Vážne veciŠtát pre rodinu

Kedy ísť na test po kontakte s pozitívnym na COVID-19?

 redakcia   23.02.2021   0

Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje na veľmi časté chyby, ktoré robia osoby v úzkom kontakte s pozitívnou osobou.

Najmä sa skoro prihlasujú na testovanie, prípadne nezostávajú v domácej izolácie, do ktorej by sa mali presunúť okamžite po tom, ako sa dozvedeli, že osoba, s ktorou boli v úzkom kontakte, má pozitívny výsledok testu na koronavírus.

Shutterstock

 

Kto a kedy má ísť na test na koronavírus?

Každý, kto bol v úzkom kontakte s osobou pozitívnou na koronavírus, a teda:

  • strávil s ňou dlhší čas v jednej domácnosti, na pracovisku, v zasadačke a podobne,
  • bol s ňou tvárou v tvár (na vzdialenosť menšiu než meter), kašlal a kýchal v jej blízkosti, alebo s ňou mal fyzický kontakt kože na kožu,
  • strávil s ňou viac než 15 minút vo vzdialenosti do dvoch metrov,
  • cestoval s ňou v aute, alebo sedel vo vzdialenosti do dvoch sedadiel v inom dopravnom prostriedku,

môže ísť na test. No nie hneď, ako to robia možno v panike, možno v nevedomosti niektoré „úzke kontakty.“

Na testovanie je treba ísť až po 8 dňoch, upozorňuje ministerstvo zdravotníctva.

Okamžite by však mal ísť každý do izolácie.

Povinná karanténa začína od momentu, keď sa osoba dozvie, že bola v úzkom kontakte s pozitívnym. Pokiaľ nemá príznaky, karanténa trvá 14 dní, a to aj v prípade, že podstúpi testovanie a bude mať negatívny výsledok testu.

V prípade, ak sa u osoby vyskytne akýkoľvek z klinických príznakov ochorenia, počas doby 14 dní od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie, o ukončení karantény rozhoduje všeobecný lekár.

Aj miernejšie  zdravotné komplikácie odporúča ministerstvo zdravotníctva konzultovať so všeobecným lekárom, aby sa zabránilo zhoršeniu zdravotného stavu pacienta. 

Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje, aby sa osoby izolovali okamžite, ako sa dozvedia, že boli v úzkom kontakte s pozitívnym a najskôr na 8. deň od kontaktu sa prihlásili na testovanie na stránke https://korona.gov.sk/poziadat-o-vysetrenie-na-covid-19.

Pri vypĺňaní formuláru je potrebné uviesť, že osoba bola v kontakte s pozitívne testovanou osobou, resp. sa u nej objavili príznaky ochorenia.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...