ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
Vážne veciŠtát pre rodinu

Zmeny v materskej dovolenke a rodičovskom príspevku v roku 2011

 Natália Blahová   10.01.2011   22

Pred koncom roku schválil parlament niekoľko dôležitých zmien, ktoré by mali od prvého januára pomôcť mamičkám starajúcim sa o najmenšie deti.

Materská sa zvyšuje a predlžuje

Od 1. januára 2011 sa zvyšuje suma materskej, ktorá bola doteraz bola vypočítavaná ako 55% vymeriavacieho základu. Zmena prináša zvýšenie na 60%.

Doba poberania materskej sa aj predlžuje. Do konca roku matka poberala materskú 28 týždňov. Od nového roku sa táto doba predlžuje na 34 týždňov.

Materskú poberá matka, ktorá bola aspoň 270 dní v posledných dvoch rokoch nemocensky poistená. Ako variant naďalej zostáva v platnosti dobrovoľné nemocenské poistenie.

Na materskú nastupuje žena zväčša 6 týždňov pred predpokladaným dňom pôrodu.

Trend zvyšovania a predlžovania materskej bude pokračovať. Vláda sa zaviazala, že dokonca svojho funkčného obdobia zvýši materskú na 75% a upraví jej dĺžku poberania na 52 týždňov, čo v konečnom dôsledku znamená, že rodičovi bude saturovať 100% čistej mzdy.

V novele sa myslelo aj na matky, ktoré boli pri jednom pôrode obdarené viac deťmi. Je to napriek všetkej radosti záťažové obdobie pre rodinu, preto sa dĺžka poberania materského mení z 37 týždňov na 43 týždňov.

Stávalo sa, že budúca mamička prišla počas tehotenstva o zamestnanie. Ochranná lehota trvala 6 mesiacov a keď vypršala ešte počas tehotenstva, mamička prišla o nárok na materské. Preto sa ochranná lehota touto zmenou zákona predlžuje na 8 mesiacov pre všetky tehotné pracujúce ženy.

Zmena zákona znamená koniec diskriminácie náhradných rodičov. Proces prijatia dieťaťa do rodiny je nezriedka dlhší ako jeden rok. Materské však mohli náhradní rodičia poberať len do ôsmeho mesiaca veku dieťaťa.

To znamenalo, že keď si priniesli dieťatko z detského domova, zväčša nárok na materské nemali. Od januára môže náhradný rodič poberať materské, keď príjme do rodiny dieťa do troch rokov veku. V prípade, že náhradný rodič prijme do rodiny dve či tri deti v tomto vekovom rozmedzí, materská sa mu predlžuje na 37 týždňov.

Zvýšenie a predĺženie materskej platí pre všetky mamičky, aj pre tie, ktoré nastúpili materskú pred prvým januárom a dokonca i pre tie, ktorým mala materská skončiť prvého januára 2011. Od tohto dátumu sa im pripočítava k materskej 6 týždňov a materská sa zvyšuje na 60% hrubej mzdy.

Zmeny v rodičovskom príspevku

Zásadná zmena vo filozofii poberania rodičovského príspevku je tá, že oprávnená osoba, ktorej je príspevok vyplácaný sa môže zamestnať, teda  môže vykonávať zárobkovú činnosť. Môže pracovať na pracovnú zmluvu, na dohodu, môže podnikať, môže mať živnosť.

Nárok na rodičovský príspevok nezaniká ani v prípade, ak zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa počas zárobkovej činnosti inou fyzickou osobou, alebo umiestnením dieťaťa v predškolskom zariadení, prípadne osobne popri práci doma.

Výška rodičovského príspevku sa zjednocuje na sumu 190,10€ a to nezávisle na tom, či bola oprávnená osoba nemocensky poistená.

Pri dvojičkách, trojičkách či viac deťoch narodených súčasne sa rodičovský príspevok  zvyšuje o 25% za každé ďalšie dieťa. Znamená to, že pri dvojičkách je rodičovský príspevok 237,60 eura, pri trojičkách je to 285,20 eura.

Tí, ktorí do konca roku mali nárok na poberanie zvýšeného rodičovského príspevku ho budú poberať naďalej a to do 20 mesiacov veku dieťaťa.

Zmenou je tiež to, že rodičovský príspevok bude možné krátiť a to o polovicu. Ide o prípady, ak rodič poberá príspevok a niektoré z jeho starších detí má v troch za sebou nasledujúcich mesiacoch v škole vymeškaných a neospravedlnených viac ako 15 hodín mesačne. Je to signálom pre rodiča, že deťom nevenuje dostatočnú pozornosť.

Príspevok na starostlivosť o dieťa

Od nového roku tiež prichádza k zvýšeniu príspevku na starostlivosť o dieťa. Príspevok sa poskytuje oprávnenej osobe, ktorá vykonáva zárobkovú činnosť alebo študuje dennou formou na strednej alebo vysokej škole, teda počas činnosti, pri ktorej je osoba povinne dôchodkovo poistená, alebo súčasné poberanie materského pri ďalšom dieťati, najdlhšie do 6 týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa.

Ak sa teda matka rozhodla, že poskytne dieťaťu starostlivosť  osobou so živnosťou na opatrovanie alebo sa rozhodla pre starostlivosť v predškolskom zariadení či v neziskovej organizácií, tak sa jej príspevok poskytuje vo výške preukázaných výdavkov na starostlivosť, najviac však vo výške 230 eur mesačne. Výdavky na starostlivosť sa preukazujú úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Ak sa dieťaťu poskytuje starostlivosť osobou, ktorá nemá živnosť na opatrovanie, príspevok je vo výške 41,10 eura. 

Príspevok na starostlivosť teda v menovaných prípadoch prevyšuje rodičovský príspevok a je na uvážení rodiča, ktorá  cesta je pre jeho rodinu schodnejšia.

To, čo treba mať na pamäti je, že tieto zmeny sa týkajú všetkých oprávnených osôb i v prípade, že do systému štátnych dávok a poistenia vstúpili v starom roku a tento nárok by im trval i v roku nastávajúcom.

Dovolím si v mene všetkých zainteresovaných, v mene ministra práce, sociálnych vecí a rodiny pána Jozefa Mihála, v mene štátnej tajomníčky pani Lucie Nicholson i v mene Výboru NR SR pre sociálne veci zaželať všetkým rodičom veľa radosti zo svojich detí.

Som si istá, že niet väčšej radosti.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 29 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
lenka63 napísané 26.04.2012 14:47

dobrý deň, chcela by som sa opýtať či budem mať nárok na materské zo sociálnej poisťovne pri tehotenstve s termínom pôrodu 28.9.2012. Zamestnaná som bola do 30.11.2011, teda som nezamestnaná od 1.12.2012. Podmienka 270 dní nemocenského poistenia pred pôrodom je splnená.

Nie som si istá, čí mam nárok na materské zo sociálnej poisťovne ale iba na rodičovský príspevok z úradu práce.

lola napísané 18.10.2011 10:20

som doktorandka a aj manžel je doktorand, spolu sa nam podarilo splodit si dietatko. No zial ja si neplatim nemocenske, takze ziaden narok na matersku. no hned po porode by som mala mat narok na rodicovsky prispevok vo vyske 190€. oplati sa mi teraz popri doktorandskom studiu zamestnat, ziskam tym narok na matersku???Napriklad ako uctovnicka, pracovna doba by nemala vplyv na denne doktorandske studium.

Alexandra napísané 02.10.2011 11:32

Dobry den ,

ja by som sa chcela spytat na to ze som slobodna matka a otec mi neprispieva na dieta lebo som ho neudala....

tak sa vas chcem spytat ze moje dieta ma uz 19 mesiacov a materska mi tym spadla na tych 190€ mesacne a to je teraz dost malo ....a vlastne sa chcem spytat ci by som mala nejake vyhody na nejaky iny prispevok...alebo nejake vyhody???

velmi pekne vam dakujem za odpoved

zuzika napísané 28.09.2011 22:56

dobrý deň, mám otázku:

poberám rodičovský príspevok vo výške 256 Eur na syna, ktorý má 16 mesiacov. O týždeň by som mala nastúpiť na materskú dovolenku. Ak suma materského nedosahuje výšku rodičovského príspevku, dopláca sa rozdiel, ako to bolo kedysi? Ak áno, do výšky akého rodičovského? toho, ktorý som poberala, teda 256 Eur, alebo toho, ktorý je schválený v tomto roku teda 190,10 Eur? Ak je to nižšia suma ako 256 Eur, môžem na materskú nastúpiť neskôr ako 6 týždňov pred pôrodom, teda napr. v deň pôrodu? Ďakujem za odpoveď.

Katarína Hudáková napísané 15.09.2011 20:05

Dobrý deň,

 

rada by som zistila či je možné pracovať podľa posledných zmien v zákone už aj počas čerpania materskej dovolenky a to na dohodu o vykonaní práce.

Ďakujem

Radoslava napísané 19.08.2011 19:36

dobrý deň,

chcem sa spýtať ako to bude u mna s materskou ak som od31.04.2011 nezamestnaná, od01.05.2011 som vedená na úrade práce ale už vtedy som bola tehotná. nástup na matersku by mal u mna začať 24.10.2011(termín porodu04.12.2011). spĺnam aj podmienku nemocenského poistenia 270 dní za posledné 2 roky.

Jana napísané 17.08.2011 12:51

Dobry den.

Ja by som sa rada opytala mam narok na matersku ak pracujem v Holandsku trvaly pobyt mam na SK?Neplatim si nemocenske poistenie ale ani neviem ci si mam zacat platit.

Dakujm Vam pekne za odpoved

vladka napísané 28.01.2012 17:36

Váš komentár

aj ja by som sa chcela tiez opytat,ci mam narok na matersku,aj ked sa moja mala narodila v irsku, z irska dostavam len child benefit,ziadne maternity benefit.... na slovensku mam trvali pobyt,a aj mojej malej som vybavila slovenske obcianstvo.. ja si myslim ze by som mala mat narok na matersku..alebo ako to je vlasne? moja dcerka ma 2 a pol roka.. budem cakat na odpoved...

Jana napísané 08.08.2011 15:58

Dobrý den, chcem sa spýtať ..materskú dovolenku som poberala z Rakúska, pred 2 mesiacmi mi skončila na aký príspevok mám nárok zo Slovenska, ked mám trvalý pobyt na Slovenku, dakujem..

Katarina Augustinic napísané 09.05.2011 10:20

Dobry den, rada by som sa informovala, 1.8. 2011 by som mala nastupit na MD. Dovtedy budem v riadnom zamestnaneckom pomere. Kedze subezne pracujem na dohodu o vykonani prace u ineho zamestnavatela, budem moct mat pocas MD aj prijem z tejto cinnosti? Alebo sa budem musiet docasne tejto cinnosti vzdat a pokracovat az pocas rodicovskej dovolenky. A estr mam jednu otazku, som poslankynou miestneho zastupitelstva, z tejto cinnosti tiez dostavam odmenu, bude mozne aby mi bola vyplacana aj pocas MD, kedze sa chystam aj pocas MD vykonavat svoj mandat?

 

Dakujem

 

K

orenda napísané 24.04.2011 23:41

Dobry den,

je mozne poberat podporu v nezamestnanosti sucasne s rodicovskou davkou? Pracovnu zmluvuna dobu urcitu mi nepredlzili v 3. mes, tehotenstva, predosle 4 roky som bola riadne zamestnana.

katka napísané 21.04.2011 11:04

Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať: dostala som výpoved v praci z organizacnych dôvodov teraz my plynie vypovedna doba. to znamena ze do konca maja pracujem na zrusenom pracovnom mieste. no teraz som zistila ze som tehotna, t.z. ze som v ochrannej dobe a pracovat budem môct este do konca tehotenstva? ochranna doba je i materska dovolenka. t. z. ze mi uplynie ochranna doba az ked skoncim matersku? a co keby som chcela byt na materskej iba 1 rok, mohla by som sa vratit na toto miesto ked som slobodna mamicka /osamely rodic do troch rokov dietata/? mohla by som teda este potom dva roky pracovat na tomto zrusenom mieste popri rodicovskom prispevku? o dieta by sa staral priatel. ochranna doba by mi vlastne vyprsala az ked moje dieta dovrsi 3 roky a potom by sa mi skoncil pracovny pomer. je to tak?

jana napísané 14.04.2011 15:41

Pekny den,

 

ja by som sa chcela opytat, ci budem dostavat matersku. Som 3 rok a materskej, konci mi v juli 2011, ale medzitym som otehotnela a som na rizikovom tehotenstve, to znamena, ze v juli nenastupim na povodne miesto ale budem na PN, pocas PN budem dostavat "marodku" mzslim nejake peniaze z mojho predosleho platu ? A ko to vlastne bude , ked nastupim na MD v novembri, dostanem nejaku metersku, alebo len rodicovskz prispevok?

monika napísané 17.05.2011 15:19

chcem sa opytat,11.9.11mam termin porodu zmluva mi konci 09.08.11 od 05.01.11 som PN mam rizikove.Zamestnavatela som sa pytala ci mozem vycerpat dovolenku 10dni za rok 2011 pred nastupom na matersku ale povedal mi ze ked som PN nemam narok.Ako to vlastne je,mam narok,moze ma prepustit s TPP,musi mi platit matersku,alebo nie.A mam narok vratit sa po pol roku na svoje miesto,ak mam zmluvu na dobu urcitu.Dakujem

Veronika napísané 15.03.2011 19:29

Ešte mám otázku. Ako si môžem vypočítať materskú dovolenku...ak som od 25/02/2010 do 31/08/2010 pracovala za 130,-euro na polovičný úväzok a od 01/09/2010 pracujem za 500,-euro, počíta sa mi to vôbec dohromady, keď za mňa obaja zamestnávatelia odávzali nemocenské? je to teda platené nemocenské za viac ako 270 dní?

 

Ďakujem

Zuzana napísané 23.02.2011 13:30

Váš komentár Dobrý den,chcem sa spytat.dcerka sa mi narodila v roku 2008 a teraz v decembri mi konci materska.Vztahuje sa na mna to 6tyzdnove predlzenie-

Sylvia Ondrejová napísané 22.01.2011 23:26

Prosím vás,ja by som sa chcela opítať do ktorej skupiny vlastne patrím- na materskú,alebo k rodičovskému príspevku.Syn sa my narodil asi týžden pred tým ako ma prepustili z práce-bola som na dobu určitú a mala som rizikové-myslím od 3mes.,ale pred tehotenstvom so bola zamestnaná tuším viac ako 3roky.Prepáčte za tie odhady ale to by som musela pozrieť papiere.Na akú výšku príspevku-materskej mám nárok?Dakujem

Katka Malková napísané 13.01.2011 17:06

Mna zaujíma fakt, či musí byť škôlka pre 3,5 ročné dieťa len naSR - len vtedy môžem požiadať o príspevok 230 Eur? Čo ked ho chcem dať do rakúskej?

bude to komplikácia? verím že nie, vdaka EU.

Mária napísané 11.01.2011 11:02

dobrý deň,

 

ja by som sa chcela spýtať či je možné poberať rodičovský príspevok aj keď som študentkou III. stupňa štúdia, čiže doktorandské štúdium.

zanett napísané 11.01.2011 06:31

tento článok máte k tejto téme lepší :

www.rodinka.sk/index.php

Monika Divekyova napísané 10.01.2011 18:09

dobry den, ja sa chcem spytat, som Slovenka zijuca v Norsku 2 roky, rodit budem v Norsku. Na aky prispevok mam narok na Slovensku? Dakujem

Anna napísané 10.01.2011 16:53

Váš komentár

 

dobry den,

ja by som sa chcela opytat,ci ako slovenka zijuca v uk mam narok na rodicovsky prispevok.Materska mi uz skoncila.Ja aj dcera mame trvaly pobyt na Slovensku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.