Vážne veciŠtát pre rodinu

Minister školstva Gröhling: Ako budú fungovať školy v novom školskom roku

 ts/Minedu   13.08.2022   0

V novom školskom roku budú školy fungovať ako v čase pred pandémiou. Do lavíc žiaci zasadnú bez nutnosti nosenia rúšok, izolácia bude len pre pozitívnu osobu. Riaditeľ školy v prípade zlej pandemickej situácie bude mať možnosť zatvoriť triedu na 5 dní, či vyhlásiť chrípkové prázdniny. Pokračovať bude aj možnosť ospravedlnenia žiaka na 5 dní. Odbremenia sa aj školy, ktoré už nebudú musieť vypĺňať covidový formulár.

 

„Som rád, že školský rok 2022/2023 začneme slobodne, bez zásadných covidových obmedzení, aby sme mohli na školách fungovať v pokoji a normálne, tak ako sme to poznali pred pandémiou,“ priblížil minister školstva Branislav Gröhling. Opatrenia na školách tak budú od septembra kopírovať aktuálne uvoľnené pravidlá.

Izolovať sa bude len pozitívna osoba, do karantény nepôjde trieda ani blízke kontakty. Školy v prípade potreby budú aj naďalej využívať jednu miestnosť na izoláciu pre pozitívne osoby.

Ak by nastala vážna pandemická situácia, riaditeľ školy sú súhlasom zriaďovateľa môže zatvoriť triedu na 5 dní. V prípade nutnosti môže RÚVZ vyhlásiť chrípkové prázdniny. Ak bude na škole viac ako 10 % žiakov pozitívnych a RÚVZ školu označí za ohnisko, riaditeľ túto skutočnosť oznámi na emailovú adresu covid19@minedu.sk. Ranný filter ostáva povinný len pre materské školy, na základných a stredných školách táto povinnosť nebude.

Povolené aktuálne ostávajú aj školy v prírode, lyžiarske zájazdy, výlety a exkurzie, či kurzy ochrany zdravia.

Aj v nastávajúcom školskom roku bude môcť rodič ospravedlniť žiaka na základnej a strednej škole na 5 po sebe idúcich vyučovacích dní. Pri povinnom predprimárnom vzdelávaní bude môcť rodič ospravedlniť žiaka na 7 vyučovacích dní. „V tomto prípade ide aj o snahu odbremeniť pediatrov, aby nemuseli v chrípkovej sezóne neustále vydávať ospravedlnenky pre žiakov,“ doplnil Gröhling.

Po nástupe do školy aj po prerušení dochádzky v trvaní viac ako 5 vyučovacích dní (teda napríklad po chorobe žiaka) predloží rodič potvrdenie o bezpríznakovosti. „Je to prevencia, aby mali rodičia na pamäti, že je potrebné dieťa skontrolovať, či neprejavuje príznaky ochorenia,“ pripomenula odborníčka rezortu školstva pre zdravotníctvo Elena Prokopová.

OČR bude vyplácané rodičom na deti do 11 rokov v prípade, ak riaditeľ školy alebo RÚVZ rozhodne o prerušovaní vyučovania v triede či škole, alebo ak žiak vyžaduje celodenné ošetrovanie na základe potvrdenia od pediatra. Na účely poskytnutia OČR škola oznámi Regionálnemu úradu školskej správy (RÚŠS) údaje o deťoch a žiakoch v rozsahu určenom zákonom č. 461/2003 podľa stavu k poslednému dňu mesiaca. Údaje poskytne do 3. dňa nasledujúceho mesiaca. Podmienky vyplácania OČR nastavuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

Na školách sa už nebude povinne testovať. Bude však možnosť využiť dobrovoľné samotestovanie, a to v školách s výskytom 10 % pozitívnych žiakov z celkového počtu žiakov školy, ak to povolí RÚVZ a do vyčerpania zásob testov. O testy požiada škola RÚŠS, rodičia použitie testov nemusia vykazovať. Odpadne aj povinnosť pre riaditeľov vypĺňať covidový formulár. „Školy zisťovali záujem o samotesty už v máji 2022. Záujem prejavilo 61% rodičov. Tieto testy boli distribuované školám cez RÚŠS, pričom na skladoch mali 3,8 milióna testov. Vydaných bolo 2,1 milióna samotestov,“ dodal minister školstva.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Z rodičovskej dovolenky znova na materskú (čo vybaviť)
27.09.2022   10
Musím niekomu oznámiť, že som znova tehotná? Ako je to s materským, keď idem druhýkrát na materskú dovolenku? Musím ukončiť rodičovský príspevok na staršie dieťa alebo môžem súčasne poberať obidve dávky, materské, aj rodičovský príspevok?
Prečo ženy utekajú rodiť za hranice?
23.09.2022   0
Záujem o pôrody mimo Slovenska rastie. Prečo sa ženy rozhodujú "utiecť" rodiť do zahraničia?
Bola som sebecká, lebo som sa rozhodla donosiť choré dieťa
20.09.2022   1
Som naivná, nezodpovedná, ale hlavne sebecká, lebo svoje dieťa vedome odsudzujem na život, ktorý nikdy nebude plnohodnotný.
babetko
Aktivity na rozvoj hrubej motoriky
27.09.2022   0
Deťom treba vysokú mieru pohybových aktivít. A treba ich aj správne motivovať. Čím častejšie dieťa dané aktivity robí, tým viac sa v nich zdokonaľuje. To sa týka aj hrubej motoriky.
Deti, ktorým rodičia čítali pred nástupom do škôlky, napredujú viac ako ich rovesníci
22.09.2022   0
Rozdiel v slovnej zásobe u týchto detí je v miliónoch slov, doslova priepastný!
detské choroby
Choroba rúk – nôh - úst. Počuli ste o nej?
27.09.2022   2
Prenáša sa napr. kvapôčkovou infekciou pri smrkaní či kýchaní, môže sa tiež šíriť nakazenou stolicou, a to najmä u malých detí, ktorým sa často menia plienky.
Aké choroby môžete u detí očakávať na jeseň?
18.09.2022   0
Nemyslime teraz na chvíľu len na pandémiu alebo COVID. Toto sa opakuje aj tak rok čo rok.
Synechia vulvy – zrastanie rodidiel u malých dievčat
16.09.2022   0
Synechia vulvae je stav, pri ktorom normálne vyvinuté rodidlá malých dievčatiek viacmenej zrastú. Dá sa mu predísť ľahko - dostatočnou hygienou.
auto
Bezpečnostný pás pre tehotné
23.09.2022   0
Tehotné ženy sú v dnešnej dobe pomerne aktívne, často sa presúvajú za prácou, či zábavou autom. Klasický bezpečnostný pás v aute s postupujúcim tehotenstvom môže byť nepohodlný a v istej fáze tehotenstva už aj nebezpečný.
Keby si mohla Mária Montessori vybrať, určite by jazdila na Megane E-TECH Electric
22.09.2022   0
Elektrický Megane je výchovné auto, z ktorého plynie morálne ponaučenie.
Zle šoféruješ? Môžu za to rodičia
11.09.2022   0
Nie je žiadnym tajomstvom, že deti vo všetkom kopírujú svojich rodičov a inak to nie je ani v prípade ich motoristických návykov.