Vážne veciŠtát pre rodinu

Nová výška pandemickej PN a OČR v apríli 2021

 Kristína Kováčiková   01.04.2021   1

Novela zákona o sociálnom poistení umožňuje čerpanie pandemickej PN a OČR za apríl 2021 vo výške 75 % vymeriavacieho základu, čiže na úrovni čistej mzdy zamestnanca.

Takáto kompenzácia bude možná len za mesiac apríl. Má isť o motiváciu dodržiavania karanténnych opatrení a podporu osôb odkázaných na tieto dávky.

Predpokladá sa, že v mesiaci apríl sa bude týkať pandemické nemocenské 136,8 tisíc poberateľov a pandemické ošetrovné takmer 51 tisíc rodičov.

Shutterstock

 

Pandemické nemocenské za apríl 2021

V apríli 2021 je výška pandemického nemocenského poistenca, ktorý bol v čase trvania krízovej situácie uznaný za dočasne práceneschopného z dôvodu nariadenia karanténneho opatrenia alebo izolácie, 75 % denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

Poistencovi, ktorému vznikol nárok na nemocenské z dôvodu nariadenia karanténneho opatrenia alebo izolácie pred nadobudnutím účinnosti novely, vzniká nárok na nemocenské aj za obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti z dôvodu nariadeného karanténneho opatrenia alebo izolácie po 31. marci 2021.

Pandemické ošetrovné za apríl 2021

 V apríli 2021 je výška pandemického ošetrovného 75 % denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

Poistencovi, ktorému vznikol nárok na pandemické ošetrovné pred nadobudnutím účinnosti novely, vzniká nárok na ošetrovné aj za obdobie osobného a celodenného ošetrovania alebo osobnej a celodennej starostlivosti po 31. marci 2021.

O výške nemocenského a ošetrovného sa písomné rozhodnutie nevyhotovuje; deň oznámenia rozhodnutia je deň výplaty tohto nemocenského alebo ošetrovného.

Možnosť prepočítania výšky dávky ošetrovného

Z dôvodu dlhodobého trvania krízovej situácie a s tým spojenými problémami v aplikačnej praxi – napríklad nezohľadňovanie zmeny rozhodujúceho obdobia, či vznik povinného poistenia SZČO k 1. júlu, je ďalšou zmenou možnosť požiadať o opätovné posúdenie nároku na tzv. pandemické ošetrovné 2 x ročne (k 1. dňu čerpania OČR po 31. decembri, resp. 30. júni)

V praxi sú bežné situácie, že pri prvom nároku na uplatnenie pandemickej OČR poistencovi nevznikol nárok, pretože nesplnil všetky podmienky nároku, napríklad nedoplatok na poistnom SZČO alebo nárok poistencovi vznikol, ale keby sa posúdil opätovne, vychádzalo by sa pri výpočte z iného rozhodujúceho obdobia a ošetrovné by mohol mať vyššie.

V prípade, ak poistenec požiada o prepočítanie, Sociálna poisťovňa opätovne posúdi nárok a rozhodne o novej výške pandemickej OČR – z vymeriavacieho základu, ktorý poistenec dosiahol v novom rozhodujúcom období (v ktorom dosiahol vyšší vymeriavací základ).

O prepočítanie si treba požiadať, nebude to automaticky platiť pre všetkých poistencov, pretože niekomu by, naopak, mohlo výšku ošetrovného takéto prepočítanie znížiť.

Aby dotknuté osoby mohli o prepočítanie požiadať v čo najkratšom termíne, novela umožňuje prvý raz podať žiadosť o posúdenie nároku k 1. dňu OČR po nadobudnutí účinnosti novely, následne už bude možné požiadať o prepočítanie len v určených termínoch (po 31. júni a následne 31. decembri), teda maximálne 2 x do roka.

Ďalšiu výšku ošetrovného môže určiť aj vláda

Podľa novely zákona o sociálnom poistení môže vláda na obdobie trvania krízovej situácie ustanoviť svojim nariadením podmienky nároku na výplatu nemocenského a výšku nemocenského a ošetrovného.

Ide o mimoriadny - neštandardný nástroj, ktorý má byť použitý len v odôvodnených situáciách. Nariadenie vlády umožňuje riešiť niektoré otázky operatívnejšie v porovnaní s legislatívnym procesom.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
gusto napísané 05.04.2021 20:08

Bol som v kontakte s covid pozitivnym a som v karantene. Do karanteny som nastupil koncom marca a aj v aprili este musim nejake dni ostat v karantene.

Cize som na pandemickej PN.

Chcel by som vediet, ci od 01.04.2021 sa vztahuje aj na mna novela zakona a od 01.04.2021 dostanem 75 % vymeriavacieho základu.

dakujem

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako bolia kontrakcie?
23.06.2021   0
Čo sú kontrakcie, ako sa prejavujú a ako veľmi bolia? Ako odlíšiť pravé kontrakcie od falošných, pri akom intervale ísť do pôrodnice? Pomáha kontrakcie predýchať?
Opuchy nôh v tehotenstve
22.06.2021   6
Opuchy nôh postihujú asi 75% tehotných, zvyčajne po 20. týždni tehotenstva. Zhoršujú sa hlavne na večer a cez noc by mali vymiznúť. Aké sú príčiny opuchov a ako ich zmierniť?
3D animácie pôrodu (video)
18.06.2021   0
Ako prebieha pôrod? Čo sa počas kontrakcií deje s bábätkom? Nasledujúce video veľmi názorne zobrazuje priebeh prvej i druhej doby pôrodnej.
babetko
Utopiť sa dá aj v záhradnom bazéne. Na toto treba dať pozor
23.06.2021   0
Voda deti láka, sú v nej obvykle radi. No v okolí bazénu ich nikdy nenechávajte bez dozoru. Aké riziká hrozia?
Vodné hry pre deti
23.06.2021   0
Hry s vodou deti milujú. Okrem osvieženia hry s vodou poskytujú veľa príležitostí na trénovanie ohybnosti, koordinácie pohybov, kooperácie s kamarátmi ...
Začíname papať: Kedy? Čo? Tabuľky po mesiacoch.
22.06.2021   9
Ako zavádzať príkrmy? Kedy s nimi začať? Ako postupovať? Ak hľadáte tabuľku, s akými príkrmami začať podľa veku bábätka, urobíte si prehľad od 6. mesiaca po prvý rok bábätka.
detské choroby
Suché a sekundárne utopenie – aké ich sprevádzajú príznaky
23.06.2021   0
Čo je suché alebo sekundárne utopenie? Nenastane vo vode, ale až neskôr. Aké sú príznaky? Čo robiť pri suchom topení a ako podať prvú pomoc?
Fontanela: prečo ju bábätká majú a kedy zrastie
18.06.2021   0
Všetky bábätká prichádzajú na svet s vankúšikom nad čelom. Je to takzvaná veľká fontanela, ktorá je veľmi dôležitá pre zdravý vývoj novorodenca.
Príznaky dehydratácie
07.06.2021   0
Príznaky dehydratácie: suché sliznice ( pery, jazyk, dutina ústna, málo slín) tmavý, koncentrovaný moč nemočenie 6-8 hodín ( 3-4 hodiny dojčatá do pol roka) chýbanie sĺz,...
zvery
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?
Ako dlho si pamätajú mačky
28.05.2021   0
Pamätajú si mačky svojich majiteľov aj po rokoch odlúčenia? Aká je pamäť mačiek? Majú nejaké spomienky?
Ako nakŕmiť malé mačiatko
17.05.2021   1
Ocitli ste sa v situácii, že sa máte postarať o mačiatko-novorodenca? Nemusí to byť jednoduché. Ako nakŕmiť takúto "mini micu"?