Materské dostanú aj nezamestnané ženy, špekulácie s materskou chcú obmedziť

Kristína Kováčiková 0

Ministerstvo práce prišlo s novelou zákona o sociálnom poistení, ktorú schválila vláda.

Zmeny by sa mali pozitívne dotknúť najmä tehotných žien, na ktorých sa bude vzťahovať dlhšia ochranná lehota ako doteraz. Tá im umožní získať materské aj po tom, čo stratia prácu.

Ochranná lehota tehotné
Pexels

 

Ochranná lehota a materské

V súčasnosti platí, že nárok na materské má iba poistenkyňa (napríklad zamestnaná žena alebo SZČO, ktorá platí odvody na nemocenské poistenie) alebo osoba, ktorej nárok na materské vznikol v tzv. ochrannej lehote.

Tá je aktuálne pre tehotnú ženu 8-mesačná, čo v praxi znamená, že aby vznikol žene nárok na materské, musí otehotnieť ešte počas pracovného pomeru, aby túto ochrannú lehotu na materské stihla.

Pokiaľ žena otehotnie až po tom, čo jej zanikne pracovný pomer, nárok na materské v ochrannej lehote jej nevznikne. Toto by sa novelou zákona zmenilo.

Ochranná lehota dlhšia o 6 mesiacov

Podľa nových pravidiel by žena mohla otehotnieť do 6 mesiacov od skončenia pracovného pomeru a nárok na materské by jej vznikol rovnako ako žene, ktorej pracovný pomer trvá.

Toto veľmi pomôže nezamestnaným ženám, ktoré otehotnejú v čase, keď nemajú žiadnu prácu a môžu mať sťažené podmienky uplatniť sa na pracovnom trhu.

Cieľom úpravy je garantovať istotu materskej, alebo tehotenského príspevku pre ženu, ktorá otehotnela v období 180 dní od ukončenia nemocenského poistenia. Táto úprava bude platná od 1. januára 2023,“ hovorí ministerstvo.

Koniec špekuláciám s materským?

Ministerstvo práce tiež navrhuje zmeniť tzv. rozhodujúce obdobia, na základe ktorých sa vypočítava vznik nároku na materské (a tiež ďalšie dávky, napríklad dávka v nezamestnanosti).

Ministerstvo sa snaží zabrániť špekuláciám, ktoré v súčasnom systéme umožňujú získať výhody bez platenia poisteného, a preto chce upraviť spôsob, akým sa zohľadňujú obdobia, z ktorých sa ráta napríklad materské.

Po novom sa nebudú na tento účel započítavať obdobia, v ktorých zamestnanec nemal vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské. Rozhodujúce je reálne platenie poistného a z tohto dôvodu sa aj vymeriavací základ vo výške 0 eur budeme považovať za absenciu vymeriavacieho základu,“ vysvetľuje ministerstvo a uvádza aj príklad, koho sa zmena dotkne:

Najviac to pocítia pracovníci, ktorí  vykonávajú svoju prácu s dlhými prestávkami bez príjmu. Po novom im bude do obdobia hodnoteného na vznik nároku na dávky započítane iba obdobie,  kedy môžu vykázať príjem.“

»»»»»»» Prečítajte si aj: Ako sa vypočíta výška materského: zamestnankyňa.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár