezaťažujú operačnú ranu matky.
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...