Vážne veciŠtát pre rodinu

Kostoly, divadlá, fitká áno, školy nie. Opatrenia od 16. novembra

 Kristína Kováčiková   15.11.2020   0

Núdzový stav vyhlásený 30. septembra platí aj naďalej, s účinnosťou od 15. novembra sa predlžuje o ďalších 45 dní. Vyplýva z neho, že sa nemôžeme zhromažďovať v počte nad 6 osôb, okrem osôb žijúcich v jednej domácnosti.

Opatrenia prijaté pred mesiacom sa však čiastočne uvoľňujú. Premiér sa na svojom FB pochválil, že na Pandemickej komisii boli piatok 13. novembra schválené 3 jeho návrhy:

Shutterstock

 

1) od pondelka otvorené divadlá, kiná a kostoly s maximálnou kapacitou 50 %

2) fitness a plavárne, max. 6 osôb, 15m2/os

3) spustená Slovenská hokejová liga a 1. futbalová liga, zatiaľ bez divákov

Uvoľnenia napriek epidemiologickej situácii

Aj keď pôvodne sa malo pristúpiť k opätovnému otvoreniu až potom, čo by zjednodušeným slovníkom premiéra pribúdalo denne „len“ 500 nových pozitívne testovaných, k uvoľneniu opatrení prichádza v čase, kedy sa kĺzavý medián pohybuje na úrovni okolo 2000.

No nie na všetky subjekty sa dostáva.

  • Školy zostávajú naďalej zatvorené, prezenčne sa vzdeláva len prvý stupeň základných škôl, fungujú škôlky a jasle.
  • Reštaurácie majú tiež výrazne obmedzený režim (len terasy, jedlo „to go“ a donáškové služby).
  • Hromadné podujatia nad 6 osôb sa v zásade nemôžu uskutočniť – nielen masové akcie ako veľtrhy, koncerty, športové podujatia, ale aj svadobné hostiny alebo oslavy v kruhu rodiny. To všetko je zakázané.

Čísla alebo "čo by sa muselo stať"

Podľa premiéra máme len minimálny stupeň lockdownu, „žijeme skoro úplne slobodne s minimálnymi obmedzeniami,“ napísal a pridal tiež, čo by muselo byť splnené, ak by sme ich chceli otvoriť:

  • a) celoslovenský 7-dňový priemer RT-PCR pozitívnych testov musí klesnúť pod 750,
  • b) celoslovenský 7-dňový priemer pacientov s Covid-19 a suspektných (podozrenie, že sú tiež Covid-19) musí klesnúť pod 2 000,
  • c) v danom okrese musí 14-dňová incidencia na 100 tisíc obyvateľov klesnúť pod 200. S tým, že osoba 65 a staršia sa počíta za 4 mladšie.

Premiér vyhlásil, že sú len dve možnosti, „ak chceme prežiť zimu s minimálnymi ujmami a dopriať deťom školu či reštauráciám normálne fungovanie - zraziť počet denných pozitívnych silným lockdownom, alebo ďalším masívnym testovaním.“

Ako budú fungovať školy po 16. novembri

Ministerstvo školstva navrhovalo, aby sa 23. novembra 2020 vrátili k prezenčnej výučbe žiaci základných a stredných škôl v Bratislave a Košiciach a aby pri školách v rámci krajov pôsobili mobilné testovacie jednotky na Covid-19, ktoré by umožňovali rýchlejší návrat žiakov a učiteľov k prezenčnej výučbe.

Do školy od pondelka 16. novembra sa nakoniec môžu vrátiť len malé skupinky žiakov (do 6 aj s učiteľom) – ak ide o deti v hmotnej núdzi na 2 stupni ZŠ, ktorí sa nevedia vzdelávať dištančnou formou.

Ostatné návrhy boli odmietnuté a ostáva veľkým otáznikom, či sa podarí vrátiť do školských lavíc deťom k avizovanému termínu, ktorým bol 30. november.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
5 najväčších strachov v tehotenstve
26.11.2020   0
K pohode najmä prvorodičiek neprispieva pretlak informácií - veľa sa hovorí o pôrodoch v médiách, diskutuje sa o úrovni nášho pôrodníctva, názory a skúsenosti rodičiek možno nájsť aj na internetových fórach a väčšina z nich nie je zrovna priaznivá, skôr k strachu a obavám tehotných pridávajú.
25. november - Katarína
25.11.2020   2
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
babetko
20 básničiek pre Mikuláša
26.11.2020   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Tehotná žena a zvierací miláčikovia
26.11.2020   0
Tehotenstvo je fáza života, počas ktorej sa žena musí naučiť zodpovednosti nielen za seba, ale aj za nový život, ktorý privedie na svet. Aké riziká so sebou prináša vzťah s domácim zvieratkom? Čo je pravda o toxoplazmóze a čo sú mýty?
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.