Vážne veciŠtát pre rodinu

Náhradná škôlka a nárok na OČR

 Kristína Kováčiková   17.07.2020   0

Vaša škôlka je v júli alebo auguste zatvorená, ale ponúkajú vám náhradnú. Môžete aj ďalej poberať ošetrovné, ak dieťa nedáte do alternatívneho školského zariadenia?

 

Mimoriadne leto, mimoriadna OČR-ka

Nástupom letných prázdnin sa krízová situácia, ktorú máme v súvislosti s pandémiou koronavírusu od marca, neskončila. 

V mimoriadnej situácii platí mimoriadna legislatíva, a tá umožňuje rodičom škôlkarov poberať aj v letných mesiacoch pandemické ošetrovné, ak nenavštevujú detské jasle alebo materskú školu.

Sociálna poisťovňa neskúma dôvod, prečo zariadenie nenavštevujú - či bola škôlka zatvorená z hygienických dôvodov na základne rozhodnutia riaditeľa MŠ alebo či rodič nechal dieťa doma preventívne, pretože má strach z ohrozenia COVID-19.

„Podľa platných právnych predpisov sa v krízovej situácii považujú škôlka a detské jasle za uzavreté aj v prípade, ak po ich otvorení zákonný zástupca dieťaťa neprejaví záujem o návštevu tohto zariadenia. Je pritom bezpredmetné z akého dôvodu zriaďovateľ zariadenie uzatvoril a či ho otvoril,“ vysvetľuje Peter Višváder.

Viac v článku: Rodičia škôlkarov môžu poberať OČR, školáci nie

 

Sociálna poisťovňa takisto nebude skúmať, či rodičia mali alebo nemali možnosť umiestniť dieťa do náhradnej škôlky. Pokiaľ funguje náhradná škôlka, ale dieťa ju nenavštevuje, nárok na ošetrovné trvá aj v takomto prípade.

Rodičia si musia splniť len jednu povinnosť, a to na konci kalendárneho mesiaca poslať Sociálnej poisťovni vyplnené (upravené) Čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné.

Prečítajte si aj: OČR: Ako sa Sociálna poisťovňa dozvie, či vaše dieťa chodilo do školy/škôlky

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?