Vážne veciŠtát pre rodinu

Dve rúška, teplomer pri hlave, hygienu si priplatíme - po novom do školy

 Kristína Kováčiková   30.05.2020   1

Ministerstvo školstva odhaduje, že k 1. júnu 2020 sa vráti do škôl a škôlok približne 60 až 70 percent detí. Bude to iný posledný mesiac školského roka, na aký sme zvyknutí – žiadne besiedky, rozlúčky so školským rokom, žiadne školy v prírode a viacdňové školské výlety.

Všetci musia byť zdraví; nemôžu mať zvýšenú teplotu. Pri vstupe do školy a škôlky sa bude každé ráno deťom merať teplota.

Učitelia budú musieť žiakov upozorňovať nielen na rozostupy medzi sebou, ale opakovane apelovať na dodržiavanie hygieny – aby si pravidelne a dôkladne umývali ruky. Je možné, že si za hygienu priplatíte.

Pixabay

 

Maximálne 9 hodín v škole, či škôlke

Prevádzka školského zariadenia nemôže trvať viac ako 9 hodín denne.

  • Organizácia na základných školách: v jednej triede môže byť maximálne 20 žiakov.
  • Organizácia v materských školách: v jednej triede môže byť maximálne 15 žiakov.

Väčšie triedy sa budú redukovať na skupinky, v ktorých nemusia byť len spolužiaci zo spoločnej triedy.

Školské jedálne budú môcť fungovať.

Rodičov do školy nepustia

Žiakov môžu do školy odprevadiť len osoby, s ktorými žije v spoločnej domácnosti. To platí aj pre vyzdvihnutie dieťaťa. Ak súrodenec pôjde do škôlky pre brata alebo sestru, musí byť starší ako 10 rokov.

Samozrejme, všetci musia mať na tvári ochranné rúško. V samotných priestoroch školy sa nemôžu rodičia pohybovať.

Rodičia škôlkarov by sa mali zdržiavať vo vonkajších a vnútorných priestoroch MŠ max 10 minút, za účelom odovzdania a vyzdvihnutia dieťaťa v rámci možností bez vstupovania do šatne.

Takisto by sa nemali pred školou zhromažďovať viacerí rodičia naraz, kontakt navzájom by mal byť minimalizovaný.

Do školy len bezinfekčné deti

Pri prvom nástupe do školy/MŠ dieťa alebo jeho sprevádzajúca osoba odovzdá pri vchode čestné prehlásenie o bezinfekčnosti dieťaťa.

Ak bude žiak v škole chýbať, čestné prehlásenie musí rodič dokladať po každom prerušení dochádzky, ktoré trvá viac ako tri dni.

Písomné vyhlásenie obsahuje informáciu o tom, že žiak neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie.

Ranný filter

Každý deň sa bude deťom merať teplota.

Sledovať sa však budú aj iné príznaky - kašeľ, zvracanie, kožná vyrážka, hnačky, náhla strata chuti a čuchu, atď. Nikto s uvedenými príznakmi infekcie dýchacích ciest nesmie vstúpiť do priestorov základnej školy.

Ak žiak v priebehu dňa vykazuje niektorý z možných príznakov COVID-19, škola ho musí umiestniť do samostatnej miestnosti a kontaktovať zákonných zástupcov, ktorí ho bezodkladne vyzdvihnú.

O podozrení na nákazu COVID – 19 základná škola informuje príslušný RÚVZ tak, ako je to v prípade iných infekčných ochorení.

Kedy dieťa vylúčia zo školy pre chorobu

V prípade, že u dieťaťa je podozrenie alebo potvrdené ochorenie na COVID_19, rodič musí bezodkladne informovať príslušného vyučujúceho a riaditeľa školy.

Povinnosťou zákonného zástupcu je aj bezodkladne nahlásenie karantény, ak bola dieťaťu nariadená lekárom všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo miestne príslušným regionálnym hygienikom. Za týchto podmienok je dieťa zo školy vylúčené.

Pravidlá pre rúška a čisté ruky

Do školy žiakov pustia len s rúškom na tvári, do budovy sa dostanú až po dezinfekcii rúk. Vo vnútorných priestoroch školy sa môžu pohybovať len s rúškom, v triede ho však mať nemusia.

Deti v materskej škole nemusia nosiť rúška pri pobyte v interiéri a exteriéri.

Rodičia sú povinní zabezpečiť, aby dieťa malo dve rúška (jedno náhradné). Rezervné rúško si žiak odloží v šatni do skrinky pre prípad, že by sa jedno zašpinilo.

Okrem toho musia mať žiaci aj vlastné papierové jednorazové vreckovky.

Môžu chcieť školy, aby rodičia platili za dezinfekciu?

Vieme, ako to funguje počas bežného školského roka bez pandémie – sú školy, kde vás hneď na začiatku školského roka požiadajú, aby ste priniesli X kusov WC papiera, papierových vreckoviek, či mydla.

Zriaďovateľ školy má povinnosť zabezpečiť dostatok dezinfekčných a ochranných prostriedkov, vrátane bezdotykových teplomerov a zásobníkov na papierové utierky, ale môže sa stať, že škola bude vyžadovať nejakú formu participácie od rodičov.

V škole sa nebudú môcť používať textilné uteráky. Vzduchové sušiče rúk sa neodporúčajú, ale jednorazové papierové obrúsky. Škola z hygienických pravidiel zabezpečuje napríklad vetranie priestorov, dezinfekciu najmenej 2x denne; podlahy na mokro 2x denne.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Huk napísané 31.05.2020 07:19

Asi ten teplomer nebude treba u deti nie?

-V potravinách mali predtým prednosť doobeda starí dochodci- to neznamenalo že nemohli isť nakupovať inokedy. Alebo že by niekto iný nemohol isť nakupiť doobeda. Zrejme sa mysleli vtedy zvlášť pokladne najmä vo velkých obchodoch

Teraz je to uvolnene aj tak je to inač. Čo sa nad tým špekulujete?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...