Vážne veciŠtát pre rodinu

Narodenie dieťaťa: čo za vás vybaví štát, čo musí vybaviť rodič?

 Kristína Kováčiková   25.07.2022   0

Čas a vybavovačky po úradoch pri narodení dieťaťa už nebudú vyzerať ako v 19. storočí. Administratívny maratón a zbytočné papierovačky majú byť minulosťou.

Rodičia si nebudú musieť zisťovať, čo všetko potrebujú vybaviť na úradoch, keď sa im narodí bábätko, aké úrady obehať, aké tlačivá predkladať a všímať si termíny, dokedy čo treba stihnúť. Namiesto rodičov by to malo byť prácou štátu.

Shutterstock

 

Príspevok pri narodení dieťaťa

Prvou spustenou službou pre občanov bolo elektronické overovanie splnenia podmienok pre vyplatenie príspevku pri narodení dieťaťa. Táto funguje od apríla. Hlásenie o narodení dieťaťa už „nebehá“ medzi úradmi papierovo, ale elektronicky.

Každá mama by však mala v pôrodnici vedieť meno pediatra pre svojho dieťaťa, pretože aj jeho potvrdenie (elektronickou formou) je dôležitou súčasťou skladačky, ako dostať príspevok pri narodení dieťaťa bez fyzickej návštevy úradov, resp. lekárov.

Matrika a narodenie dieťaťa

Po novom odpadáva nutnosť navštíviť matriku kvôli rodnému listu dieťaťa. V minulosti musel otec dieťaťa navštíviť matriku do niekoľkých dní od narodenia dieťaťa, kde podpísal prehlásenie, že súhlasí s menom, ktoré dala matka dieťaťu v pôrodnici. Tam mu následne vydali rodný list.

V súčasnosti, pokiaľ rodičia dieťaťa podpíšu dohodu o mene a priezvisku dieťaťa už v pôrodnici (táto možnosť predtým pre otcov nebola), môže im prísť rodný list dieťatka domov, priamo na adresu mamičky bez ďalšej návštevy úradu. Aj keď možnosť vybaviť rodný list fyzicky na matrike stále zostáva.

»»»»»»»» Ako vybaviť rodný list? Kedy nemusí rodič na matriku?

 

Trvalý pobyt a rodné číslo dieťaťa

Automaticky sa dieťatku prideľuje trvalý pobyt podľa trvalého pobytu matky (netreba žiadne prehlásenie, na akej adrese bude bývať dieťa, ani hľadať najbližšiu ohlasovňu pobytu). Zároveň sa dieťatku automaticky prideľuje rodné číslo dieťatku.

Zdravotná poisťovňa dieťaťa

Od augusta by malo mať dieťa automaticky zdravotnú poisťovňu ako jeho matka, a rodičia tak nebudú musieť sledovať 60-dňovú lehotu na prihlásenie dieťaťa do zdravotnej poisťovne.

Zmeny, ktoré by mohli prísť v budúcnosti

Pracuje sa na tom, aby rodičia v dohľadnej dobe nemuseli predkladať v pôrodnici sobášny list – aby túto informáciu mohla overiť matrika elektronicky.

Zápisnica o určení otcovstva v prípadoch, kedy páry nie sú zosobášené, sa má v budúcnosti tiež diať elektronicky.

Ďalšou automaticky vyplácanou dávkou by v budúcnosti mohol byť prídavok na dieťa.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Liek na popôrodnú depresiu? Dlhšia materská dovolenka
09.08.2022   0
Prvý rok po narodení dieťaťa všeobecne predstavuje zvýšené riziko vzniku depresie u žien, pričom približne 13 % matiek sa aj skutočne dostalo do popôrodnej depresie.
Ako sa mení vagína po pôrode
05.08.2022   0
Počas tehotenstva sa menia aj orgány pohlavnej sústavy. Vplyvom hormónov sa pošva zväčšuje, stáva sa pružnejšou, elastickejšou, aby umožnila prechod novorodenca pôrodnými cestami.
10 vecí, ktoré treba vybaviť po narodení dieťaťa
28.07.2022   0
Narodenie dieťaťa znamená pre čerstvých rodičov aj veľa povinností na úradoch. Komu treba oznámiť narodenie dieťaťa, ako nahlásiť narodenie dieťaťa na matrike, zapísať na trvalý pobyt, ako vybaviť pre dieťa zdravotné poistenie a ako si požiadať o dávky a príspevky pri narodení dieťaťa?
babetko
Ukradla som kamarátke meno pre bábätko!
11.08.2022   0
Nielen ženy a autá, ale predovšetkým mená pre bábätká sa za žiadnych okolností nepožičiavajú.
20 domácich prác, ktoré reálne môžete očakávať od 2-3-ročných detí
10.08.2022   1
V poslednej dobe často vídam zoznamy domácich prác rozdelených podľa veku dieťaťa a pýtam sa: majú vôbec ich autori deti?
6 najväčších chýb pri uspávaní bábätka
09.08.2022   0
Má vaše maličké problém zaspať a v noci sa často budí? Toto sú najčastejšie chyby, ktorými rodičia narúšajú kvalitnú spánkovú rutinu.
detské choroby
Mrľa detská
02.08.2022   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
Ako rozpoznať, že sa niekto topí
23.07.2022   0
Vedeli by ste rozpoznať človeka, dieťa, ktoré sa topí? Bude mávať do vzduchu rukami a kričať o pomoc? Táto filmová predstava o topení sa nie je reálna. Ako teda rozpoznať, že vo vode je topiaci sa človek?
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
17.07.2022   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
auto
Ako jazdím elektrickým Meganom úplne zadarmo
10.08.2022   0
Akumulátor sa dá nabiť z 0% na 80% (deklarovaný dojazd vyše 300 km) za pol hodinu. Nabitie na dojazd 100 km sa uskutoční len za 7 minút. Cena na tento dojazd je len 1,5 EUR.
Dacia Jogger hodnota za peniaze
04.08.2022   0
Po zverejnení nových cien sa z davu rodín s deťmi ozývaly šťastné výkriky.
Dobrá príprava = menší stres pred dovolenkou
01.08.2022   0
Ideálny čas na dlhú cestu je medzi treťou a štvrtou hodinou ráno. V tomto čase je na cestách ešte málo áut. Deti sú také unavené, že v aute bez problémov spia ďalej. Pre vás to znamená, že môžete hodinu až dve šoférovať bez prestávky.