Vážne veciŠtát pre rodinu

Máte doma pozitívneho? V karanténe musíte byť oveľa dlhšie

 Kristína Kováčiková   01.12.2021   0

Viete, koľko trvá karanténa, keď ste v stálom kontakte s pozitívnym, s ktorým žijete v jednej domácnosti? Oveľa dlhšie, ako keby ste boli v kontakte s chorým človekom napríklad v práci alebo v škole a už ste sa odvtedy nevideli.

Teda, karanténa je dlhšia, len pokiaľ nie ste očkovaný – vtedy je to nastavené pomerne prísne.

Rodinka.sk

 

Som očkovaný a doma je pozitívny člen rodiny

Očkovaní majú z karantény výnimku aj v prípade, že majú doma pozitívneho člena rodiny, avšak nesmú mať žiadne príznaky ochorenia covid-19.

Ministerstvo zdravotníctva očkovaným odporúča „aspoň týždeň“ sledovať svoj zdravotný stav, obmedziť stretnutia najmä s rizikovými osobami a nosiť respirátor.

Je možno na zvážení, či nezotrváte v dobrovoľnej karanténe – napriek tomu, že ste očkovaný, aj vy sa môžete nakaziť a prenášať infekciu bez toho, aby ste o tom vedeli. Ale toto už nie je odporúčanie ministerstva, iba milý pozdrav autorky tohto článku, ktorá je zaočkovaná a píše tento článok, ako inak, z karantény.

 

Nie som očkovaný a doma je pozitívny člen rodiny

V tomto prípade karanténa trvá dlhšie. Začnime typickým príkladom:

Ak vaše dieťa donieslo zo školy covid, nemôžete si karanténu skrátiť a na piaty deň podstúpiť PCR-test (hoci to takto chodí v iných prípadoch kontaktu s pozitívnym), v tomto konkrétnom prípade je na testovanie ešte príliš skoro.

Budete si musieť počkať dokopy 10 dní, kým sa môžete dať otestovať. Test si môžete naplánovať najskôr 10 dní od pozitivity vášho dieťaťa (iného člena domácnosti), resp. 10 dní od prvých príznakov jeho ochorenia.

Pokiaľ sa však u vás vyskytne akýkoľvek z klinických príznakov ochorenia covid-19 (zvýšená telesná teplota nad 37°C, kašeľ, únava, dýchavičnosť, strata chuti alebo strata čuchu), vtedy na nič nečakajte, môžete podstúpiť testovanie okamžite (ak si ho zaplatíte, takmer okamžite, inak môžete na oficiálny termín z NZCI čakať rôzne dlhú dobu).

 

Odkedy sa počíta karanténa osôb žijúcich v spoločnej domácnosti

Ak žijete v jednej domácnosti s pozitívnym a ste stále spolu, „posledným dňom kontaktu“ je

a) 5. deň od výskytu klinických príznakov ochorenia osoby pozitívnej na ochorenie (ak sa u osoby pozitívnej na ochorenie vyskytol akýkoľvek z klinických príznakov ochorenia) alebo

b) 5. deň od odberu vzorky biologického materiálu na účely testu u osoby žijúcej s osobou pozitívnou na ochorenie v spoločnej domácnosti (ak sa u osoby pozitívnej na ochorenie nevyskytol žiadny z klinických príznakov ochorenia).

V praxi to znamená, že kým po bežnom „úzkom“ kontakte s pozitívnym sa môžete dať otestovať na 5. deň od jeho odberu, tu však „kontakt“ pokračuje ďalej, a preto môžete testovanie podstúpiť buď až na 10. deň od prvého výskytu príznakov u pozitívneho, resp. na 10. deň od pozitívneho výsledku testu, ak bola pozitívna osoba vo vašej domácnosti bez príznakov.

Samozrejme, ak sami máte príznaky typické pre COVID-19, rovno sa môžete objednať na test.

 

Nemusím sa dať testovať?

Ak nie ste očkovaný, nemáte príznaky a rozhodnete sa, že sa nebudete testovať, karanténa vám skončí aj bez RT-PCR testu na 15. deň od prvých príznakov ochorenia vášho pozitívneho člena domácnosti, resp. od jeho odberu.

Podmienkou však je, že posledné tri dni pred koncom karantény (teda 13., 14. a 15. deň karantény) sa u vás nesmú vyskytnúť žiadne klinické príznaky ochorenia covid-19.

Pokiaľ by sa vyskytli akékoľvek príznaky ochorenia, o konci karantény rozhodne váš všeobecný lekár (nezabudnite ho kontaktovať).

Čo ak sa chcem otestovať na 10. deň?

V prípade negatívneho výsledku testu karanténa skončí na 12. deň od prvých príznakov ochorenia vášho pozitívneho člena domácnosti, resp. od jeho odberu. Aj to len za predpokladu, že sa posledné tri dni u vás neobjavia žiadne príznaky covid-19.

V prípade pozitívneho výsledku testu už nie ste v karanténe, ale oficiálne v „izolácii.“ A tá trvá najmenej 10 dní od odberu s pozitívnym výsledkom testu. Samozrejme, nesmiete mať posledné tri dni izolácie žiadne príznaky ochorenia.  

@ Zvýšili sme vám týmito informáciami tlak? Ide vás picnúť? Skúste MAGNEZIUM  »»»

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 18 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenské 2022
21.01.2022   0
Ak žene vznikne nárok na tehotenské v tomto roku, môže dostať vyššiu sumu dávky ako v roku 2021.
Vyvolanie pôrodu - keď sa pôrod nechce rozbehnúť prirodzene
15.01.2022   0
Vyvolanie pôrodu - umelé naštartovanie pôrodnej činnosti, môže navrhnúť lekár. Je viacero spôsobov, ako sa indukcia pôrodu môže realizovať.
Maximálna materská 2022. Aká je najvyššia a najnižšia materská?
06.01.2022   0
Maximálna materská, ak žena začne poberať materské v roku 2022, bude mesačne 1732,10 eur v mesiaci, ktorý má 31 dní.
babetko
Covid-19 zmenil chorej mame materské mlieko. Bolo zelené
20.01.2022   1
Mama dvoch detí odfotila svoje materské mlieko, ktoré zozelenalo po tom, čo bola ona a jej dieťa pozitívne testované na vírus COVID-19.
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
18.01.2022   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
Prečo plače
16.01.2022   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
detské choroby
Ako fungujú lieky proti Bolesti
21.01.2022   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Ako fungujú lieky proti kašľu
14.01.2022   1
Skôr ako sa vyberiete do lekárne. Viete, čo potrebujete? Podľa spôsobu účinku rozdeľujeme lieky proti kašľu na lieky proti suchému kašľu (antitusiká) a lieky proti vlhkému kašľu (expektoranciá).
Suché pery a „vyštípané“ okolo úst
09.01.2022   0
To, že v zime vychádzame z vyhriatych budov do studeného vonkajšieho vzduchu, našu pokožku veľmi namáha. Reakciou na tieto zmeny sú suché miesta na pokožke, svrbenie, štípanie, prasklinky.
zvery
Chováme piraňu
27.12.2021   0
Vidieť doma v akváriu plávať podobného exota ako je piraňa, nie je nič nemožné. Je skutočne taká nebezpečná, ako si predstavujeme? Alebo je to iba neprávom obviňovaný druh ryby, ktorý utrpel ťažkú ranu od hororových scenáristov?
7 faktov, ktoré o psoch asi nevieš
21.12.2021   1
Tvoj pes je inteligentný ako 2 ročné bábätko Je to dostatočne dobrý dôvod, prečo si deti a psy tak dobre rozumejú? Zaujímavosťou je, že spoločne rozumejú asi 250 typom giest a slov.
Vianočné menu pre vášho domáceho miláčika
16.12.2021   0
Niekoľko tipov, čo ponúknuť vášmu psíkovi, aby ho po Štedrej večeri nebolelo bruško.