Vážne veciŠtát pre rodinu

Konzílium žiada od zajtra zatvoriť školy

 Kika Kováčiková   24.11.2021   1

Konzílium odborníkov navrhuje, aby sa od 25.11. do 3.12. prerušila prezenčná výučba na školách.

Unsplash

 

Najprv suché návrhy v rovine faktov:

Na dištančné štúdium by mal podľa odborníkov prejsť druhý stupeň základných škôl, tiež stredných a vysokých. Deti na prvom stupni a škôlkari by mohli ostať na školách.

Odborníci ďalej žiadajú vládu, aby boli zakázané aj všetky mimoškolské aktivity detí.

Okrem toho žiadajú trojtýždňový lockdown pre všetkých, aj očkovaných. Slovensko sa podľa konzília nachádza na úrovni humanitárnej krízy, nemocnice nie sú schopné poskytovať zdravotnú starostlivosť.

Lockdown by znamenal obmedzenie pohybu iba na cestu do práce alebo na nákup potravín, či liekov. Pokiaľ zamestnanec nie je očkovaný, ani neprekonal ochorenie, mal by byť dvakrát do týždňa testovaný, aby sa v režime "OTP" mohol dostať do práce.

Pomohli by zavreté školy?

Teraz úvaha (pozor, toto nie sú fakty):

Nakoľko boli školy na Slovensku minulý rok zavreté viac, ako bolo únosné, na začiatku školského roka minister školstva utvrdzoval rodičov v tom, že školy sa plošne zatvárať nebudú.

Koronavírus tak mohol obmedziť vyučovanie len v jednotlivých triedach, keď poslal deti do karantény.

Medzitým sa však zatvára jedna trieda za druhou a viacdetné rodiny zažívajú veľmi nestálu situáciu, keď zo dňa na deň môže zostať v karanténe hociktoré z detí: deti totiž chodia do školy aj naďalej, pokiaľ sa medzi nimi vyskytol pozitívny spolužiak, ale škola nemá potvrdené ochorenie covid-19 PCR testom alebo antigénovým testom z MOM-ky.

Antigénové testy, ktorými rodičia môžu deti otestovať v prípade príznakov a podozrenia na covid-19, totiž nestačia na to, aby s okamžitou platnosťou odišla do karantény celá trieda. Toto spôsobuje nemálo napätia na strane rodín, ale aj vyučujúcich.

»»»»»»» Prečítajte si viac: Boli sme v kontakte s pozitívnym, ale nie sme v karanténe.

Nikto nechce, aby sa opakovala situácia spred roka, keď z jedného dňa na druhý ostali deti doma. Nie na desať dní, ale na pol roka.

Aj pri súčasnej takmer humanitárnej katastrofe platí, že by sa školy mali zatvárať ako posledné a otvárať ako prvé. Voči deťom, ktoré si to odniesli minulý rok, však nie je fér, že majú zostať doma hoci len jeden deň.

Nie je to fér, pretože tento rok máme vakcínu. Ak sa niekto rozhodol nevyužiť výdobytky 21. storočia a nedal sa očkovať, hoci na to nemal regulérny zdravotný dôvod, zároveň sa rozhodol nechať deti doma. Aj tie moje.

 

Pomohli by zavreté školy

Ako by povedal klasik: pomohlo by, keby zavreli školy len pre deti očkovaných - pretože tam je takmer isté, že sa budú správať zodpovedne.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše najmä odborné články o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" alebo aktuálne "Správy pre rodiča."

 

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Mina napísané 25.11.2021 11:27

Kika, niet co dodat. Suhlasim do poslednej bodky.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenské 2022
21.01.2022   0
Ak žene vznikne nárok na tehotenské v tomto roku, môže dostať vyššiu sumu dávky ako v roku 2021.
Vyvolanie pôrodu - keď sa pôrod nechce rozbehnúť prirodzene
15.01.2022   0
Vyvolanie pôrodu - umelé naštartovanie pôrodnej činnosti, môže navrhnúť lekár. Je viacero spôsobov, ako sa indukcia pôrodu môže realizovať.
Maximálna materská 2022. Aká je najvyššia a najnižšia materská?
06.01.2022   0
Maximálna materská, ak žena začne poberať materské v roku 2022, bude mesačne 1732,10 eur v mesiaci, ktorý má 31 dní.
babetko
Covid-19 zmenil chorej mame materské mlieko. Bolo zelené
20.01.2022   1
Mama dvoch detí odfotila svoje materské mlieko, ktoré zozelenalo po tom, čo bola ona a jej dieťa pozitívne testované na vírus COVID-19.
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
18.01.2022   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
Prečo plače
16.01.2022   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
detské choroby
Ako fungujú lieky proti Bolesti
21.01.2022   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Ako fungujú lieky proti kašľu
14.01.2022   1
Skôr ako sa vyberiete do lekárne. Viete, čo potrebujete? Podľa spôsobu účinku rozdeľujeme lieky proti kašľu na lieky proti suchému kašľu (antitusiká) a lieky proti vlhkému kašľu (expektoranciá).
Suché pery a „vyštípané“ okolo úst
09.01.2022   0
To, že v zime vychádzame z vyhriatych budov do studeného vonkajšieho vzduchu, našu pokožku veľmi namáha. Reakciou na tieto zmeny sú suché miesta na pokožke, svrbenie, štípanie, prasklinky.
zvery
Chováme piraňu
27.12.2021   0
Vidieť doma v akváriu plávať podobného exota ako je piraňa, nie je nič nemožné. Je skutočne taká nebezpečná, ako si predstavujeme? Alebo je to iba neprávom obviňovaný druh ryby, ktorý utrpel ťažkú ranu od hororových scenáristov?
7 faktov, ktoré o psoch asi nevieš
21.12.2021   1
Tvoj pes je inteligentný ako 2 ročné bábätko Je to dostatočne dobrý dôvod, prečo si deti a psy tak dobre rozumejú? Zaujímavosťou je, že spoločne rozumejú asi 250 typom giest a slov.
Vianočné menu pre vášho domáceho miláčika
16.12.2021   0
Niekoľko tipov, čo ponúknuť vášmu psíkovi, aby ho po Štedrej večeri nebolelo bruško.