Vážne veciŠtát pre rodinu

Minulý rok na Slovensku viac ľudí zomrelo, ako sa narodilo. Najhoršia je Nitra

 redakcia   15.04.2021   0

Na Slovensku zomrelo v minulom roku výrazne viac ľudí, ako sa narodilo. Je to dôsledok vplyvu situácie spojenej s pandémiou vírusu COVID-19. Už tretí rok po sebe tiež klesá počet narodených detí.

Shutterstock

 

Rodí sa málo detí

Na Slovensku zomrelo v roku 2020 59,1 tisíc osôb a narodilo sa 56,7 tisíc živých detí.

Počet zomretých bol medziročne vyšší o 5,9 tisíca osôb, čo je viac ako o 10 %. Za týmto číslom sa prejavuje pandémia koronavírusu. Nárast je viditeľný aj keď porovnávame priemer počtu zomretých v predošlých piatich rokoch - tiež o vyše 10 %.

Tretí rok po sebe pokračuje v SR trend poklesu počtu živonarodených detí.

Na celom území Slovenska sa v minulom roku narodilo 56 650 detí, čo bolo o 404 živonarodených menej ako v roku 2019.

Súčasne bol počet narodených detí nižší ako priemer predošlých piatich rokov (2015 až 2019), keď sa ročne rodilo v priemere 57,2 tisíca živonarodených detí.

 

Zachránila nás migrácia

To, že Slovensko nie je v červených číslach, zachránila migrácia.

Počet prisťahovaných prevýšil počty vysťahovaných o 4 347 osôb. Na Slovensko sa v r. 2020 na trvalý pobyt prihlásilo 6,8 tisíca ľudí, čo je menej ako v roku 2019, a tiež menej ako priemer v predošlých piatich rokoch.

Až 58,2 % prisťahovaných tvorili Slováci, koronavírus ovplyvnil návraty domov na Slovensko veľkého počtu Slovákov zo zahraničia.

Súčasne rok spojený s pandémiou koronavírusu spomalil sťahovanie do zahraničia, počet vysťahovaných klesol na najnižšiu hodnotu od roku 2012, zo SR sa vysťahovalo len vyše 2,4 tisíca osôb.

 

Ako je to v regiónoch

V rámci vyššej úmrtnosti nad pôrodnosťou sa do záporných čísel dostalo až päť z ôsmich krajov Slovenska.

Najvyšší prirodzený úbytok obyvateľov v absolútnych číslach či v prepočte na stotisíc obyvateľov mali vlani Nitriansky, Trenčiansky a Banskobystrický kraj, v ktorých sa počet obyvateľov znížil vplyvom vyššej úmrtnosti nad pôrodnosťou o 1 500 až 2 500 obyvateľov.

„V týchto troch regiónoch bola aj najvyššia miera úmrtnosti a najnižší počet pôrodov na 100-tisíc obyvateľov. Súčasne úbytok obyvateľstva v rámci vyššej úmrtnosti zaznamenali aj Trnavský a Žilinský región,“ vysvetľuje Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR.

Naopak, prirodzený prírastok vplyvom vyššej pôrodnosti nad úmrtnosťou zaznamenali tri kraje - Bratislavský, Prešovský a Košický kraj. Počet narodených detí bol na ich území vyšší ako počet zomretých aj v roku poznačenom zvýšenou úmrtnosťou a pandémiou COVID-19.

 

Bratislavský kraj

Najvyšší prirodzený prírastok dosiahol Bratislavský kraj - 265 osôb na 100-tisíc obyvateľov. Tento región mal aj najvyššiu intenzitu pôrodnosti s 8,3 tisíca živonarodenými deťmi.

Západnej časti Slovenska zvyšujú počet obyvateľov aj prisťahovaní, pretože sa sťahujú do regiónov, kde je vyššia životná úroveň a väčšie pracovné príležitosti.

Nitriansky kraj

Početne aj relatívne (pomerovo) najväčší celkový úbytok obyvateľov zaznamenal vlani Nitriansky kraj (o 2 798 osôb), čo predstavuje 420 osôb na 100-tisíc obyvateľov.

V tomto kraji sa totiž okrem prevažujúcej úmrtnosti nad pôrodnosťou zaznamenáva už niekoľko rokov aj úbytok obyvateľstva sťahovaním do iných regiónov Slovenska.

Banská Bystrica, Trenčín, Žilina

Podobné trendy, ktoré posilnili celkový úbytok obyvateľstva, sa prejavili aj v Banskobystrickom a Trenčianskom kraji, kde celkový úbytok prekročil 330 osôb na 100-tisíc obyvateľov.

Štvrtým regiónom, ale len s miernym úbytkom obyvateľov, je Žilinský kraj. Minulý rok v ňom zaznamenali prirodzený úbytok aj úbytok sťahovaním.

Trnava, Prešov, Košice

Vyššia miera migrácie a prisťahovaní nakoniec viedli k celkovému miernemu rastu počtu obyvateľov aj v Trnavskom kraji, ktorý bol po porovnaní počtu úmrtí a narodených v mínusových hodnotách.

Zaujímavý vývoj bol v Prešovskom kraji, ktorý mal vlani najvyšší prirodzený prírastok obyvateľstva, teda najvýraznejšiu prevahu narodených nad zomretými, súčasne však zaznamenal najvyšší odliv obyvateľov sťahovaných z kraja. Preto sa celkový prírastok jeho obyvateľov v porovnaní s predošlými rokmi výrazne znížil.

Mierny nárast počtu obyvateľov zaznamenal aj Košický kraj.

zdroj: Štatistický úrad SR

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bratislava už prednostne očkuje aj tehotné ženy
12.05.2021   0
Tehotné ženy, ktoré sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, sa môžu prihlásiť do náhradníckeho zoznamu.
Pôrody znova ako za socializmu - pandémia ako výhovorka
11.05.2021   0
Ako sa ženám rodilo a rodí počas pandémie, ktorá trvá už viac ako rok? Vrátili sme sa do socialistických čias, až šokujúco rýchlo.
1. týždeň tehotenstva
09.05.2021   0
Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov.
babetko
Neurovedkyňa dokázala, aký dôležitý je vzťah mamy a dieťaťa
11.05.2021   0
Neurovedkyňa vytvorila pomocou magnetickej rezonancie úžasný obraz, ktorý ukazuje silné spojenie medzi matkou a dieťaťom – je na nej ona sama so svojim dvojmesačným synčekom.
"Toto moje dieťa nerobí. Požičiava hračky a nebije sa..."
10.05.2021   0
Moje dieťa nechcelo požičať inému dieťaťu lopatku. A mamička toho druhého dieťaťa zostala zarazená a skonštatovala:
detské choroby
Crohnova choroba u detí
06.05.2021   0
Crohnova choroba je vlastne zápal čreva. Chronický. Mení život tomu, kto toto ochorenie získal. Čoraz viac detí a mladých ľudí patrí medzi pacientov a rodičia často opomínajú prvotné príznaky ochorenia.
Tiková porucha u detí
02.05.2021   3
Ako rodičia budete asi medzi prvými, ktorí si môžu všimnúť u svojho dieťaťa isté stereotypné pohybové alebo zvukové prejavy, ktoré nazývame tikmi. Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu, avšak niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.
Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami
26.04.2021   0
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
zvery
Zajac ako domáci miláčik...
07.05.2021   7
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Kde sa na psovi a mačke skrýva kliešť a ako ho odstrániť
20.04.2021   0
Skrýše kliešťov: vnútro a okolie uší, na hlave a okolo očí, v oblasti papule a ňufáka, na krku pod obojkom, slabiny a medzi zadnými nohami, pod prednými nohami, labky a medzi prstami, okolo chvosta
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.