Vážne veciŠtát pre rodinu

Matovič chce zvyšovať prídavky a daňový bonus, my sa máme milovať a množiť

 Kristína Kováčiková   03.05.2021   0

Nedávny premiér a toho času minister financií Igor Matovič poodhalil na Facebooku tajomstvo, na ktorom pracuje.

Chce pripraviť finančný plán, jeho slovami „zázrak v poslednej chvíli,“ aby sme si mohli zo Slovenska urobiť krajinu, kde sa mladí nebudú báť si založiť rodinu, či prijať ďalšie dieťa.

Igor Matovič chce „dobiehať zameškané,“ keďže sa v blízkej budúcnosti máme stať najrýchlejšie starnúcou krajinou EÚ.

Shutterstock

 

Chýba nám 600 tisíc detí

Igor Matovič vo svojom statuse vysvetľuje, že nám od revolúcie výrazne klesla pôrodnosť a chýba nám viac ako 600 tisíc detí. Z "Husákových detí" už budú pomaly dôchodcovia, ale mladých, ktorí majú pracovať, nepribúda.

Ak vychádzam z predpokladu, že cesta vyšším zadĺžením bude zarúbaná, migrantov nechceme, kradnúť sa nebude a šetriť už nebude kde ... tak jediný zdroj na financovanie viac dôchodkov z menej miezd budú vyššie dane a odvody. To však následne môže zo Slovenska vyhnať ešte viac ľudí. Hmm, Hlava 22...“trápi sa s rébusom nový minister financií.

Matovič podľa vlastných slov chystá daňovo-odvodovú reformu už od minulého leta.

Namiesto 606 eur chce dať osamelej matke 1021 eur

Ako má jeho reforma približne vyzerať, predstavil na príklade osamelej matky s dvomi deťmi, ktorá pracuje za minimálnu mzdu.

Táto matka v súčasnosti dostáva za mesačnú prácu spolu s dvoma prídavkami na deti a dvoma daňovými bonusmi na deti cca 606 eur v čistom, čo je podľa ministra financií hanba. Jeho snom je tej istej matke poskytnúť cca 1021 eur mesačne.

Obdobné prilepšenie ako matka z príkladu podľa Matoviča vraj získa aj úplná rodina, respektíve aj viac zarábajúca rodina ... „ a hlavne - chystaná reforma dramaticky zvýšši príjem len pracujúcim rodičom (zásluhovo), aby pôsobila motivačne na tých nepracujúcich."

Za akú cenu budú tieto prilepšenia?

 „Na časť pokrytia nákladov by sme potrebovali, áno, zvýšiť DPH,“ prezrádza druhú časť plánu, kde chce na to zobrať peniaze.

Koaličný partner SaS však považuje zvýšenie DPH za „absolútne neprijateľné,“ a rovnako na Facebooku oznámila, že snahy zvyšovať DPH bude vetovať.

Potrebujeme poctivú reformu daní a odvodov. Určite ale nemôžeme ísť cestou zvyšovania DPH a populisticky prichádzať s nápadmi, ktoré nemajú oporu ani medzi koaličnými partnermi. Ak má dobre fungovať naša koalícia, musia byť rešpektované aj pravidlá,“ píše vo svojom stanovisku.

S výraznou zmenou DPH (hovorí sa o zvýšení na 25 percent) však nebude súhlasiť ani ďalší koaličný partner, strana Za ľudí.

Ale kým tento plán minister financií pripraví, máme jeho prvomájové požehnanie – my sa máme zatiaľ „milovať a množiť.“

Podľa smajlíka s rúškom, ktoré pripol na záver, sa však asi nemusíme so zveľaďovaním Slovenska zatiaľ ponáhľať – kým sa koalícia na niečom veľkolepom zase dohodne, držme si radšej doma odstup.

 

Prečítajte si tiež:

Tehotenské od 1. apríla 2021 »»»

Tehotenské štipendium od 1. apríla 2021 »»»

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bratislava už prednostne očkuje aj tehotné ženy
12.05.2021   0
Tehotné ženy, ktoré sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, sa môžu prihlásiť do náhradníckeho zoznamu.
Pôrody znova ako za socializmu - pandémia ako výhovorka
11.05.2021   0
Ako sa ženám rodilo a rodí počas pandémie, ktorá trvá už viac ako rok? Vrátili sme sa do socialistických čias, až šokujúco rýchlo.
1. týždeň tehotenstva
09.05.2021   0
Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov.
babetko
Neurovedkyňa dokázala, aký dôležitý je vzťah mamy a dieťaťa
11.05.2021   0
Neurovedkyňa vytvorila pomocou magnetickej rezonancie úžasný obraz, ktorý ukazuje silné spojenie medzi matkou a dieťaťom – je na nej ona sama so svojim dvojmesačným synčekom.
"Toto moje dieťa nerobí. Požičiava hračky a nebije sa..."
10.05.2021   0
Moje dieťa nechcelo požičať inému dieťaťu lopatku. A mamička toho druhého dieťaťa zostala zarazená a skonštatovala:
detské choroby
Crohnova choroba u detí
06.05.2021   0
Crohnova choroba je vlastne zápal čreva. Chronický. Mení život tomu, kto toto ochorenie získal. Čoraz viac detí a mladých ľudí patrí medzi pacientov a rodičia často opomínajú prvotné príznaky ochorenia.
Tiková porucha u detí
02.05.2021   3
Ako rodičia budete asi medzi prvými, ktorí si môžu všimnúť u svojho dieťaťa isté stereotypné pohybové alebo zvukové prejavy, ktoré nazývame tikmi. Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu, avšak niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.
Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami
26.04.2021   0
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
zvery
Zajac ako domáci miláčik...
07.05.2021   7
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Kde sa na psovi a mačke skrýva kliešť a ako ho odstrániť
20.04.2021   0
Skrýše kliešťov: vnútro a okolie uší, na hlave a okolo očí, v oblasti papule a ňufáka, na krku pod obojkom, slabiny a medzi zadnými nohami, pod prednými nohami, labky a medzi prstami, okolo chvosta
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.