Vážne veciŠtát pre rodinu

Môžem ísť bez testu odprevadiť dieťa do školy?

 Kristína Kováčiková   29.10.2020   1

Rodičia, ktorí sa nezúčastnia cez víkend plošného testovania, sa pýtajú, či môžu ísť odprevadiť do škôlky alebo do školy dieťa, ktoré navštevuje prvý stupeň základnej školy.

Shutterstock

 

„Viete mi, prosím, poradiť, čo máme robiť, keď sa nepôjdeme dať otestovať, ale máme dieťa, ktoré chodí do prvého stupňa základnej školy, má povinnú školskú dochádzku, takže ho do školy musíme zobrať... alebo máme zostať doma všetci v karanténe? Môžem dieťa odprevadiť a vyzdvihnúť zo školy?“ pýta sa jeden z rodičov pod článkom.

Na túto otázku spočiatku nemal minister zdravotníctva Marek Krajčí povzbudivú odpoveď.

„Chcel by som vyzvať všetkých rodičov, aby sa nechali otestovať, inak nebudú môcť vodiť svoje deti do školy,“ povedal Krajčí.

Z prijatého uznesenia vlády zo dňa 28.10. však vyplýva, že ten, kto nebude mať po víkende (31.10. – 1.11.) certifikát o negatívnom antigénovom teste alebo negatívny PCR test, síce nebude môcť vychádzať z domova od piatej ráno do jednej v noci, ale zároveň platí aj niekoľko výnimiek.

Medzi inými sem patrí aj výnimka, ktorá sa vzťahuje na doprovod na cestu do škôlky alebo do školy:

  • Rodičia budú môcť svoje deti zaniesť do jaslí či do materskej školy.
  • Výnimka zo zákazu sa týka aj cesty do školy v prípade žiakov nultých ročníkov, prvého až štvrtého ročníka základnej školy, základnej školy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
  • výnimka platí aj na cesty do a zo zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.

Prečítajte si o všetkých výnimkách: Výnimky zo zákazu vychádzania od 2. do 8. novembra

Zároveň platí, že materská škola, ani základná škola by nemala vyžadovať od zákonného zástupcu negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu certifikovaného na území EÚ na ochorenie COVID-19.

Prečítajte si viac: Môže škôlka alebo škola vyžadovať od rodiča negatívny test?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
LL. napísané 30.10.2020 14:41

To nemyslia snáď vážne. Prečo by mohol rodič, ktorý nejde na testy poslať dieťa do školy? Ako k tomu prídem ja ako učiteľka na 1.stupni? So svojou mamou sa nestretávam už nejaký čas a to len z toho dôvodu, že som učiteľka - nonstop vystavená riziku a odovzdaná napospas zodpovednosti rodičov mojich žiakov. Mala som nádej, že po celoplošných testoch budem mať aspoň z časti pocit bezpečia.... Že do triedy mi prídu iba deti, ktorých rodičia sú zodpovední a pôjdu na testovanie, nech vedia na čom sú, teda deti negatívnych rodičov. Načo potom ja, ako učiteľ, musím podstupovať testy? Nevidím v tom žiadnu logiku. Teraz to vyzerá tak, že do školy môžu všetci žiaci (aj keď sú najčastejšie práve deti bezpríznakové), bez ohľadu na nás, pedagógov. Takže budem na tom úplne rovnako po celoplošných testoch ako pred nimi. Som nesmierne sklamaná z tohto rozhodnutia... Do práce títo ľudia nesmú, ale ich deti do škôl áno.....

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
5 najväčších strachov v tehotenstve
26.11.2020   0
K pohode najmä prvorodičiek neprispieva pretlak informácií - veľa sa hovorí o pôrodoch v médiách, diskutuje sa o úrovni nášho pôrodníctva, názory a skúsenosti rodičiek možno nájsť aj na internetových fórach a väčšina z nich nie je zrovna priaznivá, skôr k strachu a obavám tehotných pridávajú.
25. november - Katarína
25.11.2020   2
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
babetko
20 básničiek pre Mikuláša
26.11.2020   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Tehotná žena a zvierací miláčikovia
26.11.2020   0
Tehotenstvo je fáza života, počas ktorej sa žena musí naučiť zodpovednosti nielen za seba, ale aj za nový život, ktorý privedie na svet. Aké riziká so sebou prináša vzťah s domácim zvieratkom? Čo je pravda o toxoplazmóze a čo sú mýty?
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.