Vážne veciŠtát pre rodinu

Nemáte miesto v škôlke? Užite si to.

 Kika Kováčiková   13.09.2022   0

Často počúvame, ako sme na Slovensku veľmi prorodinne orientovaní: chvastanie sa, aká dlhá je materská dovolenka a rodičovský príspevok až do troch rokov veku dieťaťa, v porovnaní s inými krajinami EÚ, nemá konca kraja.

Napriek tomu sa u nás rodí menej detí, ako napríklad za hranicami našich českých susedov, a o 40 rokov bude Slovensko patriť medzi 3 najstaršie európske štáty.

Shutterstock

 

Už dnes vymierame

Slovenskí výskumníci vypočítali, že kým v súčasnosti pripadá na 100 obyvateľov v produktívnom veku zhruba 50 obyvateľov v neproduktívnom veku, do roku 2060 sa tento pomer zmení na zhruba 90 obyvateľov v neproduktívnom veku na 100 obyvateľov v produktívnom veku.

A na konci 21. storočia bude pripadať 100 detí skoro 200 seniorov.

Predstavte si, čo to bude znamenať v praxi.

Namiesto pôrodníc geriatria

Pôrodnice budú zívať prázdnotou – už sa nestane, že si rodičku v bolestiach budú preposielať tri najväčšie bratislavské nemocnice podľa toho, kde je práve dosť zdravotníckeho personálu. Bude možno jedna v celom kraji. Zato oddelenia pre geriatriu budú praskať vo švíkoch.

 

Namiesto škôlok domovy dôchodcov

Kým dnes máme problém umiestniť deti do škôlky a tlačí sa na to, aby s tým kompetentní niečo robili, o chvíľu, len čo nejaké tie zariadenia dostavajú, budú zbytočné. Odborníci predpokladajú, že to bude naozaj zanedlho, podľa demografa Branislava Blehu stačí desať, dvadsať rokov.

Nebude toľko detí, ktoré by potrebovali materskú školu, za to sa budeme tlačiť v poradovníkoch, komu sa ujde miesto v domove sociálnych služieb. A hoci ich veľa pribudne, lebo priestorov bude dosť - stačí, keď sa škôlky prestavajú na domovy dôchodcov, nebude v nich mať kto pracovať.

Opatrovateľstvo je oveľa náročnejšie povolanie, ako si vieme predstaviť a drvivá väčšina z nás by ho nikdy nechcela robiť. Čokoľvek namáhavé je neatraktívne, koniec koncov, to je aj jeden z dôvodov, prečo dnešní ľudia nechcú mať deti: život bez potomkov je oveľa jednoduchší.

 

Bez nároku na dôchodok

Prestať pracovať vo vysokom veku a luxusne odísť do dôchodku budú môcť len bohatí, pretože dôchodky nebudú existovať. Aspoň nie na takom princípe, ako ich poznáme dnes, keď sa skladáme na penzie svojich rodičov, ktorí robili na svojich rodičov, pretože počet dôchodcov sa zvýši trojnásobne.

A to nás podľa odhadov vedeckého časopisu Lancet bude v roku 2100 už „len“ polovička.

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.1 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše najmä odborné články o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" alebo aktuálne "Správy pre rodiča."

 

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Z rodičovskej dovolenky znova na materskú (čo vybaviť)
27.09.2022   10
Musím niekomu oznámiť, že som znova tehotná? Ako je to s materským, keď idem druhýkrát na materskú dovolenku? Musím ukončiť rodičovský príspevok na staršie dieťa alebo môžem súčasne poberať obidve dávky, materské, aj rodičovský príspevok?
Prečo ženy utekajú rodiť za hranice?
23.09.2022   0
Záujem o pôrody mimo Slovenska rastie. Prečo sa ženy rozhodujú "utiecť" rodiť do zahraničia?
Bola som sebecká, lebo som sa rozhodla donosiť choré dieťa
20.09.2022   1
Som naivná, nezodpovedná, ale hlavne sebecká, lebo svoje dieťa vedome odsudzujem na život, ktorý nikdy nebude plnohodnotný.
babetko
Aktivity na rozvoj hrubej motoriky
27.09.2022   0
Deťom treba vysokú mieru pohybových aktivít. A treba ich aj správne motivovať. Čím častejšie dieťa dané aktivity robí, tým viac sa v nich zdokonaľuje. To sa týka aj hrubej motoriky.
Deti, ktorým rodičia čítali pred nástupom do škôlky, napredujú viac ako ich rovesníci
22.09.2022   0
Rozdiel v slovnej zásobe u týchto detí je v miliónoch slov, doslova priepastný!
detské choroby
Choroba rúk – nôh - úst. Počuli ste o nej?
27.09.2022   2
Prenáša sa napr. kvapôčkovou infekciou pri smrkaní či kýchaní, môže sa tiež šíriť nakazenou stolicou, a to najmä u malých detí, ktorým sa často menia plienky.
Aké choroby môžete u detí očakávať na jeseň?
18.09.2022   0
Nemyslime teraz na chvíľu len na pandémiu alebo COVID. Toto sa opakuje aj tak rok čo rok.
Synechia vulvy – zrastanie rodidiel u malých dievčat
16.09.2022   0
Synechia vulvae je stav, pri ktorom normálne vyvinuté rodidlá malých dievčatiek viacmenej zrastú. Dá sa mu predísť ľahko - dostatočnou hygienou.
auto
Bezpečnostný pás pre tehotné
23.09.2022   0
Tehotné ženy sú v dnešnej dobe pomerne aktívne, často sa presúvajú za prácou, či zábavou autom. Klasický bezpečnostný pás v aute s postupujúcim tehotenstvom môže byť nepohodlný a v istej fáze tehotenstva už aj nebezpečný.
Keby si mohla Mária Montessori vybrať, určite by jazdila na Megane E-TECH Electric
22.09.2022   0
Elektrický Megane je výchovné auto, z ktorého plynie morálne ponaučenie.
Zle šoféruješ? Môžu za to rodičia
11.09.2022   0
Nie je žiadnym tajomstvom, že deti vo všetkom kopírujú svojich rodičov a inak to nie je ani v prípade ich motoristických návykov.