Vážne veciŠtát pre rodinu

Nástup detí do školy od 8. marca – ako si školy vysvetľujú rozhodnutie ministra

 Kristína Kováčiková   06.03.2021   3

V utorok 2. marca čakali niektorých rodičov v škôlkach zbalené veci a prázdne skrinky. Ak chceli na ďalší deň dať dieťa do škôlky, mali doniesť ešte neexistujúce tlačivo, že nemôžu pracovať z domu.

Nakoniec opatrenie, ktoré malo platiť od 3. marca, sa posunulo na najbližší pondelok 8. marca, a vlastne platí, aj neplatí. Podľa toho, ako kto číta rozhodnutie ministra školstva – slovíčko „prednostne“ umožňuje rôzne výklady.

Shutterstock

 

Prednostne alebo výlučne?

Niektorí riaditelia a zriaďovatelia idú v súlade s uznesením vlády a ich škôlky a školy sú otvorené len pre deti rodičov, ktorí musia byť fyzicky na pracovisku. Iní majú za to, že "prednostne" podľa rozhodnutia ministra neznamená výlučne a otvárajú hoci aj pre všetky deti 1. stupňa ZŠ.

A to, samozrejme, ovplyvňuje aj to, či rodič bude mať nárok na ošetrovné (prečítajte si viac: Pandemické ošetrovné od 8. marca).

Postoj ministerstva školstva

„Ministerstvo školstva vyzvalo riaditeľov/zriaďovateľov škôl, aby svojim rozhodnutím sprístupnili prezenčnú výučbu aj iným žiakom ako žiakom zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – v prípade, že im to umožňujú personálne a priestorové kapacity, s ohľadom na epidemiologickú situáciu v danej lokalite a pri zabezpečení potrebných ochranných a preventívnych opatrení na škole,“ píše v stanovisku MŠ.

Odkazujú na citát ministra školstva Branislava Gröhlinga:

„Takže keď sa rozprávame, ktoré deti (môžu ísť do škôl), tak sú to pre nás tri skupiny. Jedna skupina, tak ako sme uvádzali v rámci manuálov, keďže sme nevedeli zadefinovať jednotlivé prípady pre všetkých 5000 subjektov, je to skupina rodičov, ktorá nemôže vykonávať prácu v rámci home office, je to skupina detí, ktorá nemá prístup k dištančnému online vzdelávaniu a potom sú to aj individuálne prípady, ktoré musí posúdiť samostatne riaditeľ.“

Extrémy rôznorodosti

Vznikajú rôzne situácie, keď v jednej obci niektoré deti pôjdu do školy, aj keď ich rodičia majú home office, ale najbližšia škola za rohom bude mať otvorené len pre deti, ktorých rodičia nemôžu pracovať z domu – podľa toho, ako si ktorý riaditeľ zváži.

Uznesenie vlády, ktoré malo obmedziť mobilitu obyvateľstva a nechať doma všetkých, ktorí môžu, sa vlastne v praxi nedá aplikovať.

Takto nastavené podmienky vedú tiež k pokrúcaniu pravidiel – jednak zo strany rodičov, ktorí si nechali vystaviť od zamestnávateľa papier, že musia chodiť do práce, aj keď sú doma, čo je pochopiteľné, pretože ak chcú naozaj pracovať, nemôžu sa zároveň aj plnohodnotne starať o deti.

Z druhej strany sa ohybne k pravidlám správajú aj niektorí riaditelia zariadení, ktorí idú nad nariadenie vlády a umožňujú rodičom umiestniť do škôlky deti len v ten konkrétny deň, keď musia byť fyzicky v práci.

Veľký chaos. Asi sme si ešte za ten rok nezvykli.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku
Daniel napísané 06.03.2021 16:29

A ešte k tomu " teror" predavačiek a klabosenie a vtipy a zdržovanie pri samoobslužných pokladniach najma- sa z tom vyživvaju.

lebo ludia su zavislý na potravinach a široko daleko nič.- Obchodne potravinove reťazce". Nevieme kedy treba chodit , hubate devy.

Emva napísané 05.03.2021 14:48

Neyvzkli. Neyvzkli sme si. Na celý tento chaos a prekrúcanie, ako píše autorka.

 

Presne. Začiatkom týždňa vyhasenie, že školy sa zatvárajú. Dnes mail od riaditeľa školy, že v pondelok otvárame pre všetkých, ktorí chcú. A teda, že ktorí nechcú, tak nech ostanú doma bez pandemického ošetrovného. Iná škola v našom meste - otvára len pre kritickú infraštruktúru. Ďalšia - spúšťa prieskum, koľkí to potrebujú a podľa toho sa zariadi. Opakujem, všetci v jednom meste, všetci v jednej pekne bordovej farbe!

Kde to sme?

 

A už vôbec nerozumiem ani tomu sprísňovaniu opatrení. Od decembra je zákaz vychádzania. Teraz sme sprísnili - je zákaz vychádzania po 20.00 hod. Všetko sa má akože zatvoriť - tak sa otvoria školy (inak, aj niektoré školy v čiernych okresoch, veď je to na rozhodnutí zriaďovateľa). V doprave a obchodoch sa majú nosiť respirátory. Tí čo nenosili rúška, nebudú ani respirátory. Pár týždňov dozadu sme počúvali o tom, že uvoľňovať sa bude, ak klesne počet hospitalizovaných pod 2000, keď to stúpalo, tak že stačí, ak klesne pod 3000. Teraz nám ani 4000 nie je veľa.

TBia napísané 05.03.2021 12:23

Nezvykli lebo najnovšie ruška su ešte hrubšie ako tie predtým lahke- horšie , tažšie sa dýcha cez ne - to je jasné- už sa o tom hovorilo- najma ked je tam strčena cela pusa a nos.

Vždy je čerstvý vzduch najlepši./ ten je v poriadku/Aj jest ako je mu prijemné.

Predtým sa nosili proti zime šaly. teraz ruška.

Mame dýchat kyslik z prirody- na okysličovanie organizmu.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...