Vážne veciŠtát pre rodinu

Nová výška pandemickej PN a OČR v apríli 2021

 Kristína Kováčiková   01.04.2021   1

Novela zákona o sociálnom poistení umožňuje čerpanie pandemickej PN a OČR za apríl 2021 vo výške 75 % vymeriavacieho základu, čiže na úrovni čistej mzdy zamestnanca.

Takáto kompenzácia bude možná len za mesiac apríl. Má isť o motiváciu dodržiavania karanténnych opatrení a podporu osôb odkázaných na tieto dávky.

Predpokladá sa, že v mesiaci apríl sa bude týkať pandemické nemocenské 136,8 tisíc poberateľov a pandemické ošetrovné takmer 51 tisíc rodičov.

Shutterstock

 

Pandemické nemocenské za apríl 2021

V apríli 2021 je výška pandemického nemocenského poistenca, ktorý bol v čase trvania krízovej situácie uznaný za dočasne práceneschopného z dôvodu nariadenia karanténneho opatrenia alebo izolácie, 75 % denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

Poistencovi, ktorému vznikol nárok na nemocenské z dôvodu nariadenia karanténneho opatrenia alebo izolácie pred nadobudnutím účinnosti novely, vzniká nárok na nemocenské aj za obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti z dôvodu nariadeného karanténneho opatrenia alebo izolácie po 31. marci 2021.

Pandemické ošetrovné za apríl 2021

 V apríli 2021 je výška pandemického ošetrovného 75 % denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

Poistencovi, ktorému vznikol nárok na pandemické ošetrovné pred nadobudnutím účinnosti novely, vzniká nárok na ošetrovné aj za obdobie osobného a celodenného ošetrovania alebo osobnej a celodennej starostlivosti po 31. marci 2021.

O výške nemocenského a ošetrovného sa písomné rozhodnutie nevyhotovuje; deň oznámenia rozhodnutia je deň výplaty tohto nemocenského alebo ošetrovného.

Možnosť prepočítania výšky dávky ošetrovného

Z dôvodu dlhodobého trvania krízovej situácie a s tým spojenými problémami v aplikačnej praxi – napríklad nezohľadňovanie zmeny rozhodujúceho obdobia, či vznik povinného poistenia SZČO k 1. júlu, je ďalšou zmenou možnosť požiadať o opätovné posúdenie nároku na tzv. pandemické ošetrovné 2 x ročne (k 1. dňu čerpania OČR po 31. decembri, resp. 30. júni)

V praxi sú bežné situácie, že pri prvom nároku na uplatnenie pandemickej OČR poistencovi nevznikol nárok, pretože nesplnil všetky podmienky nároku, napríklad nedoplatok na poistnom SZČO alebo nárok poistencovi vznikol, ale keby sa posúdil opätovne, vychádzalo by sa pri výpočte z iného rozhodujúceho obdobia a ošetrovné by mohol mať vyššie.

V prípade, ak poistenec požiada o prepočítanie, Sociálna poisťovňa opätovne posúdi nárok a rozhodne o novej výške pandemickej OČR – z vymeriavacieho základu, ktorý poistenec dosiahol v novom rozhodujúcom období (v ktorom dosiahol vyšší vymeriavací základ).

O prepočítanie si treba požiadať, nebude to automaticky platiť pre všetkých poistencov, pretože niekomu by, naopak, mohlo výšku ošetrovného takéto prepočítanie znížiť.

Aby dotknuté osoby mohli o prepočítanie požiadať v čo najkratšom termíne, novela umožňuje prvý raz podať žiadosť o posúdenie nároku k 1. dňu OČR po nadobudnutí účinnosti novely, následne už bude možné požiadať o prepočítanie len v určených termínoch (po 31. júni a následne 31. decembri), teda maximálne 2 x do roka.

Ďalšiu výšku ošetrovného môže určiť aj vláda

Podľa novely zákona o sociálnom poistení môže vláda na obdobie trvania krízovej situácie ustanoviť svojim nariadením podmienky nároku na výplatu nemocenského a výšku nemocenského a ošetrovného.

Ide o mimoriadny - neštandardný nástroj, ktorý má byť použitý len v odôvodnených situáciách. Nariadenie vlády umožňuje riešiť niektoré otázky operatívnejšie v porovnaní s legislatívnym procesom.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku
gusto napísané 05.04.2021 20:08

Bol som v kontakte s covid pozitivnym a som v karantene. Do karanteny som nastupil koncom marca a aj v aprili este musim nejake dni ostat v karantene.

Cize som na pandemickej PN.

Chcel by som vediet, ci od 01.04.2021 sa vztahuje aj na mna novela zakona a od 01.04.2021 dostanem 75 % vymeriavacieho základu.

dakujem

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bratislava už prednostne očkuje aj tehotné ženy
12.05.2021   0
Tehotné ženy, ktoré sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, sa môžu prihlásiť do náhradníckeho zoznamu.
Pôrody znova ako za socializmu - pandémia ako výhovorka
11.05.2021   0
Ako sa ženám rodilo a rodí počas pandémie, ktorá trvá už viac ako rok? Vrátili sme sa do socialistických čias, až šokujúco rýchlo.
1. týždeň tehotenstva
09.05.2021   0
Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov.
babetko
Neurovedkyňa dokázala, aký dôležitý je vzťah mamy a dieťaťa
11.05.2021   0
Neurovedkyňa vytvorila pomocou magnetickej rezonancie úžasný obraz, ktorý ukazuje silné spojenie medzi matkou a dieťaťom – je na nej ona sama so svojim dvojmesačným synčekom.
"Toto moje dieťa nerobí. Požičiava hračky a nebije sa..."
10.05.2021   0
Moje dieťa nechcelo požičať inému dieťaťu lopatku. A mamička toho druhého dieťaťa zostala zarazená a skonštatovala:
detské choroby
Crohnova choroba u detí
06.05.2021   0
Crohnova choroba je vlastne zápal čreva. Chronický. Mení život tomu, kto toto ochorenie získal. Čoraz viac detí a mladých ľudí patrí medzi pacientov a rodičia často opomínajú prvotné príznaky ochorenia.
Tiková porucha u detí
02.05.2021   3
Ako rodičia budete asi medzi prvými, ktorí si môžu všimnúť u svojho dieťaťa isté stereotypné pohybové alebo zvukové prejavy, ktoré nazývame tikmi. Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu, avšak niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.
Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami
26.04.2021   0
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
zvery
Zajac ako domáci miláčik...
07.05.2021   7
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Kde sa na psovi a mačke skrýva kliešť a ako ho odstrániť
20.04.2021   0
Skrýše kliešťov: vnútro a okolie uší, na hlave a okolo očí, v oblasti papule a ňufáka, na krku pod obojkom, slabiny a medzi zadnými nohami, pod prednými nohami, labky a medzi prstami, okolo chvosta
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.