Vážne veciŠtát pre rodinu

Materské dostanú aj nezamestnané ženy, špekulácie s materskou chcú obmedziť

 Kristína Kováčiková   08.11.2021   0

Ministerstvo práce prišlo s novelou zákona o sociálnom poistení, ktorú schválila vláda.

Zmeny by sa mali pozitívne dotknúť najmä tehotných žien, na ktorých sa bude vzťahovať dlhšia ochranná lehota ako doteraz. Tá im umožní získať materské aj po tom, čo stratia prácu.

Ochranná lehota tehotné
Pexels

 

Ochranná lehota a materské

V súčasnosti platí, že nárok na materské má iba poistenkyňa (napríklad zamestnaná žena alebo SZČO, ktorá platí odvody na nemocenské poistenie) alebo osoba, ktorej nárok na materské vznikol v tzv. ochrannej lehote.

Tá je aktuálne pre tehotnú ženu 8-mesačná, čo v praxi znamená, že aby vznikol žene nárok na materské, musí otehotnieť ešte počas pracovného pomeru, aby túto ochrannú lehotu na materské stihla.

Pokiaľ žena otehotnie až po tom, čo jej zanikne pracovný pomer, nárok na materské v ochrannej lehote jej nevznikne. Toto by sa novelou zákona zmenilo.

 

Ochranná lehota dlhšia o 6 mesiacov

Podľa nových pravidiel by žena mohla otehotnieť do 6 mesiacov od skončenia pracovného pomeru a nárok na materské by jej vznikol rovnako ako žene, ktorej pracovný pomer trvá.

Toto veľmi pomôže nezamestnaným ženám, ktoré otehotnejú v čase, keď nemajú žiadnu prácu a môžu mať sťažené podmienky uplatniť sa na pracovnom trhu.

Cieľom úpravy je garantovať istotu materskej, alebo tehotenského príspevku pre ženu, ktorá otehotnela v období 180 dní od ukončenia nemocenského poistenia. Táto úprava bude platná od 1. januára 2023,“ hovorí ministerstvo.

 

Koniec špekuláciám s materským?

Ministerstvo práce tiež navrhuje zmeniť tzv. rozhodujúce obdobia, na základe ktorých sa vypočítava vznik nároku na materské (a tiež ďalšie dávky, napríklad dávka v nezamestnanosti).

Ministerstvo sa snaží zabrániť špekuláciám, ktoré v súčasnom systéme umožňujú získať výhody bez platenia poisteného, a preto chce upraviť spôsob, akým sa zohľadňujú obdobia, z ktorých sa ráta napríklad materské.

Po novom sa nebudú na tento účel započítavať obdobia, v ktorých zamestnanec nemal vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské. Rozhodujúce je reálne platenie poistného a z tohto dôvodu sa aj vymeriavací základ vo výške 0 eur budeme považovať za absenciu vymeriavacieho základu,“ vysvetľuje ministerstvo a uvádza aj príklad, koho sa zmena dotkne:

Najviac to pocítia pracovníci, ktorí  vykonávajú svoju prácu s dlhými prestávkami bez príjmu. Po novom im bude do obdobia hodnoteného na vznik nároku na dávky započítane iba obdobie,  kedy môžu vykázať príjem.“

»»»»»»» Prečítajte si aj: Ako sa vypočíta výška materského: zamestnankyňa.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenské 2022
21.01.2022   0
Ak žene vznikne nárok na tehotenské v tomto roku, môže dostať vyššiu sumu dávky ako v roku 2021.
Vyvolanie pôrodu - keď sa pôrod nechce rozbehnúť prirodzene
15.01.2022   0
Vyvolanie pôrodu - umelé naštartovanie pôrodnej činnosti, môže navrhnúť lekár. Je viacero spôsobov, ako sa indukcia pôrodu môže realizovať.
Maximálna materská 2022. Aká je najvyššia a najnižšia materská?
06.01.2022   0
Maximálna materská, ak žena začne poberať materské v roku 2022, bude mesačne 1732,10 eur v mesiaci, ktorý má 31 dní.
babetko
Covid-19 zmenil chorej mame materské mlieko. Bolo zelené
20.01.2022   1
Mama dvoch detí odfotila svoje materské mlieko, ktoré zozelenalo po tom, čo bola ona a jej dieťa pozitívne testované na vírus COVID-19.
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
18.01.2022   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
Prečo plače
16.01.2022   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
detské choroby
Ako fungujú lieky proti Bolesti
21.01.2022   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Ako fungujú lieky proti kašľu
14.01.2022   1
Skôr ako sa vyberiete do lekárne. Viete, čo potrebujete? Podľa spôsobu účinku rozdeľujeme lieky proti kašľu na lieky proti suchému kašľu (antitusiká) a lieky proti vlhkému kašľu (expektoranciá).
Suché pery a „vyštípané“ okolo úst
09.01.2022   0
To, že v zime vychádzame z vyhriatych budov do studeného vonkajšieho vzduchu, našu pokožku veľmi namáha. Reakciou na tieto zmeny sú suché miesta na pokožke, svrbenie, štípanie, prasklinky.
zvery
Chováme piraňu
27.12.2021   0
Vidieť doma v akváriu plávať podobného exota ako je piraňa, nie je nič nemožné. Je skutočne taká nebezpečná, ako si predstavujeme? Alebo je to iba neprávom obviňovaný druh ryby, ktorý utrpel ťažkú ranu od hororových scenáristov?
7 faktov, ktoré o psoch asi nevieš
21.12.2021   1
Tvoj pes je inteligentný ako 2 ročné bábätko Je to dostatočne dobrý dôvod, prečo si deti a psy tak dobre rozumejú? Zaujímavosťou je, že spoločne rozumejú asi 250 typom giest a slov.
Vianočné menu pre vášho domáceho miláčika
16.12.2021   0
Niekoľko tipov, čo ponúknuť vášmu psíkovi, aby ho po Štedrej večeri nebolelo bruško.