Vážne veciŠtát pre rodinu

Niektoré deti pôjdu na 2 týždne do školy a potom 2 mesiace už nikto

 Kika Kováčiková   07.03.2021   0

„Ak bol niekedy za posledného pol roka čas – mesiac, týždeň alebo deň, kedy je jasné, že školáci nepatria do škôl, tak je to teraz, na začiatku marca 2021.“

Tvrdí analytik Ivan Bošňák (Dáta bez pátosu), vyzývajúc vládu v otvorenom liste k otváraniu škôl v marci 2021. A to napriek tomu, že je zástancom hesla školy zatvárať posledné a školy otvárať prvé.

Shutterstock

 

V uznesení vlády SR z 28. februára sa zadefinovalo, že treba znížiť mobilitu, znížiť šírenie vírusu, počet hospitalizovaných, aj výskyt nových mutácií.

Od 3. marca platia nové opatrenia, ktorých účinnosť sa má zmerať 21. marca – ak sa nám to nepodarí, má prísť lockdown v pravom zmysle slova – s vypnutím celej krajiny.

Medzitým už máme na Slovensku potvrdený výskyt juhoafrickej mutácie, a to v 7 vzorkách z 96 (piatok 5. marca). Prevažuje však ten britský, ktorý sa veľmi dobre šíri medzi mladými (deti od 0 do 10 rokov, tínedžeri od 10 do 20 rokov).

„Ich zastúpenie medzi PCR pozitívnymi nikdy nebolo tak vysoké ako teraz,“ upozorňuje Bošňák:

Detí od 0 do 10 rokov je proporcionálne 2x viac ako pred mesiacom a nominálne je PCR pozitívnych o 20% viac ako pred mesiacom. Nie 2x menej, ale 2x viac.

Menej je proporcionálne tých ostatných vekových skupín, klesajú nad 90 a nad 80 rokov. Aktuálne sme na úrovní 2.300 (denný priemer) v 7D incidencii a z AntiG testov máme okolo 2-3 tisíc dene a spolu 5 až 6 tisíc pozitívnych denne.“

Široko poňaté rozhodnutie ministra školstva umožňuje otvárať riaditeľom a zriaďovateľom škôl prakticky celý prvý stupeň, podľa toho, ako sa k tomu jednotlivé školy postavia.

Podľa analytika otváranie akejkoľvek školy pre kohokoľvek mimo detí rodičov z prvej línie veľmi pravdepodobne spôsobí okamžité zvýšenie mobility, zvýšenie možnosti šírenia vírusu medzi deťmi a následne na starých rodičov, ich nástup do nemocnice a tiež posilnenie výskytu týchto mutácií.

Už teraz je pritom počet hospitalizovaných na maxime a nezmestí sa tam žiaden ďalší učiteľ, školník, či žiak, pacientov odvážame do iných krajín, pripomína Bošňák, ktorý navrhuje nechať deti, učiteľov, aj rodičov do 21. marca doma izolovaných.

„Dnes sme dali 5.430 z PCR+AG a len 5.296 nových zaočkovaných prvou dávkou. Potrebujeme to otočiť na 1.430 infikovaných a 25.960 očkovaných denne. Robí sa na tom. Dajte tomu šancu. Deti patria do škôl, ale dnes to nie je dobrý nápad.

Nechajte teraz deti 2-3 týždne doma a potom pôjdu na 3 mesiace do školy (je to po Veľkej noci do konca júna 11-12 týždňov),“ vyzýva vládu analytik.

Zdroj: databezpatosu.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše odborné pojednania najmä o dávkach pre rodičoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča."

 

Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...